ROLL CALL
THE VIKINGS STADIUM VOTE
HOUSE
Rep. Party/Dist. Y/N
Jim Abeler GOP/48B Y
Susan Allen DFL/61B N
Bruce Anderson GOP/19A N
Diane Anderson GOP/38A N
Paul Anderson GOP/13A Y
Sarah Anderson GOP/43A N
Tom Anzelc DFL/03A Y
Joe Atkins DFL/39B Y
King Banaian GOP/15B N
Bob Barrett GOP/17B N
Michael Beard GOP/35A Y
John Benson DFL/43B Y
Mike Benson GOP/30B N
Kurt Bills GOP/37B N
Kathy Brynaert DFL/23B Y
Mark Buesgens GOP/35B N
Lyndon Carlson Sr. DFL/45B N
Bobby Joe Champion DFL/58B Y
Karen Clark DFL/61A N
Tony Cornish GOP/24B Y
Roger Crawford GOP/08B N
Kurt Daudt GOP/17A N
Greg Davids GOP/31B Y
Jim Davnie DFL/62A N
Matt Dean GOP/52B N
Bob Dettmer GOP/52A N
David Dill DFL/06A Y
Denise Dittrich DFL/47A Y
Connie Doepke GOP/33B Y
Keith Downey GOP/41A N
Steve Drazkowski GOP/28B N
Kent Eken DFL/02A Y
Sondra Erickson GOP/16A N
Dan Fabian GOP/01A Y
Andrew Falk DFL/20A N
Mary Franson GOP/11B N
Patti Fritz DFL/26B Y
Pat Garofalo GOP/36B Y
Kerry Gauthier DFL/07B Y
Steve Gottwalt GOP/15A Y
Marion Greene DFL/60A N
Mindy Greiling DFL/54A N
Glenn Gruenhagen GOP/25A N
Bob Gunther GOP/24A Y
Tom Hackbarth GOP/48A N
Rod Hamilton GOP/22B Y
David Hancock GOP/02B N
Rick Hansen DFL/39A N
Alice Hausman DFL/66B N
Debra Hilstrom DFL/46B Y
Bill Hilty DFL/08A Y
Mary Liz Holberg GOP/36A N
Joe Hoppe GOP/34B Y
Frank Hornstein DFL/60B N
Melissa Hortman DFL/47B Y
Larry Hosch DFL/14B Y
Larry Howes GOP/04B Y
Thomas Huntley DFL/07A Y
Sheldon Johnson DFL/67B Y
Phyllis Kahn DFL/59B N
Kory Kath DFL/26A Y
Tim Kelly GOP/28A Y
Andrea Kieffer GOP/56B N
Deb Kiel GOP/01B Y
Mary Kiffmeyer GOP/16B N
Kate Knuth DFL/50B Y
John Kriesel GOP/57A Y
Carolyn Laine DFL/50A N
Morrie Lanning GOP/09A Y
Ernie Leidiger GOP/34A N
Mike LeMieur GOP/12B Y
Ann Lenczewski DFL/40B N
John Lesch DFL/66A Y
Tina Liebling DFL/30A N
Leon Lillie DFL/55A Y
Diane Loeffler DFL/59A N
Kathy Lohmer GOP/56A N
Jenifer Loon GOP/42B N
Tara Mack GOP/37A N
Tim Mahoney DFL/67A Y
Carlos Mariani DFL/65B Y
Paul Marquart DFL/09B Y
Pat Mazorol GOP/41B N
Joe McDonald GOP/19B N
Carolyn McElfatrick GOP/03B N
Carol McFarlane GOP/53B Y
Denny McNamara GOP/57B Y
Carly Melin DFL/05B Y
Rena Moran DFL/65A Y
Terry Morrow DFL/23A Y
Joe Mullery DFL/58A N
Mark Murdock GOP/10B NV
Erin Murphy DFL/64A N
Mary Murphy DFL/06B Y
Rich Murray GOP/27A Y
Pam Myhra GOP/40A N
Michael Nelson DFL/46A Y
Bud Nornes GOP/10A Y
Kim Norton DFL/29B Y
Tim O'Driscoll GOP/14A Y
Michael Paymar DFL/64B N
Gene Pelowski, Jr. DFL/31A Y
Joyce Peppin GOP/32A N
John Persell DFL/04A Y
Branden Petersen GOP/49B N
Sandra Peterson DFL/45A NV
Jeanne Poppe DFL/27B Y
Duane Quam GOP/29A N
Tom Rukavina DFL/05A Y
Linda Runbeck GOP/53A N
Tim Sanders GOP/51A Y
Bev Scalze DFL/54B N
Joe Schomacker GOP/22A Y
Peggy Scott GOP/49A N
Ron Shimanski GOP/18A Y
Steve Simon DFL/44A Y
Nora Slawik DFL/55B Y
Linda Slocum DFL/63B Y
Steve Smith GOP/33A Y
Kirk Stensrud GOP/42A N
Chris Swedzinski GOP/21A Y
Paul Thissen DFL/63A Y
Tom Tillberry DFL/51B Y
Paul Torkelson GOP/21B Y
Dean Urdahl GOP/18B Y
Bruce Vogel GOP/13B Y
Jean Wagenius DFL/62B N
John Ward DFL/12A Y
Doug Wardlow GOP/38B N
Torrey Westrom GOP/11A Y
Ryan Winkler DFL/44B Y
Kelby Woodard GOP/25B Y
Kurt Zellers GOP/32B N
SENATE
Sen. Party/Dist. Y/N
Thomas M. Bakk DFL/6 Y
Michelle R. Benson R/49 N
Terri E. Bonoff DFL/43 Y
David M. Brown R/16 N
John Carlson R/4 Y
Roger C. Chamberlain R/53 N
Richard J. Cohen DFL/64 Y
Gary H. Dahms R/21 N
Theodore J. Daley R/38 N
Al DeKruif R/25 N
D. Scott Dibble DFL/60 N
Kari Dziedzic DFL/59 N
Chris A. Eaton DFL/46 N
Michelle L. Fischbach R/14 Y
Paul E. Gazelka R/12 N
Chris Gerlach R/37 N
Joe Gimse R/13 Y
Barb Goodwin DFL/50 Y
Dan D. Hall R/40 N
David W. Hann R/42 N
John M. Harrington DFL/67 Y
Jeff Hayden DFL/61 N
Linda Higgins DFL/58 Y
Gretchen M. Hoffman R/10 N
John Howe R/28 N
Bill Ingebrigtsen R/11 Y
Michael J. Jungbauer R/48 Y
Kenneth S. Kelash DFL/63 Y
Amy T. Koch R/19 Y
Lyle Koenen DFL/20 Y
Benjamin A. Kruse R/47 N
Keith Langseth DFL/9 Y
Ron Latz DFL/44 Y
Ted H. Lillie R/56 N
Warren Limmer R/32 N
Tony Lourey DFL/8 N
Doug Magnus R/22 Y
John Marty DFL/54 N
Mary Jo McGuire DFL/66 N
James P. Metzen DFL/39 Y
Geoff Michel R/41 Y
Jeremy R. Miller R/31 Y
Carla J. Nelson R/30 Y
Scott J. Newman R/18 N
Sean R. Nienow R/17 N
Gen Olson R/33 Y
Julianne E. Ortman R/34 N
Sandra L. Pappas DFL/65 NV
Mike Parry R/26 N
John C. Pederson R/15 Y
Roger J. Reinert DFL/7 Y
Ann H. Rest DFL/4 Y
Claire A. Robling R/35 Y
Julie A. Rosen R/24 Y
Tom Saxhaug DFL/3 Y
David H. Senjem R/29 Y
Kathy Sheran DFL/23 Y
Katie Sieben DFL/57 Y
Rod Skoe DFL/2 Y
Dan Sparks DFL/27 Y
LeRoy A. Stumpf DFL/1 Y
Dave Thompson R/36 N
David J. Tomassoni DFL/5 Y
Patricia Torres Ray DFL/62 N
Ray Vandeveer R/52 N
Charles W. Wiger DFL/55 Y
Pam Wolf R/51 N
NV = Not voting