STATE TOURNAMENTS

BASEBALL

CLASS 4A

Results Thursday

Quarterfinals

• Champlin Park 6, Blaine 2

• Lakeville North 2, Maple Grove 1, 13 inn.

• Wayzata 10, Eden Prairie 5

• Woodbury 7, Burnsville 0

Results Friday

Consolation semifinals

• Burnsville 4, Blaine 3

• Maple Grove 5, Eden Prairie 3

Fifth place

• Burnsville 8, Maple Grove 7

Semifinals

• Champlin Park 2, Woodbury 1

• Wayzata 4, Lakeville North 2, 8 inn.

Third place

• Woodbury 7, Lakeville North 1

Game Monday

Championship • Target Field

• Champlin Park vs. Wayzata, 7 pm

 

CLASS 3A

Results Thursday

Quarterfinals

• Benilde-St. Margaret’s 8, North Branch 0

• Henry Sibley 3, Northfield 1

• Little Falls 7, Rocori 2

• Mahtomedi 13, New Ulm 3

Results Friday

Consolation semifinals

• New Ulm 4, Rocori 2

• Northfield 20, North Branch 0

Fifth place

• Northfield 4, New Ulm 2

Semifinals

• Henry Sibley 4, Benilde-St. Margaret’s 1

• Mahtomedi 4, Little Falls 1

Third place

• Little Falls 3, Benilde-St. Margaret’s 2

Game Monday

Championship • Target Field

• Mahtomedi vs. Henry Sibley, 4 pm

 

CLASS 2A

Results Thursday

Quarterfinals

• Belle Plaine 1, Pine Island 0

• Maple Lake 1, Proctor 0

• Minnehaha Academy 11, East Grand Forks 2

• Pierz 13, Paynesville 0

Results Friday

Consolation semifinals

• East Grand Forks 9, Paynesville 5

• Proctor 12, Pine Island 5

Fifth place

• East Grand Forks 9, Proctor 8

Semifinals

• Belle Plaine 6, Maple Lake 4

• Minnehaha Academy 4, Pierz 2

Third place

• Pierz 11, Maple Lake 4

Game Monday

Championship • Target Field

• Belle Plaine vs. Minnehaha Academy, 1 pm

CLASS 1A

Results Thursday

Quarterfinals

• Adrian 1, Ely 0

• Hinckley-Finlayson 4, Legacy Christian 3, 8 inn.

• Parkers Prairie 3, Badger-Greenbush-Middle River 2

• Springfield 12, Lewiston-Altura 2

Results Friday

Consolation semifinals

• Legacy Christian 4, Badger-Greenbush-Middle River 0

• Lewiston-Altura 5, Ely 0

Fifth place

• Legacy Christian 6, Lewiston-Altura 2

Semifinals

• Parkers Prairie 6, Hinckley-Finlayson 3

• Springfield 5, Adrian 4

Third place

• Adrian 7, Hinckley-Finlayson 5

Game Monday

Championship • Target Field

• Parkers Prairie vs. Springfield, 10 am

LACROSSE • BOYs

RESULTS TUESDAY

Quarterfinals

• Eden Prairie 12, Anoka 5

• Prior Lake 12, Blake 0

RESULTS WEDNESDAY

Quarterfinals

• Lakeville North 14, Eagan 11

• Wayzata 9, Tartan 8

RESULTS THURSDAY

Consolation semifinals

• Anoka 10, Blake 7

• Eagan 15, Tartan 7

Semifinals

• Lakeville North 13, Wayzata 6

• Prior Lake 9, Eden Prairie 7

RESULTS SATURDAY

Fifth place

• Eagan 12, Anoka 5

Third place

• Eden Prairie 14, Wayzata 10

Championship

• Prior Lake 12, Lakeville North 5

LACROSSE • GIRLs

RESULTS TUESDAY

Quarterfinals

• Blake 12, Lakeville South 10

• Prior Lake 16, Blaine 6

RESULTS WEDNESDAY

Quarterfinals

• Eden Prairie 20, Cretin-Derham Hall 2

• Stillwater 14, Maple Grove 6

RESULTS THURSDAY

Consolation semifinals

• Lakeville South 18, Blaine 7

• Maple Grove 13, Cretin-Derham Hall 12, OT

Semifinals

• Blake 12, Prior Lake 10

• Eden Prairie 15, Stillwater 14

RESULTS SATURDAY

Fifth place

• Lakeville South 13, Maple Grove 10

Third place

• Stillwater 7, Prior Lake 6

Championship

• Eden Prairie 11, Blake 9