ADVERTISEMENT

Saturday's prep results

  • November 17, 2013 - 1:20 AM

SATURday

HOCKEY • girls

CLASSIC SUBURBAN

• Tartan 2, Mahtomedi 0

MISSOTA

• Holy Angels 3, Northfield 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 4, Champlin Park 1

• Blaine 3, Andover 2

• Elk River/Zimmerman 3, Armstrong/Cooper 1

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 3, Dodge County 2

• Bl. Jefferson 4, Holy Family/Waconia 2

• Breck 3, Eagan 2 (OT)

• Burnsville 6, Park of Cottage Grove 1

• Edina 4, Stillwater 3

• Irondale 7, Grand Rapids/Greenway 2

• Lakeville North 3, Cretin-Derham Hall 0

• Minnetonka 2, Warroad 1 (OT)

• Moose Lake-WR 4, Minnehaha Academy 0

• Mound-Westonka 6, Minneapolis 0

• Orono 7, Silver Bay 0

• New Ulm 3, Henry Sibley 2

• Roseville 5, Cloquet-Esko-Carlton 2

• Totino-Grace 4, Willmar 2

• Wayzata 15, Rosemount 0

• White Bear Lake 6, Crookston 2

• Woodbury 4, Moorhead 1

STATE TOURNAMENT

ADAPTED SOCCER

CI DIVISION

Quarterfinals • Friday

• Anoka-Hennepin 6, Chaska/Chan./PL/Shakopee 1

• Burnsville/Farm./Lakeville 12, No. Suburban 3

• Park Center 9, Stillwater/SC Prep 4

• So. Washington Co. 9, Mounds View/I/Roseville 0

Semifinals • Saturday

• Burnsville/Farm./Lakeville 5, Anoka-Hennepin 2

• Park Center 9, So. Washington Co. 8 (OT)

Consolation semifinals

• Mounds View/I/Roseville 7, Stillwater/SC Prep 5

• No. Suburban 5, Chaska/Chan./PL/Shakopee 4

Fifth place

• No. Suburban 13, Mounds View/I/Roseville 1

Third place

• So. Washington Co. 6, Anoka-Hennepin 3

Championship

• Burnsville/Farm./Lakeville 8, Park Center 1

PI DIVISION

Quarterfinals • Friday

• Anoka-Hennepin 10, St. Paul Highland Park 0

• Dakota United 14, Park Center 3

• Robbinsdale/Hopkins/M-W 11, Mpls. South 2

• So. Suburban 16, Mounds View/Iron./Roseville 5

Semifinals • Saturday

• Dakota United 6, Anoka-Hennepin 0

• Robbinsdale/Hopkins/M-W 7, So. Suburban 3

Consolation semifinals

• Mpls. South 12, Mounds View/Iron./Roseville 5

• Park Center 6, St. Paul Highland Park 2

Fifth place

• Mpls. South 5, Park Center 2

Third place

• Anoka-Hennepin 5, So. Suburban 2

Championship

• Robbinsdale/Hopkins/M-W 5, Dakota United 4

SUMMARIES

HOCKEY • GIRLS

Anoka 4, Champlin Park 1

Anoka 0 2 2 - 4

Champlin Park 0 1 0 - 1

Second: A-Cameron, 1:53; A-Kimmerle (Megan), 4:28; CP-Cragg (Rossbach), 5:55. Third: A-Megan (Miller), 3:07; A-Parent, 13:07. Saves: Anoka: Scarborough 11-11-0-22; Champlin Park: Burgoyne 5-10-0-15.

Blaine 3, Andover 2

Blaine 2 0 1 - 3

Andover 0 2 0 - 2

First: B-Schlagel (Beebe), 2:56; B-Falck, 3:10. Second: A-Turpin (Sederberg), 10:21; A-Portner (Goodin), 16:19. Third: B-Brown (Swanstrom, Falck), 8:52. Saves: Blaine: Tilton 7-8-7-22; Andover: Rooney 12-9-11-32.

Bl. Jefferson 4, Holy Family/Waconia 2

Bloomington Jefferson 1 2 1 - 4

Holy Family/Waconia 1 1 0 - 2

First: HFW-Kichler (Menzuber), 6:55; B-Smith (Beek, Nightengale), 16:59. Second: B-Brolsma (Graff), 5:48; HFW-Kichler (Ryshavy), 10:43, sh; B-Smith (Brolsma, Nightengale), 16:52. Third: B-Spellmire (Brolsma), 14:14. Saves: Bloomington Jefferson: Plaman 5-3-4-12; Holy Family/Waconia: Hartmann 5-5-5-15.

Breck 3, Eagan 2 (OT)

Eagan 0 1 1 0 - 2

Breck 0 1 1 1 - 3

Second: E-Wall (Krueger), 9:55; B-Navratil (Zumwinkle), 10:05. Third: B-Riskevich (Zumwinkle), 1:14; E-Madsen (Wilson, Anderson), 6:27. Overtime: B-Zumwinkle (Navratil, Zumwinkle), 5:32. Saves: Eagan: Vrieze 5-6-10-4-25; Breck: Scobee 13-5-13-5-36.

Edina 4, Stillwater 3

Stillwater 1 2 0 -3

Edina 2 2 0 -4

First: E-Baker (Schatz), 3:57; E-Williamson (Bowlby), 5:39; S-Smith (Hart, Gedatus), 16:23. Second: S-NA, 2:16; S-Eger (Greeder), 8:43; E-Murney, 10:13; E-McGarry (Balcer), 14:52. Saves: Stilwater: Hersom 8-11-0-19. Edina: Sonnek 10-10-0-20.

Holy Angels 3, Northfield 2

Northfield 0 0 2 - 2

Holy Angels 0 2 1 - 3

Second: HA-Bianchi (McGuire, Duryea), 0:12; HA-Block (Eiden, Johnson), 14:52. Third: N-Olson (Hargis, Bielenberg), 1:08, sh; N-Pavek (Fischer, Goldsworthy), 2:19; HA-Hoffman (Eiden, Jones), 2:46. Saves: Northfield: Shellum 8-8-10-26; Holy Angels: Schertler 3-7-9-19.

Lakeville North 3, Cretin-Derham Hall 0

Cretin-Derham Hall 0 0 0 - 0

Lakeville North 2 0 1 - 3

First: LN-McGlade (Joyce, Winiecki), 6:00; LN-Joyce (McGlade, Winiecki), 16:05. Third: LN-McGlade (Joyce, Vetter), 11:13. Saves: Cretin-Derham Hall: May 21-10-13-44; Lakeville North: Cooper 2-5-3-10.

Minnetonka 2, Warroad 1 (OT)

Warroad 0 1 0 0 - 1

Minnetonka 1 0 0 1 - 2

First: M-Draayer (Baldwin), 6:58. Second: W-Gardner, 5:38. Overtime: M-Bigham (Johnson, McDonell), 6:22. Saves: Warroad: Knott 11-5-5-1-22; Minnetonka: Ehresmann 10-4-4-0-18.

Moose Lake-WR 4, Minnehaha Academy 0

Moose Lake-Willow River 0 1 3 - 4

Minnehaha Academy 0 0 0 - 0

Second: MLWR-Radel, 15:25. Third: MLWR-Louzek (Cisar), 1:06; MLWR-Louzek (Wilson), 7:06; MLWR-Bird, 14:59. Saves: Moose Lake-Willow River: White 6-2-4-12; Minnehaha Academy: Carle 13-13-6-32.

Mound-Westonka 6, Minneapolis 0

Minneapolis 0 0 0 - 0

Mound-Westonka 2 2 2 - 6

First: MW-Schepers (Brustad), 7:53; MW-Brustad (Schepers), 13:00. Second: MW-Holmen (Brustad, Fitz), 7:25; MW-Schepers (O’Borsky), 12:30. Third: MW-Schepers (Luehmann), :16, sh; MW-Burris (Luehmann), 16:02, sh. Saves: Minneapolis: Winchell 8-0-14-22; Mound-Westonka: Polusny 11-0-18-29.

Roseville 5, Cloquet-Esko-Carlton 2

Roseville 4 0 1 - 5

Cloquet-Esko-Carlton 1 0 1 - 2

First: R-Williams (Bjorkman, Larson), 4:09; CEC-Alvillar (Kadelbach), 8:28; R-Bjorkman (Larson), 11:04; R-Gaffney (Carter), 11:54; R-Krelitz (Henthorne), 16:24, sh. Third: R-Henthorne (Krelitz, Schlossmacher), 3:05; CEC-Krisak (Macaulay, Miller), 14:59, sh. Saves: Roseville: Pierson 6-2-11-19. Cloquet-Esko-Carlton: Nelson 6-14-7-27.

Totino-Grace 4, Willmar 2

Totino-Grace 0 2 2 - 4

Willmar 0 1 1 - 2

Second: W-Miller (Schneider), 8:03; TG-Parnell (Javorina), 13:35; TG-Minkoff, 14:37. Third: W-Miller (Schneider, Schneider), 7:22, sh; TG-Minkoff (Vosen, Archer), 14:18; TG-Javorina (Vosen, Parnell), 15:49. Saves: Totino-Grace: Knip 11-8-9-28; Willmar: Wodash 14-17-11-42.

Wayzata 15, Rosemount 0

Rosemount 0 0 0 - 0

Wayzata 4 3 8 - 15

First: W-Shaver (Klein), 6:44, sh; W-Wolsmann (Ransom), 9:10; W-Sorensen (Shaver, Klein), 14:33, sh; W-Shaver (Croal), 16:34, sh. Second: W-Bangen (Klein, Leininger), 1:46; W-Shaver (Klein, Sorensen), 7:00, sh; W-Sorensen, 11:18. Third: W-Shaver (Sorensen), :25, sh; W-Shaver (Wolsmann), 5:37, sh; W-Shaver (Senden), 9:38, sh; W-Ransom (Wolsmann, Noble), 10:22; W-Schmidt (Wiitala, Meister), 11:15; W-Bangen (Leininger, Klein), 12:48; W-Leininger (Klein, Bangen), 13:39; W-Ransom (Noble), 15:37. Saves: Rosemount: Topor 16-24-10-50; Wayzata: Marcy 1-2-1-4.

White Bear Lake 6, Crookston 2

White Bear Lake 4 0 2 - 6

Crookston 0 2 0 - 2

First: WBL-Bealke (King), 5:20; WBL-Statt (Newpower), 11:34; WBL-Healy (King), 14:39, sh; WBL-Lanigan (Englund), 16:52. Second: C-Awender, :47; C-Awender, 12:57. Third: WBL-Lanigan (Englund), 5:52; WBL-Moy (Howe), 16:30. Saves: White Bear Lake: Moris 4-8-6-18; Crookston: Cormican 7-8-5-20.

Woodbury 4, Moorhead 1

Woodbury 1 2 1 - 4

Moorhead 0 1 0 - 1

First: W-Wahlin (Krinke, Morris), 2:51, sh. Second: M-Aanenson (Mjoness), 6:28; W-Morris (Wahlin), 10:39; W-Goodell, 12:14. Third: W-Falconer (Potter), 16:55. Saves: Woodbury: Geisser 10-6-16-32; Moorhead: Nelson 14-10-7-31.

© 2014 Star Tribune