WASHINGTON — Notable firings and resignations from President Donald Trump's White House since he took office on Jan. 20, 2017.

— July 5: Environmental Protection Agency Administrator Scott Pruitt

— June 5: Communications aide Kelly Sadler

— April 12: Deputy national security adviser Ricky Waddell

—April 11: Deputy national security adviser Nadia Schadlow

—April 10: Homeland security adviser Tom Bossert

—March 28: Veterans Affairs Secretary David Shulkin

—March 22: National security adviser H.R. McMaster

—March 13: Secretary of State Rex Tillerson

—March 12: Special assistant and personal aide to the president John McEntee

—March 6: Economic adviser Gary Cohn

—Feb. 28: Communications director Hope Hicks

—Feb. 7: Staff secretary Rob Porter

—Dec. 13, 2017: Communications director for the White House Office of Public Liaison Omarosa Manigault Newman

—Dec. 8, 2017: Deputy national security adviser Dina Powell

—Sept. 29, 2017: Health and Human Services Secretary Tom Price

—Aug. 25, 2017: National security aide Sebastian Gorka

—Aug. 18, 2017: Chief strategist Steve Bannon

—July 31, 2017: Communications director Anthony Scaramucci

—July 28, 2017: Chief of staff Reince Priebus

—July 21, 2017: Press secretary Sean Spicer

—May 30, 2017: Communications director Michael Dubke

—May 9, 2017: FBI Director James Comey

—March 30, 2017: Deputy chief of staff Katie Walsh

—Feb. 13, 2017: National security adviser Michael Flynn