AUTO RACING

MONSTER CUP

DAYTONA 500

Sunday's lineup • Daytona Beach, Fla.

(With car number in parentheses. Note: C - Chevy; F - Ford; T - Toyota.)

 1. (24) Chase Elliott, C, 192.872 mph

 2. (88) D. Earnhardt Jr., C, 192.864 mph

 3. (2) Brad Keselowski, F, 192.691 mph

 4. (14) Clint Bowyer, F, 192.571 mph

 5. (78) Martin Truex Jr., T, 192.308 mph

 6. (11) Denny Hamlin, T, 192.213 mph

 7. (4) Kevin Harvick, F, 192.189 mph

 8. (5) Kasey Kahne, C, 192.090 mph

 9. (20) Matt Kenseth, T, 192.016 mph

10. (31) Ryan Newman, C, 191.996 mph

11. (18) Kyle Busch, T, 191.767 mph

12. (13) Ty Dillon, C, 191.453 mph

13. (17) R. Stenhouse Jr., F, 192.004 mph

14. (48) Jimmie Johnson, C, 191.898 mph

15. (19) Daniel Suarez, T, 191.877 mph

16. (42) Kyle Larson, C, 191.804 mph

17. (22) Joey Logano, F, 191.779 mph

18. (21) Ryan Blaney, F, 191.746 mph

19. (6) Trevor Bayne, F, 191.718 mph

20. (77) Erik Jones, T, 191.693 mph

21. (27) Paul Menard, C, 191.534 mph

22. (41) Kurt Busch, F, 191.420 mph

23. (1) Jamie McMurray, C, 191.396 mph

24. (10) Danica Patrick, F, 191.318 mph

25. (43) Aric Almirola, F, 190.990 mph

26. (3) Austin Dillon, C, 190.973 mph

27. (34) Landon Cassill, F, 190.335 mph

28. (47) AJ Allmendinger, C, 190.283 mph

29. (32) M. DiBenedetto, F, 190.054 mph

30. (95) M. McDowell, C, 189.721 mph

31. (37) Chris Buescher, C, 189.422 mph

32. (38) David Ragan, F, 189.402 mph

33. (75) B. Gaughan, C, 189.294 mph

34. (72) Cole Whitt, F, 189.107 mph

35. (15) Michael Waltrip, T, 189.080 mph

36. (7) Elliott Sadler, C, 188.561 mph

37. (55) Reed Sorenson, T, 187.332 mph

38. (96) DJ Kennington, T, 186.819 mph

39. (23) Joey Gase, T, 185.843 mph

40. (83) Corey LaJoie, T, 185.246 mph

Failed to qualify

41. (33) J. Earnhardt, C, 184.767 mph

42. (51) Timmy Hill, C, 184.102 mph

baseball

mlb spring training

Results Thursday

Detroit 8, Florida Southern 0

Boston 9, Northeastern 6

Philadelphia 6, U. of Tampa 0

Games Friday

Tampa Bay at Twins, 6:05 pm

Baltimore at Detroit, 12:05 pm

N.Y. Mets at Boston, 12:05 pm

Philadelphia at N.Y. Yankees, 12:05 pm

Cincinnati at San Francisco, 2:05 pm

Milwaukee at Milwaukee, 2:05 pm

BASKETBALL

TIMBERWOLVES STATISTICS

(Through Thursday)

Player G Min Pts Reb Ast

Towns 57 36.5 23.7 11.8 2.9

Wiggins 57 37.2 23.2 4.1 2.5

LaVine 47 37.2 18.9 3.4 3.0

Dieng 57 32.0 10.2 7.9 1.9

Muhammad 53 19.6 9.4 2.9 0.5

Rubio 51 32.1 8.9 3.8 8.4

Bjelica 55 17.2 5.8 3.3 1.1

Stephenson 4 12.3 4.3 1.8 0.8

Payne 12 7.7 4.0 1.7 0.3

Rush 23 18.0 3.8 1.7 0.7

Dunn 53 16.6 3.6 2.2 2.5

Jones 35 11.4 3.2 0.9 2.2

Hill 5 7.9 2.0 2.6 0.0

Aldrich 51 9.3 1.8 2.8 0.5

Lucas III 5 2.1 0.4 0.0 0.2

Totals 57 241.5 104.8 42.4 23.4

Opponents 57 241.5 105.7 40.6 22.6

HOCKEY

WILD STATISTICS

(Through Thursday)

Player GP G A TP +/- PIM

Granlund 59 19 36 55 29 6

Koivu 58 17 29 46 30 22

Niederreiter 59 19 26 45 19 39

Staal 59 17 28 45 7 20

Coyle 59 14 30 44 13 34

Zucker 59 18 23 41 32 28

Pominville 59 10 28 38 1 4

Suter 59 8 25 33 33 22

Parise 50 14 14 28 -5 28

Spurgeon 55 8 20 28 32 18

Dumba 55 7 17 24 20 43

Haula 49 12 8 20 8 20

Brodin 45 3 13 16 4 16

Stewart 59 11 3 14 -1 79

Schroeder 26 3 6 9 5 0

Scandella 48 2 6 8 4 23

Folin 41 2 5 7 6 22

Graovac 46 6 0 6 4 6

Eriksson Ek 9 2 3 5 2 2

Prosser 27 0 4 4 -2 4

Dalpe 9 1 2 3 0 9

Olofsson 8 0 2 2 -1 0

Bertschy 5 0 1 1 0 4

Gabriel 13 0 1 1 0 29

Pulkkinen 9 1 0 1 -1 2

Reilly 17 1 0 1 1 2

Cannone 3 0 0 0 0 0

Mitchell 11 0 0 0 -1 0

Tuch 6 0 0 0 -3 0

Totals 59 195 331 526 0 510

Opponents 59 136 241 377 0 521

GOALIES W L OT SO SV% GAA

Dubnyk 32 11 3 5 .933 2.01

Kuemper 7 3 3 0 .910 3.05

Totals 39 14 6 5 .926 2.28

Opponents 20 33 6 3 .890 3.27

COLLEGE • MEN

BIG TEN W L T SW Pts GF GA

Gophers 11 3 0 0 33 62 46

Wisconsin 10 4 0 0 30 58 43

Ohio State 7 6 1 1 23 55 49

Penn State 7 6 1 0 22 51 46

Michigan 2 10 2 2 10 37 62

Michigan St. 2 10 2 0 8 35 52

Overall: Gophers 20-8-2, Wisconsin 17-10-1, Ohio State 16-8-6, Penn State 18-8-2, Michigan 9-16-3, Michigan St. 6-19-3.

GAMES FRIDAY

Wisconsin at Gophers, 7 pm

Michigan at Ohio State, 6:05 pm

Penn State at Michigan St., 6:05 pm

GAMES SATURDAY

Wisconsin at Gophers, 7 pm

Michigan at Ohio State, 6 pm

Penn State at Michigan St., 6:05 pm

NCHC W L T SW Pts GF GA

Minn. Duluth 14 4 3 3 48 70 43

Denver 14 3 3 2 47 64 35

W. Michigan 11 8 1 1 35 61 61

St. Cloud State 9 10 1 0 28 53 54

Omaha 8 10 2 0 26 65 76

North Dakota 8 11 1 1 26 55 52

Miami (Ohio) 5 12 4 2 21 50 69

Colorado Coll. 3 14 3 0 12 35 63

Overall: Denver 22-6-4, Minn. Duluth 20-5-6, W. Michigan 18-8-4, St. Cloud State 15-14-1, Omaha 15-12-5, North Dakota 15-13-3, Miami (Ohio) 9-16-6, Colorado College 7-20-3.

RESULT THURSDAY

Minn. Duluth 4, Miami (Ohio) 3

GAMES FRIDAY

Miami (Ohio) at Minn. Duluth, 7:07 pm

Omaha at North Dakota, 7:37 pm

W. Michigan at Colorado Coll., 8:37 pm

St. Cloud State at Denver, 9:05 pm

GAMES SATURDAY

Omaha at North Dakota, 7:07 pm

W. Michigan at Colorado Coll., 7:07 pm

St. Cloud State at Denver, 8:05 pm

WCHA W L T SW Pts GF GA

Bemidji St. 19 5 2 2 61 68 41

Michigan Tech 14 6 6 3 51 74 52

MSU Mankato 14 8 4 2 48 86 65

Bowling Green 12 13 1 1 38 70 65

Ferris St. 11 12 3 2 38 71 69

Alaska 9 13 4 3 34 61 80

Lake Superior St. 8 12 6 3 33 73 80

N. Michigan 9 14 3 1 31 62 69

Ala.-Huntsville 9 14 3 0 30 68 86

Anchorage 6 14 6 2 26 48 74

Overall: Bemidji St. 19-12-3, Michigan Tech 17-12-7, MSU Mankato 18-10-4, Bowling Green 15-17-2, Ferris St. 12-17-4, Alaska 10-18-4, Lake Superior St. 11-15-6, N. Michigan 11-19-4, Ala.-Huntsville 9-20-3, Anchorage 7-19-6.

GAMES FRIDAY

Ala.-Huntsville at Bowl. Green, 6:07 pm

Michigan Tech at N. Michigan, 6:07 pm

Ferris St. at Lake Superior St., 6:37 pm

MSU Mankato at Bemijdi St., 7:07 pm

Alaska at Anchorage, 10:07 pm

GAMES SATURDAY

Ala.-Huntsville at Bowl. Green, 6:07 pm

Michigan Tech at N. Michigan, 6:07 pm

Ferris St. at Lake Superior St., 6:07 pm

MSU Mankato at Bemijdi St., 7:07 pm

Alaska at Anchorage, 10:07 pm

MIAC PLAYOFFS

Quarterfinals • Thursday

No. 5 Concordia 3, No. 4 Hamline 2

Semifinals • Friday

No. 5 Concordia at No. 1 St. Thomas, 7 pm

No. 3 St. Mary's at No. 2 Augsburg, 7:30 pm

NCHA PLAYOFFS

Semifinals • Saturday

Marian at Adrian, 1 pm

St. Scholastica at St. Norbert, 7 pm

COLLEGE • WOMEN

WCHA PLAYOFFS

Quarterfinals • Best-of-3

Bemidji St. at Gophers

G1: Friday, 6:07 pm

G2: Saturday, 4:07 pm

G3: Sunday, 4:07 pm (if nec.)

Minn. Duluth leads St. Cloud State, 1-0

G1: Minn. Duluth 5, St. Cloud St. 0

G2: Friday, 3:07 pm

G3: Sunday, 3:07 pm (if nec.)

MSU Mankato at Wisconsin

G1: Friday, 7:07 pm

G2: Saturday, 4:07 pm

G3: Sunday, 3:07 pm (if nec.)

Ohio State at North Dakota

G1: Friday, 2:07 pm

G2: Saturday, 2:07 pm

G3: Sunday, 2:07 pm (if nec.)

MIAC PLAYOFFS

Quarterfinals • Friday

No. 5 Hamline at No. 4 St. Thomas

Semifinals • Saturday

No. 4/5 winner at No. 1 Gustavus, 2 pm

No. 3 Concordia at No. 2 Augsburg, 2 pm

TENNIS

PRO • MEN

DELRAY BEACH OPEN

Second round • Delray Beach, Fla.

• Steve Darcis def.

Nikoloz Basilashvili, 6-3, 7-5

• Sam Querrey (4) def.

Jared Donaldson, 6-2, 6-3

• Donald Young def.

Taylor Fritz, 4-6, 6-3, 6-4

• Juan del Potro (7) def.

Damir Dzumhur, 7-6 (5), 4-6, 6-3.

Quarterfinals

• Donald Young def.

Steve Darcis, walkover.

RIO OPEN

Second round • Rio de Janeiro

• Alexandr Dolgopolov def.

Horacio Zeballos, 7-6 (4), 4-6, 6-4.

• Pablo Carreno Busta (4) def.

Victor Estrella Burgos, 6-2, 4-6, 6-2.

• Casper Ruud def. Roberto Carbaelles Baena, 6-7 (4), 6-4, 7-6 (3).

WORLD TOUR OPEN 13

Second round • Marseille, France

• Daniil Medvedev def.

Jan-Lennard Struff, 6-3, 3-6, 7-6 (3)

• Norbert Gombos def.

Nicolas Mahut, 7-5, 3-6, 7-6 (5)

• Jo-Wilfried Tsonga (2) def.

Illya Marchenko, 6-3, 6-3

• Gael Mofils (1) def.

Sergiy Stakhovsky, 6-1, 6-4

PRO • WOMEN

Dubai Duty Free Championships

Quarterfinals • Dubai, UAE

• Anastasija Sevastova def.

Wang Qiang, 6-4, 7-5

• Elina Svitolina (7) def.

Lauren Davis, 6-0, 6-4

• Caroline Wozniacki (10) def.

CiCi Bellis, 6-3, 6-2

• Angelique Kerber (1) def.

Ana Konjuh, 6-3, 6-2

HUNGARIAN OPEN

Second round • Budapest, Hungary

• Yanina Wickmayer (5) def.

Irina Khromacheva, 6-4, 6-2

• Carina Witthoef def.

Irina Falconi, 7-6 (3), 6-3

• Timea Babos (1) def.

Anna Blinkova, 6-3, 6-2

• Oceane Dodin (7) def.

Tamara Korpatsch, 6-2, 6-1

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

Texas: Agreed to terms with INF Hanser Alberto, LHP Dario Alvarez, RHP Matt Bush, LHP Alex Claudio, LHP Andrew Faulkner, RHP Chi Chi Gonzalez, RHP Mike Hauschild, RHP Jose Leclerc, RHP Nick Martinez, OF Nomar Mazara, C Brett Nicholas, 2B Rougned Odor, INF/OF Drew Robinson, OF Ryan Rua and RHP Tyler Wagner on one-year contracts and with OF/1B Kevin Keyes on a minor league contract.

BASKETBALL

National Basketball Association

Brooklyn: Waived G Marcus Thornton.

Detroit: Recalled F Henry Ellenson and G Michael Gbinije from Grand Rapids (NBADL).

Memphis: Signed G Toney Douglas for the remainder of the season

Milwaukee: Traded C Roy Hibbert to Denver for a future second-round pick.

Oklahoma City: Acquired Fs Taj Gibson and Doug McDermott from Chicago for G Cameron Payne, C Joffrey Lauvergne, G Anthony Morrow and a 2018 second-round draft pick.

FOOTBALL

National Football League

Vikings: Named Darrell Hazell wide receivers coach and Derik Keyes assistant strength and conditioning.

Buffalo: Named Scott Berchtold special assistant and Derek Boyko vice president of communications.

Detroit: Signed OT Pierce Burton.

New York Jets: Released OT Breno Giacomini and PK Nick Folk.

Tampa Bay: Released CB Alterraun Verner.

HOCKEY

National Hockey League

Chicago: Agreed to terms with Gr Jeff Glass on a two-year contract through the 2017-18 season.

Detroit: Reassigned F Dylan Sadowy from Grand Rapids (AHL) to Toledo (EXCHL).

Pittsburgh: Acquired D Ron Hainsey from Carolina for F Danny Kristo and a 2017 second-round draft pick.

Washington: Reassigned F Travis Boyd to Hershey (AHL). Recalled F Riley Barber and D Aaron Ness from the Hershey.

ECHL

ECHL: Approved the transfer of ownership of the Allen Americans Hockey Club from Steven Brothers Sports Management Group to Reading Royals owner Jack Gulati effective immediately.

Alaska: Announced the franchise will shut down after the current season.

SOCCER

Major League Soccer

New York City FC: Signed D Ben Sweat.

Philadelphia: Signed D Aaron Jones.

TODAY'S LINE

NBA

FAVORITE LINE UNDERDOG

FRIDAY

TIMBERWOLVES 3½ Dallas

Memphis 1 INDIANA

Washington 8 PHILADELPHIA

TORONTO 3 Boston

ATLANTA 3½ Miami

Utah 2½ MILWAUKEE

OKLAHOMA CITY 10 L.A. Lakers

CHICAGO 6½ Phoenix

DENVER 10 Brooklyn

L.A. CLIPPERS off San Antonio

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG

FRIDAY

WASH. -193/+178 Edmonton

FLORIDA -150/+140 Calgary

CAROLINA -130/+120 Ottawa

DALLAS off/off Arizona

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

FAVORITE LINE UNDERDOG

FRIDAY

GREEN BAY pick Oakland

DARTMOUTH 2½ Brown

Princeton 7 COLUMBIA

Pennsylvania 3½ CORNELL

HARVARD 4½ Yale

N. KENTUCKY 8 Ill.-Chicago

Valparaiso 2 WRIGHT ST.

MILWAUKEE 4½ Detroit

Dayton 1½ DAVIDSON

CALIFORNIA 19 Oregon St.

TOLEDO 7½ C. Michigan

BUFFALO 2 Akron

Note: Home teams are in CAPS.