ADVERTISEMENT

92 Gopher athletes receive Big Ten academic awards

  • Blog Post by: Roman Augustoviz
  • July 11, 2012 - 2:34 PM

The Big Ten Conference has released its list of 587 athletes who received distinguised scholar awards for maintained GPA's of at last 3.7 the previous academic year.

The Gophers had 92 names on it representing 19 different teams:

Name, Year. Major, Hometown

Baseball (3)

Troy Larson, Sr. Genetics/Cell Biology Maplewood
Ethan Liederman, Sr. Psychology New York City
David Schultz, Sr. Sport Management Forest Lake

Women's Basketball (1)

Jackie Voigt, Women’s Basketball Gr. Sport Management Cottage Grove

Women's Cross Country (5)

Ashlie Decker,  So. Undeclared Des Moines, Iowa
Rachel Drake, Jr. Kinesiology White Bear Lake
Laura Koch, Sr. Child Psychology Waukesha, Wis.
Danielle LeBreck, Sr. Spanish Studies Cary, Ill.
Stephanie Price,  Sr. Nursing Mankato, Minn.

Football (6)

Brendan Beal, Football Sr. Business and Marketing Education Bangor, Pa.
Austin Hahn, Gr. Special Education Hartford, Wis.
Michael Henry, Jr. Business and Marketing Education Mahtomedi
Gabriel Mezzenga, So. Undeclared Shoreview
John Rabe, Jr. Business and Marketing Education Iowa Falls, Iowa
Troy Stoudermire, Sr. Youth Studies Dallas, Texas

Women's Golf (1)

Jaclyn Shepherd, Jr. Accounting Delafield, Wis.

Men's Gymnastics (2)

Nathan Fortunato, So. Recreation Resource Management Bedford, Ohio
Jesse Moravec,  Sr. Linguistics Rochester, Minn.

Women's Gymnastics (3)

Janell Campbell, Jr. Communication Studies Germantown, Wis.
Lucy Ennis, Sr. InterÔÇÉCollege Program Roseville
Briana Jones,  Sr. Physiology Grand Forks, N.D.

Men's Hockey (2)

Zach Budish, Jr. Business And Marketing Education Edina
Jake Kremer,  Sr. Kinesiology Eden Prairie

Women's Hockey (2)

Alyssa Grogan, Women’s Ice Hockey Sr. Business And Marketing Education Eagan
Ashley Stenerson, Women’s Ice Hockey So. Undeclared Moorhead, Minn.

Rowing (8)

Caitlin Boon, Gr. Applied Kinesiology Eagan
Maddy Bourgeois, Sr. Rec/Park/Leisure Studies Whitefish Bay, Wis.
Alissa Haws, Sr. Supply Chain And Operation Management Libertyville, Ill.
Molly Kalmoe, Sr. Ecology Evolution/Behavior St. Croix Falls, Wis.
Leah Rogotzke,  Sr. Global Studies Duluth
Emilie Sabourin, Sr. Microbiology St. Paul
Sarah Sobek, So. Undeclared Madison, Wis.
Katherine Windsor, So. Undeclared Shoreview

Women's Soccer (7)

Stephanie Brandt, Jr. Biology Rochester, Minn.
Katherine Carlson, Gr. Special Education Apple Valley
Alexandra Pafko, Sr. Business and Marketing Education Blaine
Catherine Parkhill,  Sr. Entrepreneurial Management Apple Valley
Allison Phillips, Jr. Biology Vadnais Heights
Marissa Price, Jr. Business And Marketing Education Apple Valley
Kathleen Thyken, So. Lower Division Eden Prairie

Softball (3)

Bree Blanchette, So. Undeclared Eagan
Kelsey Klucas, Sr. Environmental Sciences Policy & Management Aitkin, Minn.
Danielle Skrove, Sr. Business And Marketing Education Zimmerman

Men's Swimming and Diving (6)

Jared Anderson, Sr. Journalism Baxter, Minn.
Joshua Hall, Jr. Inter College Program Wausau, Wis.
Nathan Jobe, Sr. Sport Management Fergus Falls, Minn.
Andy Knaak, Sr. Political Science Stillwater
Matt Papenfuss, Sr. Statistics Winona, Minn.
Derek Toomey, So. Undeclared Madison, Wis.

Women's Swimming and Diving (6)

Megan Braun, Gr. Applied Kinesiology Edina
Erin Caflisch,  So. Undeclared Eyota, Minn.
Marissa Davies, Sr. Finance Winnipeg, Man.
Natalie Herrild, Sr. Economics Lakeville
Melissa Nelson, Sr. Human Resources/Industrial Relations Maple Grove
Ashley Steenvoorden, Sr. Elementary Education East Brunswick, N.J.

Women's Tennis (4)

Peta Forsyth, Sr. Kinesiology Wagga Wagga, Australia
Elianna Kantar, Jr. Agricultural Industries/Marketing Minneapolis
Alexa Palen, Jr. Business And Marketing Education Rochester, Minn.
Emilie Renault, So. Undeclared Rochester, Minn.

Men's Track and Field (8)

Trey Davis, Gr. Applied Kinesiology Farmington
Pieter Gagnon, Sr. Mechanical Engineering Minneapolis
Matthew Malm, Sr. Kinesiology Grand Forks, N.D.
Quentin Mege, Sr. Mechanical Engineering Chelles, France
David Pachuta, Sr. Neuroscience Eagan
Drew Paradis, Jr. Kinesiology Alexandria, Minn.
Steven Sulkin, Jr. Mathematics Elmhurst, Ill.
Ryan Todhunter,  Sr. Biomedical Engineering Grand Forks, N.D.
 

Women's Track and Field (23)

Sharyn Dahl, Sr. InterÔÇÉCollege Program Hudson, Wis.
Ashlie Decker, So. Undeclared Des Moines, Iowa
Caitlyn Dongoske, Sr. English Mound
Rachel Drake, Sr. Spanish Studies White Bear Lake
Rebecca Gusmer, Sr. Kinesiology Green Bay, Wis.
Leah Hansen, Jr. Elementary Education: Foundations Shoreview
Katelynn Hill, Jr. Sociology Of Law, Criminology, and Deviance Onalaska, Wis.
Jillian Johnson, So. Microbiology Green Bay, Wis.
Laura Koch, Sr. Child Psychology Waukesha, Wis.
Amy Kubat, Sr. Psychology Owatonna, Minn.
Danielle LeBreck, Sr. Spanish Studies Cary, Ill.
Rachel Melum, So. Undeclared Iola, Wis.
Katelyn Moraczewski, Sr. Graphic Design White Bear Lake
Kaitlin Murgic, So. Child Psychology Rosemount
Nicole Murphey, So. Undeclared Blaine
Chimeremodo Okoroji, Sr. Child Psychology Eau Claire, Wis.
Rebecca Pilkerton, Sr. Biochemistry Dexter, Mich.
Stephanie Price, Sr. Nursing Mankato, Minn.
Claire Rindo,  Sr. Family Social Science Berlin, Wis.
Kathryn Ritter, Sr. Biology, Society, & Environment Mukwonago, Wis.
Megan Smith, Sr. Education Eden Prairie
Stephanie Solfelt, Jr. Elementary Education: Foundations Eden Prairie
Kelly Stalpes, Sr. Biology Plymouth

Volleyball (1)

Ariana Filho, Sr. Child Psychology Monument, Colo.

Wrestling (1)

Zachary Sanders, Sr. Business And Marketing Education Wabasha, Minn.

© 2014 Star Tribune