MONDAY

adapted FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• St. Paul Humboldt 5, Minneapolis 0

PI DIVISION

• Brainerd 12, Anoka-Hennepin 7

BASketball • BOYS

MINNESOTA RIVER

• Mayer Lutheran 67, LeSueur-Hend. 41

MISSISSIPPI 8

• St. Michael-Albertville 50, Big Lake 49

TWIN CITIES ATHLETIC

• Charter Stars 76, Hope Academy 68

• Chesterton Acad. 83, Calvin Chr. 69

• Christian Life 79, Math & Science 38

• Liberty Classical 85, Minn. Deaf 71

• Prairie Seeds 100, Comm. of Peace 45

WRIGHT COUNTY

• Orono 82, Hutchinson 57

METROPOLITAN AREA

• Northfield 73, Mankato West 54

• Sibley East 69, New Ulm 59

• Maple Lake 52, Howard Lake-W-W 35

• Maple River 72, Tri-City United 38

MINNESOTA

• Ada-Borup 73, Stephen-Argyle 55

• Cromwell 63, Mountain Iron-Buhl 45

• Fairmont 66, Redwood Valley 58

• Greenway 55, Two Harbors 23

• Kittson Co. Cent. 79, Climax/Fisher 64

• Mank. Loy. 76, Sleepy Eye St. Mary’s 63

• Morris/C-A 56, Montevideo 39

• NCE/U-H 59, Hillcrest Lutheran 34

• Ortonville 73, Canby 59

• Red Lake County 46, Win-E-Mac 44

• Russell-T-R 66, Dawson-Boyd 56

• Sauk Centre 69, Long Prairie-GE 57

• SW Minnesota Christian 96, Fulda 61

• Stewartville 58, Cannon Falls 57

• Waterville-E-M 65, Mn. Valley Luth. 59

• Westbrook-WG 98, Mountain Lake 90

• Worthington 59, Martin County West 49

basketball • GIRLS

METROPOLITAN AREA

• DeLaSalle 70, Minnehaha Academy 30

CLASS 2A

Section 1 • quarterfinals

• Byron 76, Winona Cotter 54

• Roch. Lourdes 61, Plainview-E-M 51

Section 3 • first round

• Martin County West 56, Windom 39

• Minnewaska 58, Morris/C-A 44

• Pipestone 48, Luverne 39

• Redwood Valley 67, Jackson Co. Cent. 54

• Tracy-Milroy-Balaton 76, St. James 36

CLASS 1A

Section 1 • quarterfinals

• Goodhue 53, Randolph 19

• Hayfield 67, Blooming Prairie 63, 2 OT

Section 3 • first round

• Adrian 36, Red Rock Central 34

• Hills-Beaver Creek 57, Ellsworth 33

• Murray Co. Central 59, Edgerton 51

• SW Minnesota Christian 99, Fulda 33

Section 5 • play-in

• Browerville/EV 72, Bertha-Hewitt 56

• Isle 59, St. John’s Prep 33

• Kerkhoven-M-S 55, Onamia 38

• Nevis 61, Laporte 49

• Ogilvie 55, Hinckley-Finlayson 47

Section 6 • play-in

• Brandon-Evansville 60, Battle Lake 48

• Clinton-G-B 62, Ashby 44

• Lake Park-Audubon 76, Hillcrest Luth. 44

• Mahnomen-Waubun 53, Rothsay 40

Section 7 • play-in

• Chisholm 56, Nashwauk-Keewatin 50

• Littlefork-Big Falls 50, NE Range 19

hockey • boys

CLASS 2A

Section 7 • Semifinals

• Andover 6, Elk River/Zimmerman 5

• Duluth East 9, Duluth Marshall 1

CLASS 1A

Section 3 • Semifinals

• Litchfield/D-C 4, Marshall 2

• Luverne 7, Hutchinson 1

SUMMARIES

BASketball • BOYS

Mayer Lutheran 67, Le Sueur-Hend. 41

LeSueur-Henderson 21 20-41

Mayer Lutheran 39 28-67

Le Sueur-Henderson: Nesbit 11, Borchardt 9, Pengilly 6, Miller 6, Maczkowicz 5, Champagne 4. Mayer Lutheran: Noennig 16, Hagan 15, Tjernagel 11, Woolhouse 7, Carlson 6, Menth 6, Feltman 2, Flucus 2, Kubasch 2.

Liberty Classical 85, Minn. Deaf 71

Minnesota Deaf 38 33-71

Liberty Classical 47 38-85

Minnesota Deaf: Rohde 23, Salgado 21, Bondhus 14, Schmidt 6, Stumbo 6, Udave-Cardenas 1. Liberty Classical: Horn 36, Klarr 22, Nelson 14, Grill 13.

Prairie Seeds 100, Comm. of Peace 45

Community of Peace 25 20- 45

Prairie Seeds Academy 52 48-100

Community of Peace: Milton 15, Campbell 10, Baker 9, Green 6, Pujols 5. Prairie Seeds: Jones 37, Booth 17, Bohanon 12, Anderson 12, Robinson 9, Jones 8, Grim 3, Jaitah 2.

St. Michael-Albertville 50, Big Lake 49

Big Lake 25 24-49

St. Michael-Albertville 26 24-50

Big Lake: Harris 15, Nagorski 10, Rudlong 10, Hinrichs 7, Teige 5, Ireland 2. St. Michael-Albertville: Mattson 11, Jentzen 10, Thurman 9, Hoselton 8, Greenwaldt 4, Chea 4, Krupke 2, Buchanan 2.

basketball • GIRLS

DeLaSalle 70, Minnehaha Academy 30

Minnehaha Academy 19 11-30

DeLaSalle 29 41-70

Minnehaha Academy: Curtis 12, Te. Rhoades 11, Ta. Rhoades 3, Sedgwick 2, Davis 2. DeLaSalle: Gardner 17, Jones 17, Speidel 12, Travis 9, Weems 8, Cochran-Starr 3, Francois 2, Stevenson 2.

hockey • boys

Andover 6, Elk River/Zimm. 5 [OT]

Elk River/Zimmerman 2 1 2 0-5

Andover 2 2 1 1-6

First: E-Young, 0:44. A-Schoen (Kron, McNamara), 7:15, pp. A-Dainty (McNamara), 12:47. E-Perbix (Laabs, Brockman), 16:57. Second: E-Humphrey (Perbix, Bizal), 0:42. A-Kaiser (Dainty, McNamara), 3:43. A-McNamara (Schoen, Seymour), 4:19. Third: E-Bizal (Perbix, Michaelis), 10:16. A-McNamara (Schoen, Dainty), 13:31. E-Perbix (Foss, Laabs), 15:46. OT: A-Thoreson (Kron, Dunleavy), 0:37. Saves: E: Esperum 4-10-10-0-24. A: Fritsinger 8-5-9-0-22.

Litchfield/D-C 4, Marshall 2

Marshall 0 2 0-2

Litchfield/Dassel-Cokato 3 0 1-4

First: L-Schutz (Keith), 5:33. L-Schutz (Raisanen, Benson), 9:45. L-Schutz, 15:56. Second: M-Frost (Welvaert, Plante), 8:53. M-Archbold, 12:07. Third: L-Grangroth, 13:33. Saves: M: Caspers 16-4-0-20; Serreyn 0-7-14-21. L: Halonen 7-8-6-21.

 

Luverne 7, Hutchinson 1

Hutchinson 0 1 0-1

Luverne 2 2 3-7

First: L-Kruse (Serie), 5:17. L-Beers, 8:15. Second: L-Harder (Nath, Roberts), 8:12, pp. L-Erickson (Beers), 13:15. H-McKimm (Glaser, Lyons), 16:20, pp. Third: L-Kruse, 0:40. L-Serie (Kruse), 2:54. L-Kruse (Serie, Nath), 10:40. Saves: H: Telecky 12-9-8-29. L: Tofteland 3-4-11-18.