ADVERTISEMENT

Saturday's prep results

  • November 23, 2013 - 11:07 PM

SATURDAY

BASKETBALL • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Cambridge-Isanti 69, St. Louis Park 55

• Chanhassen 80, East Ridge 78 (OT)

• Eastview 58, Duluth East 27

• Heritage Christ. 117, Lakeview Christ. 84

• Minnetonka 91, Mpls. Southwest 70

• Orono 62, Marshall 53

• St. Paul Academy 68, Duluth Marshall 44

• Simley 75, St. Croix Prep 46

FRIDLEY TIP-OFF CLASSIC

Championship

• Fridley 76, St. Anthony 33

Third place

• North Branch 48, St. Paul Harding 47

RED WING TOURNAMENT

Championship

• Red Wing 63, Byron 51

Third place

• Park of Cottage Grove 48, Faribault 43

HOCKEY • BOYs

SUBURBAN EAST

• White Bear Lake 5, Woodbury 2

METROPOLITAN AREA

• Breck 5, Mahtomedi 1

• Buffalo 4, Osseo 4 (OT)

• Delano 5, Providence Academy 0

• Forest Lake 5, St. Michael-Albertville 2

• Hastings 2, Farmington 1

• Henry Sibley 3, Minneapolis 3 (OT)

• Hibbing/Chisholm 2, Mound-Westonka 1

• Hudson (Wis.) 2, Simley 0

• New Prague 7, Proctor 0

• Richfield 4, St. Paul Como Park 2

• St. Paul Academy 10, Irondale 0

• St. Thomas Academy 5, Duluth Marshall 2

• Tartan 7, Rochester Century 2

WAYZATA TURKEY TROT TOURNAMENT

Championship

• Edina 3, Wayzata 1

Third place

• Maple Grove 4, Holy Family 3

HOCKEY • girls

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 8, St. Francis 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 6, Anoka 1

• Armstrong/Cooper 4, Coon Rapids 1

• Blaine 5, Champlin Park 1

• Maple Grove 12, North Metro 0

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 4, Bloomington Jefferson 1

• Eastview 7, Rosemount 0

• Lakeville North 4, Eagan 0

• Lakeville South 3, Apple Valley 0

SUBURBAN EAST

• East Ridge 4, White Bear Lake 2

• Mounds View 4, Forest Lake 0

• Woodbury 4, Park of Cottage Grove 3

METROPOLITAN AREA

• East Grand Forks 6, Mound-Westonka 2

• Edina 3, Warroad 2

• Hibbing/Chisholm 2, Chisago Lakes 1

• Hill-Murray 6, Cloquet-Esko-Carlton 0

• Irondale 7, Farmington 3

• Mahtomedi 3, Minnehaha Academy 0

• Roseau 6, Breck 5

• St. Paul United 7, Simley 1

• Totino-Grace 5, Henry Sibley 0

STATE TOURNAMENT

FOOTBALL

At Metrodome

CLASS 6A

Championship • Friday

• Eden Prairie (11-0) vs. Rosemount (11-1), 7 pm

 

CLASS 5A

Championship • Saturday

• Brainerd (12-0) vs. Owatonna (12-0), 4 pm

 

CLASS 4A

Championship • Friday

• Holy Angels (7-5) vs. Hutchinson (12-0), 4 pm

 

CLASS 3A

Championship • Saturday

• New London-Spicer (10-2) vs. St. Croix Lutheran (10-2), 1 pm

 

CLASS 2A

Championship • Friday

• Chatfield (12-1) vs. Minneota/Lincoln HI (13-0), 1 pm

 

CLASS 1A

Championship • Saturday

• Dawson-Boyd (12-1) vs. Mahnomen (13-0), 10 am

NINE-MAN

Championship • Friday

• Grand Meadow (12-1) vs. Underwood (10-3), 10 am

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Cambridge-Isanti 69, St. Louis Park 55

Cambridge-Isanti 31 38 -69

St. Louis Park 29 26 -55

Cambridge-Isanti: McDonald 25, Malik 9, Swanson 9, Johnson 8, Cox 7, Hiljus 6, Vavra 4, Terwilliger 1. St. Louis Park: Kjos 18, Whitlock 15, Kent 9, Abdi 9, Keller 2, Johnson 2.

 

Eastview 58, Duluth East 27

Eastview 29 29 -58

Duluth East 17 10 -27

Eastview: Ibeneme 15, Walker 12, Guebert 11, Machacek 6, Bangh 3, Dickson 3, Ryan 3, Spann 2, Mitchell 2, White 1. Duluth East: Downing 9, McBeath 8, Miller 5, Thompson 3, Sandbulte 2.

 

Fridley 76, St. Anthony 33

St. Anthony 20 13 -33

Fridley 41 35 -76

St. Anthony: Zeller 7, Bluth 6, Kraus 6, Peterson 4, Deiman 4, Knutson 2, Peterson 2, Omodt 2. Fridley: Duehn 14, Conyers 12, Pal 10, Murray 9, Mulbah 9, Huna 8, Murray 6, Rathke 2, Mraz 2, Pal 2, Khan 2.

 

North Branch 48, St. Paul Harding 47

North Branch 20 28 -48

St. Paul Harding 28 19 -47

North Branch: Thauwald 19, Blomquist 15, Burnside 9, Buboltz 4, Dahle 1. St. Paul Harding: Adesoro 12, Samuel 9, Swanson 9, Nins 6, Mitchell 5, Allen Jr. 4, Williams Jr. 2.

 

Orono 62, Marshall 53

Marshall 24 29 -53

Orono 26 36 -62

Marshall : Sharbono 21, Winkelman 11, Douglas 9, Schroerder 5, Hmielewski 4, Johnson 2, Winkelman 1. Orono: Larson 18, Jacoby 9, Turnham 8, Sustacek 7, Hirschberg 6, Hammer 4, Ten Eyck 4, Hennings 3, Karon 3.

 

Red Wing 63, Byron 51

Byron 27 24 -51

Red Wing 34 29 -63

Byron: Knutson 12, Meyer 12, Mortland 7, Coble 7, Nelson 5, Lillestol 5, Jensen 3. Red Wing: Buck 22, Miller 11, Sevlie 10, Toivonen 10, Toivonen 6, Munson 4.

 

St. Paul Academy 68, Duluth Marshall 44

Duluth Marshall 24 20 -44

St. Paul Academy 33 35 -68

Duluth Marshall: Staine 12, Kneepkens 11, Feriancek 8, Brashaw 7, Davis 3, Johnson 2, Nordman 1. St. Paul Academy: Hanson 20, Peyton 13, Egly 12, Pettee 11, Peacock 5, O’Shea 3, Osman 2, Egly 2.

 

Simley 75, St. Croix Prep 46

St. Croix Prep 23 23 -46

Simley 38 37 -75

St. Croix Prep: Gutierrez 28, Have 4, Ylonen 4, Fisher 4, Berg 3, Fisher 2, Krueger 1. Simley: Stensgard 22, Anderson 12, Stensgard 11, Della Vedova 10, Scheffley 7, Holliday 6, Amspoker 5, Etete 2.

HOCKEY • BOYS

Buffalo 4, Osseo 4 (OT)

Osseo 2 1 1 0 -4

Buffalo 2 1 1 0 -4

First: B-Goodmanson, 2:19; O-Younkers, 6:09; B-Laven, 9:04; O-Heiser (Younkers, Christofferson), 15:24. Second: B-Goodmanson (Ramsey), 8:22; O-Hautala, 12:42. Third: O-Hautala (Alexander, Olson), 4:09; B-Goodmanson, 11:29. Saves: Osseo, Dahlberg 8-8-25-0-41; Buffalo, Otten 9-30-17-5-61.

 

Delano 5, Providence Academy 0

Delano 2 1 2 -5

Providence Academy 0 0 0 -0

First: D-Miller (Prinsen, Eskola), 5:22; D-Halonen (Lewis, Eskola), 13:51. Second: D-Prinsen (Rizzardi), 16:39. Third: D-Halonen (Meyers, Prinsen), 13:42; D-Eskola (Hart), 16:00. Saves: Delano, Rizzardi 4-13-8-25; Providence Academy, Pruden 13-9-9-31.

Edina 3, Wayzata 1

Edina 0 3 0 -3

Wayzata 0 1 0 -1

Second: W-Paterson (Zimmer), 1:14; E-Wait (Bellows, Meyer), 8:32, sh; E-Munson (Bellows, Wait), 11:48, sh; E-Wait (Nanne, Zuhlsdorf), 14:37. Saves: Edina, Rohkohl 9-8-8-25; Wayzata, Ahrens 7-12-4-23.

 

Hastings 2, Farmington 1

Hastings 0 2 0 -2

Farmington 0 0 1 -1

Second: H-Berg (Huneke, Neuman), 2:53; H-Schlander (Flynn, Huneke), 15:00. Third: F-Tucker (Holmstrom, Novak), 3:28. Saves: Hastings, Radke 5-13-16-34; Farmington, Schoening 8-15-0-23.

 

Henry Sibley 3, Minneapolis 3 (OT)

Minneapolis 0 3 0 0 -3

Henry Sibley 1 2 0 0 -3

First: HS-Malmgren (Tostrud), 10:13. Second: M-Christensen (Nesbit), 3:34; M-Butler (Winter, Grassel), 6:43; M-Nesbit (Winter, Grassel), 11:29; HS-Malmgren (Gallagher), 12:20; HS-Cooper (Flynn, Lucken), 12:29. Saves: Minneapolis, Arp 10-5-10-6-31; Henry Sibley, Geiselhart 4-3-9-3-19.

 

Hibbing/Chisholm 2, Mound-Westonka 1

Mound-Westonka 1 0 0 -1

Hibbing/Chisholm 1 1 0 -2

First: HC-Bestul (Perunovich), 6:09; MW-Sterne (Togstad), 12:05, sh. Second: HC-Birdsall (Kanipes, Riihinen), 16:21. Saves: Mound-Westonka, Leschisin 12-3-16-31; Hibbing/Chisholm, Dilley 5-8-7-20.

 

Maple Grove 4, Holy Family 3

Holy Family 1 0 2 -3

Maple Grove 1 1 2 -4

First: HF-Marooney, 8:09; MG-Norenberg (Abernathy, Passolt), 9:54, sh. Second: MG-Franta (Abernathy), 12:43. Third: MG-Abernathy (Passolt, Erickson), 2:11, sh; HF-Marooney (Garin, Swanson), 12:58; HF-Garin (Swanson, Peterson), 14:37; MG-Valerius (Thomsen, Huff), 14:58. Saves: Holy Family, Rasmussen 5-13-6-24; Maple Grove, McKenney 14-12-12-38.

 

Richfield 4, St. Paul Como Park 2

St. Paul Como Park 0 1 1 -2

Richfield 1 1 2 -4

First: R-Ahlstrand (Ahlstrand, Stellon), 13:42. Second: R-Duryea (Ahlstrand, Stellon), 5:31; SPCP-Tully (Will, Sateren), 8:39. Third: R-Ahlstrand (Stellon, Ahlstrand), 2:43; SPCP-Inskeep (Sateren, Will), 8:06; R-Saastad (Ahlstrand, Duryea), 13:13. Saves: St. Paul Como Park, McCoy 16-10-14-40; Richfield, Ulmer 13-6-0-19.

 

St. Paul Academy 10, Irondale 0

St. Paul Academy 3 5 2 -10

Irondale 0 0 0 - 0

First: SPA-Seplak (Blackmun), :41; SPA-Dahlseide, 8:52; SPA-McCabe (Jallen, Dahlseide), 13:45. Second: SPA-Sullivan (Blackmun, Westfield), :17; SPA-McCabe (Hoffmann), 2:45; SPA-Bowman (McCabe), 6:49; SPA-Bowman (Dahlseide, McCabe), 8:39; SPA-Jallen (McCabe, Bowman), 10:08. Third: SPA-Westfield (Johnston, Dahlseide), 13:00; SPA-Morris (Parker), 15:00. Saves: St. Paul Academy, Parker 2-5-3-10; Irondale, Steiner 17-18-x-35, Schenkenberg x-x-12-12.

 

St. Thomas Academy 5, Duluth Marshall 2

Duluth Marshall 0 1 1 -2

St. Thomas Academy 0 3 2 -5

Second: DM-McKenna (Dodd), 3:56, sh; STA-Versich (Novak), 5:10; STA-Weihrauch (Smallidge), 6:53; STA-Broetzman (Donohue), 13:37, sh. Third: STA-Tufto, :09; DM-Farrell (Daly), 11:35; STA-Donohue (Novak, Versich), 14:26, sh. Saves: Duluth Marshall, Murray 9-14-12-35; St. Thomas Academy, Hallett 8-8-2-18.

 

Tartan 7, Rochester Century 2

Rochester Century 0 1 1 -2

Tartan 1 5 1 -7

First: T-O’Sullivan (Axtman), 2:11. Second: T-Ledman (O’Sullivan), 2:30; T-Geskermann (Hartzell, O’Sullivan), 6:49; T-Betz (Axtman), 9:20; T-Ledman (O’Sullivan), 12:17; T-Hartzell (Reddy, Axtman), 12:50; RC-Roth (Zmolek, Ashworth), 15:46, sh. Third: T-O’Sullivan (Ledman, Axtman), :21; RC-Zmolek (Roth, Ashworth), 2:45, sh. Saves: Rochester Century, Pundt 11-7-10-28; Tartan, Splichal 5-9-5-19.

White Bear Lake 5, Woodbury 2

Woodbury 2 0 0 -2

White Bear Lake 2 1 2 -5

First: WBL-Wahlin, 2:59; W-Mayer, 5:00; WBL-Lovdokken (Dittel, Wahlin), 5:20; W-Wonsmos, 15:00. Second: WBL-Newpower (Dittel, Wahlin), 2:00. Third: WBL-Welch (Steffen, Wachtler), 10:00; WBL-Wahlin, 15:49. Saves: Woodbury, Macalus NA; White Bear Lake, Gorman NA.

HOCKEY • GIRLS

Andover 6, Anoka 1

Andover 1 4 1 -6

Anoka 0 0 1 -1

First: And-Goodin (Turpin, Portner), 16:51. Second: And-Holmes (Turpin, Voltin), 3:30; And-Wilson (Williams, Olsen), 11:21; And-Goodin, 14:39; And-Voltin, 16:49. Third: And-Turpin (Langlie, Goodin), 11:26; Ano-Miller (Kimmerle), 14:43. Saves: Andover, Rooney 5-9-5-19; Anoka, Scarborough 6-9-x-15, Huspek x-x-5-5.

 

Armstrong/Cooper 4, Coon Rapids 1

Coon Rapids 0 0 1 -1

Armstrong/Cooper 2 1 1 -4

First: AC-Odell (Phaviseth, Terres), 9:11; AC-Terres (Olsen, Smith), 16:41. Second: AC-Odell (Terres, Enderle), 3:28. Third: AC-Smith (Jocelyn), 2:21; CR-Stalboerger (Lawrence), 7:46. Saves: Coon Rapids, Weber 10-14-11-35; Armstrong/Cooper, Ripka 10-8-4-22.

 

Blaine 5, Champlin Park 1

Champlin Park 1 0 0 -1

Blaine 1 0 4 -5

First: B-Schlagel (Swanstrom, Beebe), 1:00; CP-Martinson (Paulsrud, Rossbach), 13:42. Third: B-Swanstrom (Brown, Falck), :58; B-Swanstrom (Brown), 2:34, sh; B-Schlagel (Swanstrom), 13:14; B-Falck (Schlagel, Beebe), 16:01. Saves: Champlin Park, Burgoyne 9-11-9-29; Blaine, Tilton 9-4-6-19.

 

Burnsville 4, Bloomington Jefferson 1

Bloomington Jefferson 0 0 1 -1

Burnsville 0 3 1 -4

Second: B-Nelson (Skaja, Coleman), 6:31; B-Nelson (Skaja, Coleman), 9:45; B-Skaja (Coleman, Wittchow), 13:23. Third: BJ-Spellmire (Currin), 5:30; B-Skaja (Nelson), 9:32. Saves: Bloomington Jefferson, Plaman 14-10-10-34; Burnsville, Bench 12-7-10-29.

 

East Ridge 4, White Bear Lake 2

East Ridge 2 1 1 -4

White Bear Lake 1 0 1 -2

First: ER-Walz (Kaufer), 7:25, sh; WBL-Englund (Bealke), 8:03; ER-Walz (Wallace, Bender), 12:16. Second: ER-Pierre (Hammer, Hafiz), 13:21. Third: WBL-Healy (Moy), :43, sh; ER-Andersen (Pierre, Hafiz), 13:31. Saves: East Ridge, Cheatham 4-4-2-10; White Bear Lake, Hall 16-11-4-31.

 

Eastview 7, Rosemount 0

Rosemount 0 0 0 -0

Eastview 3 2 2 -7

First: E-Ford (Cardinal), 15:58; E-Geary (Palmi), 16:24; E-Geary (Palmi, Pellicci), 16:59. Second: E-Tuccitto (Palmi), 4:37; E-Geary (Palmi, Pellicci), 5:37. Third: E-Palmi (Geary), :18; E-Cardinal (Pahlen), 4:45. Saves: Rosemount, Topor 18-11-10-39; Eastview, Companion 3-6-4-13.

 

Hibbing/Chisholm 2, Chisago Lakes 1

Chisago Lakes 1 0 0 -1

Hibbing/Chisholm 0 1 1 -2

First: CL-Franklin (Duncan, Waldoch), 6:21. Second: HC-Deboom (Heyblom), 10:47. Third: HC-Deboom (Heyblom), 16:53. Saves: Chisago Lakes, Shoquist 5-4-5-14; Hibbing/Chisholm, Frider 12-15-5-32.

 

Hill-Murray 6, Cloquet-Esko-Carlton 0

Hill-Murray 1 3 2 -6

Cloquet-Esko-Carlton 0 0 0 -0

First: HM-Bonfe (Prater), 4:12. Second: HM-Anderson (Boyer), 6:36; HM-Bonfe (Boyer), 15:21; HM-Anderson, 16:07. Third: HM-Anderson (Kaasa, Bobrowski), 1:39; HM-Klein, 7:23. Saves: Hill-Murray, Patrick 6-2-3-11; Cloquet-Esko-Carlton, Nelson 14-16-10-40.

Lakeville North 4, Eagan 0

Eagan 0 0 0 -0

Lakeville North 1 1 2 -4

First: LN-Joyce, 10:43. Second: LN-Sadek (Seper, Manes), 1:35. Third: LN-McGlade (Sadek, Joyce), 4:36; LN-Joyce, 6:21. Saves: Eagan, Vrieze 4-5-8-17; Lakeville North, Cooper 1-3-5-9.

 

Lakeville South 3, Apple Valley 0

Apple Valley 0 0 0 -0

Lakeville South 1 1 1 -3

First: LS-Steinmetz (Aguilera), 11:14. Second: LS-Smith (Haeg, Brown), 7:55. Third: LS-Smith (Brown), 13:50. Saves: Apple Valley, Fleming 14-14-12-40; Lakeville South, Wallenta 4-10-1-15.

 

Mahtomedi 3, Minnehaha Academy 0

Mahtomedi 1 1 1 -3

Minnehaha Academy 0 0 0 -0

First: M-Krebsbach (Bergren), 5:49. Second: M-Bergren (Bartholomew), 16:20. Third: M-Yapello (Bartholomew), 16:36. Saves: Mahtomedi, Ficcadenti 2-5-8-15; Minnehaha Academy, Carle 11-9-6-26.

 

Maple Grove 12, North Metro 0

Maple Grove 3 8 1 -12

North Metro 0 0 0 - 0

First: MG-Wente (Thibodeau, Kampa), 7:01; MG-Wente (Herdine, Larson), 11:30; MG-Herdine (Thibodeau), 16:44. Second: MG-McLean, 3:12; MG-Wente (Larson, Josephson), 5:43; MG-Larson (Josephson, Wente), 6:08; MG-McLean (Boonstra), 6:20; MG-Sanford (Dorosh), 7:02, sh; MG-Dorosh (Josephson), 8:56, sh; MG-Larson (Wente), 9:45; MG-Herdine (Thibodeau), 16:25. Third: MG-McLean (Rosenow, Boonstra), 13:53. Saves: Maple Grove, Francis 3-0-1-4; North Metro, Dreblow 15-18-16-49.

 

Mounds View 4, Forest Lake 0

Forest Lake 0 0 0 -0

Mounds View 2 1 1 -4

First: MV-Thompson (Quickstad, Sutton), 5:40; MV-Quickstad (Sutton, Thompson), 15:36. Second: MV-Moen (Unterseher, Thompson), 11:23. Third: MV-Collins (Samuel, Oliver), 2:36. Saves: Forest Lake, Remington 9-12-7-28; Mounds View, Dingman 5-8-4-17.

 

Roseau 6, Breck 5

Breck 2 1 2 -5

Roseau 1 2 3 -6

First: B-Holzer, 7:34; R-Goos (Gunderson), 8:20; B-Zumwinkle (Riskevich), 14:09. Second: R-Helgeson (Helgeson), 1:55; B-Williamson (Harris), 8:58; R-Przekwas (Pahlen), 13:32. Third: B-Zumwinkle (Riskevich), 5:15; B-Williamson (Schwartzman, Harris), 7:07; R-Gunderson (Pahlen, Strand), 10:08; R-Helgeson (Pahlen, Gunderson), 12:49; R-Helgeson (Goos, Pahlen), 13:53. Saves: Breck, Brenneman 10-6-2-18; Roseau, Baumgartner 4-17-5-26.

 

St. Paul United 7, Simley 1

St. Paul United 3 0 4 -7

Simley 0 1 0 -1

First: SPU-Phelps (Tipler, Olson), NA; SPU-Hommeyer (Dobie), 6:49; SPU-Phelps, 8:03. Second: S-Patnode, 11:43. Third: SPU-Baysoy (Phelps, Tipler), :47; SPU-Phelps (Baysoy, Petronack), 5:19; SPU-Vanasek (Tipler, Dobie), 9:28; SPU-Baysoy (Dobie), 12:15. Saves: St. Paul United, Johnson 2-12-2-16; Simley, Tschida 7-7-7-21.

 

Totino-Grace 5, Henry Sibley 0

Henry Sibley 0 0 0 -0

Totino-Grace 2 1 2 -5

First: TG-Javorina (Vosen), 11:14; TG-Minkoff (Bertolas), 16:22. Second: TG-Javorina (Minkoff), 5:23. Third: TG-Minkoff (Hill, Johnson), 4:14; TG-Vosen (Parnell), 5:04. Saves: Henry Sibley, Wetzel-Edstrom 10-11-16-37; Totino-Grace, Knip 9-9-9-27.

 

Woodbury 4, Park of Cottage Grove 3

Park of Cottage Grove 1 2 0 -3

Woodbury 0 2 2 -4

First: P-Hofstetter (Kirsch), 14:41. Second: P-Waller (Anderson, Wickenhouser), 1:30; W-Motzko (Twohig), 2:32, sh; P-Wickenhouser (Waller), 12:11; W-Morris (Wahlin), 15:08. Third: W-Falconer (Morris, McAlpine), 2:07; W-Wahlin (Morris), 12:47. Saves: Park of Cottage Grove, Boreen 11-12-12-35. Woodbury, Geisser 6-13-6-25.

© 2014 Star Tribune