MONDAY
adapted FLOOR HOCKEY
PI DIVISION
• Mpls. Adapted 9, South Suburban 1
BASKETBALL • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Academy 80, Blake 40
MINNESOTA RIVER
• SW Christian 80, Sibley East 60
METROPOLITAN AREA
• River Falls (Wis.) 68, StP High. Park 48
BASKETBALL • GIRLS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Academy 54, Blake 47
• Providence Acad. 67, St. Paul Acad. 18
TWIN CITIES ATHLETIC
• Hmong Acad. 32, Minnesota Deaf 19
METROPOLITAN AREA
• Becker 73, Sartell-St. Stephen 44
• Belle Plaine 73, Bethlehem Academy 30
• Mpls. Edison 58, St. Paul Prep 13
• New Life Acad. 63, St. Paul Johnson 33
• Norwood-YA 61, Waterville-E-M 41
• St. Cloud Apollo 74, Zimmerman 61
• Stillwater 74, Hudson (Wis.) 31
HOCKEY • BOYS
METROPOLITAN AREA
• North Branch 1, Pine City Area 1, OT
• SW Chr./Rich. 8, Legacy Christian 2
HOCKEY • GIRLS
SUBURBAN EAST
• Roseville 0, Woodbury 0, OT
METROPOLITAN AREA
• Duluth Marshall 6, St. Paul United 2
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Minnehaha Academy 80, Blake 40
Blake25 15-40
Minnehaha Academy49 31-80
Blake: Liu 22, Ganz 6, Kilpatrick 4, Grace IV 3, Liu 3, Martha 2. Minnehaha Academy: Suggs 19, Holmgren 16, Smith 12, Aligbe 10, Johnson 5, Theisen 4, McDonald 4, Leiner 4, Finney 4, Gonzalez 2, Howard 2.
River Falls (Wis.) 68, Highland Park 48
River Falls (Wis.)33 35-68
St. Paul Highland Park22 26-48
River Falls (Wis.): Z. Johnson 20, Feyereisen 16, Tirrel 14, M. Johnson 4, Vitt 4, Dougherty 4, Wells 2, Dougherty 2, Tiffany 2. St. Paul Highland Park: Hughes 19, Mohamed 8, Owens 7, Powell 4, Kottke 4, Conzet 3, Peterson 2, Marrone 1.
SW Christian 80, Sibley East 60
SW Christian39 41-80
Sibley East28 32-60
SW Christian: Schwarz 17, Steensland 15, Wight 12, Czock 12, Harrison 9, Moreland 4, Sandness 3, Schneibel 3, Zimmerman 3, Chant 2. Sibley East: In 13, Bullert 12, Tesch 8, L. Dose 8, C. Dose 7, Bates 6, Lundstrom 2, Knacke 2, Flieth 2.
BASKETBALL • GIRLS
Belle Plaine 73, Bethlehem Acad. 30
Bethlehem Academy12 18-30
Belle Plaine42 31-73
Bethlehem Academy: Huerta 10, Trump 7, Viland 5, Ashley 4, Kotek 2, Hanson 2. Belle Plaine: Lenz 27, Narveson 12, Johnson 11, Schafer 6, Schmidt 5, Lenz 4, Vinkemeier 4, Koepp 2, Ziemke 2.
New Life Acad. 63, St.P. Johnson 33
St. Paul Johnson17 16-33
New Life Academy38 25-63
St. Paul Johnson: Birkeland 8, Henry 7, Christopher 6, Thomas 4, Jordan 4, Johnson 4. New Life Academy: Erickson 19, Brocker 13, Hager 9, Groeneweg 6, Montgomery 6, Clausen 3, Erickson 3, Salgado 2, Doherty 2.
Providence Acad. 67, St. Paul Acad. 18
St. Paul Academy 6 12-18
Providence Academy28 39-67
St. Paul Academy: Hernodon 4, Saaverda-Weis 4, Christakos 3, Ciresi 2, Raveendran 2, Bond 2, Romans 1. Providence Academy: Murphy 23, Counts 11, Mahowald 10, Hohenecker 9, Stewart 5, Kettler 4, Anderson 3, Klammer 2.
Stillwater 74, Hudson (Wis.) 31
Hudson (Wis.)12 19-31
Stillwater49 25-74
Hudson (Wis.) Hatfield 11, Boily 6, Stolzman 6, O'Brien 4, Jonas 2, Carli 2. Stillwater: Karlen 15, Scalia 13, Pratt 13, Bruggers 8, Wagner 7, Benning 7, Chute 4, Scalia 3, Fultz 2, Dizon 2.
HOCKEY • BOYS
SW Chr./Rich. 8, Legacy Christian 2
SW Christian/Richfield3 3 2-8
Legacy Christian2 0 0-2
First: S-Gustafson (Sommerness), 0:20. L-Hanson (Price, Price), 3:59. S-Odefey (Olimb, Hardacre), 6:55. L-Smith (Bruskiewicz), 14:59. S-Hardacre (Konkel), 16:23. Second: S-Gustafson (Konkel), 0:30. S-Konkel (O'Connell, Sommerness), 1:14. S-Sommerness (O'Connell, Konkel), 9:28, pp. Third: S-Gustafson (Anderson, Konkel), 1:34, pp. S-Gustafson (Sommerness, Konkel), 13:14. Saves: S: Haugen 5-6-8-19. L: Mitchell 12-4-17-33.
HOCKEY • GIRLS
Roseville 0, Woodbury 0 [OT]
Woodbury0 0 0 0-0
Roseville0 0 0 0-0
Saves: W: Beix 9-9-9-6-33. R: Lehto 8-8-6-3-25.
METRO HONOR ROLLS
GYMNASTICS
ALL-AROUND
Bella Frattalone, Mahtomedi38.75
Rachel Steiner, Lakeville North38.45
Chaney Neu, Champlin Park38.35
Char Morke, Cambridge-Isanti38.15
Grace Treanor, Wayzata37.775
Isabel Bartosh, Stillwater37.6
Ashley Goodlund, Lakeville North37.55
Cassie Kahrer, East Ridge37.425
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North37.35
Kelsey Neff, Edina37.25
Adreanna Willodson, Anoka37.15
Anna Mielke, Watertown-Mayer37.05
Felicia Bartell, St. Francis36.575
Kari Wenzel, Lakeville South36.65
Madi Peters, Buffalo36.55
Kate Ryan, Mahtomedi36.45
Kennedy Bican, Monticello36.4
Sasha Thompson, Maple Grove36.35
Taylor Siebenaler, Mounds View36.325
Hailey Tretter, East Ridge36.3
Abby Schreifels, Big Lake36.25
Audrey Noha, Centennial36.15
Olivia Seigler, Eden Prairie36.125
Nadia Abid, Maple Grove36.1
Cibony Reglos, Hopkins36.0
VAULT
Chaney Neu, Champlin Park9.85
Taylor Siebenaler, Mounds View9.775
Heather Maccarone, Eagan9.7
Rachel Steiner, Lakeville North9.65
Bella Frattalone, Mahtomedi9.6
Britney Krumrei, Big Lake9.6
Kelsey Neff, Edina9.6
Adreanna Willodson, Anoka9.6
Arianna Passeri, Rosemount9.55
Gracie Roy, Bloom. Jefferson9.55
Cassie Kahrer, East Ridge9.525
Audrey Noha, Centennial9.525
Kiarra Poling, Maple Grove9.475
Reagan Bryant, Monticello9.45
Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer9.45
Taylor Hix, Watertown-Mayer9.45
Grace Kluk, Big Lake9.45
Ellie Mallinger, North St. Paul9.45
Char Morke, Cambridge-Isanti9.45
Olivia Seigler, Eden Prairie9.425
Isabel Bartosh, Stillwater9.4
Annika Lee, Park Center9.4
Anna Mielke, Watertown-Mayer9.4
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North9.4
Gretchen Sharp, Stillwater9.4
Erin Singsank, Watertown-Mayer9.4
Grace Treanor, Wayzata9.4
UNEVEN BARS
Rachel Steiner, Lakevl North9.75
Char Morke, Cambridge-Isanti9.7
Chaney Neu, Champlin Park9.65
Ashley Goodlund, Lakevl North9.65
Cassie Kahrer, East Ridge9.625
Bella Frattalone, Mahtomedi9.6
MollyAnn Harvey, Camb.-Isanti9.6
Grace Squires, White Bear Lake9.525
Monika Barrett, Roseville9.5
Isabel Bartosh, Stillwater9.45
Grace Treanor, Wayzata9.45
Mandy Hafner, Park of CG9.375
Emma Saksa, Champlin Park9.325
Sydney Nenn, Forest Lake9.25
Kate Ryan, Mahtomedi9.15
Nadia Abid, Maple Grove9.1
Lexie Corcoran, East Ridge9.1
Daniele Machacek, Bloom. Jeff.9.1
Anna Mielke, Watertown-Mayer9.1
Audrey Noha, Centennial9.1
Kelsey Neff, Edina9.05
Heather Maccarone, Eagan9.0
Morgan Lemke, Monticello9.0
BALANCE BEAM
Bella Frattalone, Mahtomedi9.75
AnnaGrace Nelson, Camb.-Isanti9.7
Kelsey Neff, Edina9.575
Chaney Neu, Champlin Park9.575
Char Morke, Cambridge-Isanti9.55
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North9.55
Grace Treanor, Wayzata9.55
Kari Wenzel, Lakeville South9.55
Kennedy Bican, Monticello9.5
Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer9.5
Kara McElmurry, Champlin Park9.5
Gretchen Sharp, Stillwater9.5
Ashley Goodlund, Lakevl North9.45
Hailey Tretter. East Ridge9.45
Zoey Johnson, Elk River9.4
Rachel Steiner, Lakeville North9.4
Anna Mielke, Watertown-Mayer9.35
Cadence Martie, Elk River9.325
Emily Dalrymple, Elk River9.3
Ania Kuznia, Lakeville South9.3
Madi Peters, Buffalo9.3
Kate Ryan, Mahtomedi9.3
Sasha Thompson, Maple Grove9.3
Sydney Wahnschaffe, Monticello9.3
FLOOR EXERCISE
Bella Frattalone, Mahtomedi9.8
Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer9.75
Chaney Neu, Champlin Park9.75
Kaitlyn Nguyen, Lakeville North9.7
Grace Treanor, Wayzata9.7
Adreanna Willodson, Anoka9.7
Cassie Kahrer, East Ridge9.675
Char Morke, Cambridge-Isanti9.65
Rachel Steiner, Lakeville North9.65
Ashley Goodlund, Lakeville North9.625
Isabel Bartosh, Stillwater9.55
Kelsey Neff, Edina9.55
Arianna Passeri, Rosemount9.55
Kennedy Bican, Monticello9.525
Teagan Ramboldt, Eagan9.5
Kari Wenzel, Lakeville South9.5
Ellie Mallinger, North St. Paul9.475
Aliah Williams, Chisago Lakes9.475
Ania Kuznia, Lakeville South9.45
Anna Mielke, Watertown-Mayer9.45
Alexis Spiess, Anoka9.45
Sasha Thompson, Maple Grove9.45
Izzy Treanor, Wayzata9.45
Caylee Greeder, Mahtomedi9.4
Amy Hjelle, Anoka9.4
Annika Lee, Park Center9.4
WRESTLING
Listed are metro-area wrea wrestlers with 18 or more reported victories
106 POUNDS
Pierson Manville, Shakopee29-2
Jore Volk, Lakeville North24-2
Cal Lonnquist, Wayzata24-6
Reid Nelson, Forest Lake20-2
Tyson Peitz, Waconia20-7
Brendan Howes, Anoka19-6
Grant Pierce, Hutchinson19-8
Max Ricks, Rogers18-5
113 POUNDS
Paxton Creese, Shakopee30-1
John Babineau, Andover24-4
Yim-Leej Yang, St. Paul Johnson24-6
Charles Dojan, Irondale23-5
Kyler Wong, Wayzata23-5
Adam Cherne, Wayzata22-3
Joey Thompson, Totino-Grace22-2
Travis Smith, St. Michael-Alb.20-7
Jake FitzPatrick, Mahtomedi19-2
Zach Hanson, Lakeville North19-2
John Lundstrom, Osseo19-6
Payton Doty, Cambridge-Isanti18-3
Tyler Kroells, Delano18-4
120 POUNDS
Cael Swenson, Wayzata28-3
Chase DeBlaere, Simley25-2
Javon Taschuk, Stillwater23-5
Ben Lunn, Shakopee22-3
Derek Cardinal, Forest Lake19-2
Brandon Psyk, St. Michael-Alb.19-4
Zyan Hall, Mounds View19-7
Reier Sjomeling, Delano18-6
126 POUNDS
Seth Nebel, Edina25-5
Jake Svihel, Totino-Grace24-0
Cole West, Woodbury21-2
Reid Ballantyne, Stillwater20-2
Roman Gilbert, Eastview20-6
Soni Soukchaleun, StP Johnson18-6
Noah Lietzau, Mound Westonka18-8
Kaden Amundson, St. Michael-Alb.18-9
132 POUNDS
Ryan Sokol, Simley26-0
Kieler Carlson, Stillwater25-7
Cole Becker, St. Michael-Alb.22-5
Tyler Jones, Shakopee22-5
Mason Enderlein, Eastview20-8
Jake FitzPatrick, Mahtomedi19-2
Max McEnelly, Waconia18-7
138 POUNDS
Sebas Swiggum, Apple Valley32-1
Brady Moesenthin, Woodbury25-6
Carter Tschudi, Delano24-3
Trey Kruse, Stillwater22-4
Tate Card, Hutchinson21-4
Gavin Peterson, Maple Grove20-4
Malachi Johnson, Edina20-11
Carter Entinger, Watertown-Myr19-0
Joe Gardas, Zimmerman19-4
Clifton Paterson, Hopkins19-9
Nic Strasser, Irondale18-5
145 POUNDS
Nick Dunagan, Mounds View25-3
Scott Springer, Anoka24-4
Gavin Nelson, Simley23-5
Preston Bradley, Dassel-Cokato21-4
Dylan Anderson, Apple Valley20-10
Wil Yasseri, Rogers19-4
Jacob Schmid, Orono19-9
152 POUNDS
Brady Gross, Apple Valley29-3
Brandon Kidd, Shakopee26-6
Tate Torgerson, Cambridge-Isanti26-7
Cale Luthens, Hutchinson22-6
Brian Avre, Mpls. South21-3
Antonio Everett, Simley21-7
Mac Wilson, Hastings20-8
160 POUNDS
Brock Rinehart, Woodbury28-2
Colby Njos, Anoka25-0
Devin Roberts, Apple Valley25-4
Cade Mueller, Waconia24-1
Mitchell Nowlan, Andover23-7
Demetrius Patton, Hopkins21-6
Anthony Tuttle, Stillwater21-9
Jordan Stenzel, Hutchinson20-6
Jimmy Brown, Cambridge-Isanti19-5
Cayden Homme, Wayzata19-6
D.J. Smith, Shakopee18-5
170 POUNDS
Connor Raines, Shakopee30-4
Wyatt Lidberg, St. Michael-Alb.24-4
Michael Mattison, Apple Valley24-11
Chase Dressel, Mounds View23-4
Danny Reynolds, Andover23-5
Alex Nelson, Hutchinson21-7
Mitch Garnatz, Waconia19-5
182 POUNDS
Josh Piechowski, Stillwater24-6
Carl Leuer, St. Michael-Alb.23-5
Jack Casey, Shakopee23-6
Quayin Short, Simley22-2
Jacob Meissner, Osseo21-1
Christian Kurth, Hutchinson21-2
Kaiyre Lewis, Champlin Park20-8
Donald Nde, Woodbury18-7
Quinn Hoffman, Eastview18-8
195 POUNDS
R.J. Chakolis, Hopkins25-1
Ben Schmalz, Mound Westonka23-1
Jacob Schmitz, Dassel-Cokato22-2
David Wilfert, Orono22-6
Will Gleason, Stillwater21-7
Calvin Sund, Prior Lake19-0
Rowan Morgan, Mounds View19-3
Joey Johnson, Shakopee18-4
220 POUNDS
Tommy Johnson, Shakopee31-4
Danny Striggow, Orono26-2
Godswill Pepple, Hastings23-8
Charles Dressel, Mounds View22-7
Will Davis, Edina21-5
Cody Kurth, Hutchinson21-5
Jagger Schack, Osseo20-2
Ezayah Oropeza, Rosemount19-0
Cedric Warner, Eastview19-4
Sam McEnelly, Waconia19-8
Philip Skeps, St. Thomas Academy18-0
Henry Kantzes, Mpls. Washburn18-2
Gavin Rosstedt, Champlin Park18-7
Tony Anger, Apple Valley18-11
HEAVYWEIGHT
Tyler Kim, Apple Valley29-3
Bryce Benhart, Lakeville North20-0
Elijah Heatherston, Mahtomedi19-6
Marvin Lamin, Irondale18-10