MONDAY

BASketball • BOYS

TWIN CITIES ATHLETIC

• North Lakes 52, Calvin Christian 42

METROPOLITAN AREA

• Chicago Corliss (Ill.) 60, Mpls. North 59

• Cristo Rey Jesuit 69, Mpls. Henry 65

• DeLaSalle 79, Waconia 57

• Holy Family 70, Byron 55

• Hopkins 80, Totino-Grace 64

• Minneapolis Roosevelt 80, Simley 49

• Minneapolis South 66, Jordan 65

• Monticello 78, Cloquet 49

• Orono 84, Breck 80, OT

• St. Agnes 84, Red Lake 59

MINNESOTA

• Bagley 57, Fertile-Beltrami 51

• BOLD 57, Minnewaska 48

• Cedar Mtn./Comfrey 87, Wabasso 63

• Cleveland 97, Hope Academy 34

• Goodhue 43, Fillmore Central 36

• Minn. Valley Luth. 61, Gibbon-F-W 27

• Roseau 69, Goodridge/G-G 66

• Russell-Tyler-Ruthton 83, Edgerton 25

• St. Agnes 84, Red Lake 59

• St. James 79, Mtn. Lake Area 75

• United South Central 66, LC-WM 45

• Wabasha-Kellogg 73, Lanesboro 52

Postponed

• East Grand Forks vs. Win-E-Mac

• Norman County West vs. Ada-Borup

basketball • GIRLS

TWIN CITIES ATHLETIC

• North Lakes 41, Calvin Christian 30

METROPOLITAN AREA

• Holy Family 60, Eau Claire Regis (Wis.) 58

• Hutchinson 54, Simley 48

• Prior Lake 76, Armstrong 31

• St. Paul Humboldt 65, Mpls. Roosevelt 46

• Stewartville 63, Norwood YA 59

• White Bear Lake 49, Chaska 47

MINNESOTA

• Adrian 59, Fulda 24

• Alden-Conger 75, Cleveland 68

• Belgrade-B-E 73, Atwater-C-GC 38

• BOLD 75, Renville County West 41

• Braham 49, Barnum 42

• Cedar Mtn./Comfrey 92, Madelia 23

• Central Minn. Chr. 55, Benson 53

• Chisholm 63, Northland 50

• Esko 49, International Falls 46

• Eveleth-Gilbert 57, Deer River 45

• Floodwood 59, Carlton 25

• Kittson Co. Central 68, Northern Freeze 42

• Martin Co. West 57, Janesville-W-P 33

• Medford 54, LeSueur-Henderson 37

• Minneota 64, Pipestone 50

• Park Christian 54, Wyndmere (N.D.) 29

• Pierz 52, Long Prairie-Grey Eagle 44

• Russell-Tyler-Ruthton 53, Edgerton 34

• Sauk Centre 76, St. Cloud Cathedral 37

• United South Central 41, St. James 35

Postponed

• Climax/Fisher vs. Hillsboro (N.D.)

• Crookston vs. Badger-G-MR

• Kee-Lansing (Ia.) vs. Spring Grove

• Red Lake Falls vs. Warren-A-O

• Stephen-Argyle vs. Sacred Heart

hockey • boys

METROPOLITAN AREA

• East Ridge 3, Roch. John Marshall 2

• Moorhead 3, Andover 1

MINNESOTA

• Duluth East 3, Grand Rapids 1

• Marshall 4, Windom 1

hockey • GIRLS

METROPOLITAN AREA

• Delano/Rockford 2, Willmar 0

• Luverne 2, Minnesota River 1

• St. Croix Valley (Wis.) 3, NSP/Tartan 1

MINNESOTA

• Marshall 5, Windom 0

RANKINGS

SWIMMING • BOYS

BY THE COACHES ASSOCIATION

• Class 2A: 1. Minnetonka; 2. Chaska/Chanhassen; 3. Stillwater; 4. Eden Prairie; 5. Shakopee; 6. Wayzata; 7. Edina; 8. Rochester Mayo; 9. Eagan; 10. Mounds View.

SUMMARIES

BASketball • BOYS

Chicago Corliss (Ill.) 60, Mpls. North 59

Minneapolis North 26 33-59

Chicago Corliss (Ill.) 30 30-60

Minneapolis North: O. Wilson 14, O. Brown 11, Campbell 11, El-Amin 7, Holloman 7, Sanford 5, Johnson 4. Chicago Corliss (Ill.): Dyson 16, Carditt 15, Mapp 13, Bossi 8, Lewis 8.

 

Orono 84, Breck 80 [OT]

Orono 31 39 14-84

Breck 30 40 10-80

Orono: Bjorklund 27, Thomas Omersa 21, O’Connor 12, Codute 10, Lecy 9, Sage 2, Olson 2, Hirschberg 1. Breck: D. Roddy 23, J. Roddy 23, Ganley 15, McDavid 12, Morton 4, Slocum 3.

St. Agnes 84, Red Lake 59

Red Lake: Barrett 17, Johnson 10, Cobenais 8, Holthusen 7, Harrison 6, Smith 4, Papasodora 4, Kelly 3. St. Agnes: Johnson 28, Strickland 22, Brezny 13, Jones 10, Morris II 7, Plamann 2, Brezny 2.

basketball • GIRLS

St. Paul Humboldt 65, Mpls. Roos. 46

St. Paul Humboldt 31 34-65

Minneapolis Roosevelt 24 22-46

St. Paul Humboldt: Flemming 21, Behnke 17, Powell 9, Stokes 5, Willis 4, Hobday 4, DeLaRosa 3, Powell 2. Mpls. Roosevelt: Smith 11, Wright 10, Lyons 9, Ali 6, Horstman 4, Johnson 2, Cottier 2, Taylor 2.

hockey • boys

Moorhead 3, Andover 1

Andover 1 0 0-1

Moorhead 0 1 2-3

First: A-Thoreson (Clough), 14:23. Second: M-Dronen (OConnell, Henkemeyer-Howe), 1:29. Third: M-Randklev (Kleven, Stetz), 0:33. M-Henkemeyer-Howe (Dronen), 5:55. Saves: A: Fritsinger 12-11-14-37. M: Leonard 5-9-3-17.

hockey • GIRLS

Delano/Rockford 2, Willmar 0

Willmar 0 0 0-0

Delano/Rockford 0 2 0-2

Second: D-Keranen (Olson), 11:27. D-Daly (Olson, Olson), 16:36. Saves: W: Knutson 7-12-5-24. D: Glasrud 16-5-6-27.

Luverne 2, Minnesota River 1

Luverne 2 0 0-2

Minnesota River 1 0 0-1

First: L-VanBatavia (Thier), 2:19. M-McCabe (Dunning), 2:48. L-Bork (Oye), 13:32, pp. Saves: L: Bartels 2-5-4-11. M: Keeley 17-19-13-49.

 

St. Croix Valley (Wis.) 3, NSP/Tartan 1

North St. Paul/Tartan 0 1 0-1

St. Croix Valley (Wis.) 0 1 2-3

Second: SCV-Jacobs, 7:19. NSP/T-Brommerich, 8:27. Third: SCV-Bresina (Am. DeLong, Ab. DeLong), 3:38, pp. SCV-Schultz (Jacobs, Laesser), 8:03. Saves: NSP/T: Baker 5-10-15-30; SCV-Seeley 9-14-6-29.

HONOR ROLLS

GYMNASTICS

ALL-AROUND

Sophie Redding, Henry Sibley 38.5

Grace Treanor, Wayzata 38.35

Cali Berg, Lakeville North 38.15

Aliah Williams, Chisago Lakes 38.1

Rachel Steiner, Lakeville North 38.0

Cassie Kahrer, East Ridge 37.9

Chaney Neu, Champlin Park 37.8

Nadia Abid, Maple Grove 37.65

Lauren Slayton, Farmington 37.65

Mykaela Doornbos, Lakevl South 37.6

Adreanna Willodson, Anoka 37.525

Isabel Bartosh, Stillwater 37.475

Shannon McCoy, Eagan 37.4

Cali Berg, Lakeville North 37.35

Josie Schlie, Rosemount 37.35

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is. 37.275

Ally Doornbos, Lakeville South 37.25

Gretchen Sharp, Stillwater 37.225

Char Morke, Cambridge-Isanti 37.05

Maria Wagner, Mahtomedi 37.05

Keeley Ertl, North Branch 36.9

Kyra Hanson, Prior Lake 36.9

Summer Helland, St. Francis 36.425

Hailey Tretter, East Ridge 36.55

Emma Saksa, Champlin Park 36.325

VAULT

Sophie Redding, Henry Sibley 9.75

Isabel Bartosh, Stillwater 9.725

Anna Jouppi, Anoka 9.725

Rachel Steiner, Lakeville North 9.65

Chaney Neu, Champlin Park 9.675

Miranda O’Brien, Becker 9.65

Madi Douglas, Cambridge-Isanti 9.625

Nadia Abid, Maple Grove 9.6

Cali Berg, Lakeville North 9.6

Keeley Ertl, North Branch 9.6

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is 9.6

Cassie Kahrer, East Ridge 9.575

Bailey Davidson, Apple Val/Evw 9.55

Gretchen Sharp, Stillwater 9.525

Maria Wagner, Mahtomedi 9.525

Kelsey Dolejs, Apple Valley/Evw 9.5

Madison Jones, Farmington 9.5

Shannon McCoy, Eagan 9.5

Arianna Passeri, Rosemount 9.5

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.5

Grace Treanor, Wayzata 9.45

Hailey Tretter, East Ridge 9.45

Hannah Walker, East Ridge 9.45

UNEVEN BARS

Delaney Gipp, Lakeville North 9.7

Cassie Kahrer, East Ridge 9.7

Sophie Redding, Henry Sibley 9.65

Cali Berg, Lakeville North 9.6

Mykaela Doornbos, Lakevl South 9.6

MollyAnn Harvey, Cambridge-Is 9.6

Rachel Steiner, Lakeville North 9.6

Nadia Abid, Maple Grove 9.525

Grace Treanor, Wayzata 9.525

Isabel Bartosh, Stillwater 9.5

Gretchen Sharp, Stillwater 9.4

Lauren Slayton, Farmington 9.4

Chaney Neu, Champlin Park 9.35

Adreanna Willodson, Anoka 9.3

Faith Pleski, Forest Lake 9.25

Maria Wagner, Mahtomedi 9.25

Josie Schlie, Rosemount 9.2

Shannon McCoy, Eagan 9.15

Emma Saksa, Champlin Park 9.15

BALANCE BEAM

Anna Jouppi, Anoka 9.725

Cali Berg, Lakeville North 9.675

Grace Treanor, Wayzata 9.65

Kari Wenzel, Lakeville South 9.65

Ally Doornbos, Lakeville South 9.625

Gretchen Sharp, Stillwater 9.625

Mykaela Doornbos, Lakevl South 9.55

Sarah Voytilla, Mounds View 9.55

Amanda Montplaisir, Buffalo 9.525

Delaney Gipp, Lakeville North 9.5

AnnaGrace Nelson, Cambridge-Is 9.5

Rachel Steiner, Lakeville North 9.5

Adreanna Willodson, Anoka 9.475

Alyssa Chandler, East Ridge 9.45

Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer 9.45

Sophie Redding, Henry Sibley 9.45

Josie Schlie, Rosemount 9.45

Allison Weiker, Roseville 9.45

Sofia Dodge, Forest Lake 9.4

Saylor Hawkins, Breck 9.4

Ania Kuznia, Lakeville South 9.4

Annika Lee, Park Center 9.4

FLOOR EXERCISE

Teagan Ramboldt, Eagan 9.75

Grace Treanor, Wayzata 9.75

Chaney Neu, Champlin Park 9.725

Sophie Redding, Henry Sibley 9.725

Ailsa Gilbert, Watertown-Mayer 9.65

Nadia Abid, Maple Grove 9.6

Anna Jouppi, Anoka 9.6

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.6

Char Morke, Cambridge-Isanti 9.6

Rachel Steiner, Lakeville North 9.6

Aliah Williams, Chisago Lakes 9.6

Adreanna Willodson, Anoka 9.6

Kate Ryan, Mahtomedi 9.575

Josie Schlie, Rosemount 9.575

Isabel Bartosh, Stillwater 9.55

Kyra Hanson, Prior Lake 9.55

Gretchen Sharp, Stillwater 9.55

Maria Wagner, Mahtomedi 9.55

Allison Weiker, Roseville 9.55

Delaney Gipp, Lakeville North 9.525

Saylor Hawkins, Breck 9.525

Olivia Hurt, Mahtomedi 9.525

Cassie Kahrer, East Ridge 9.525

Madi Peters, Buffalo 9.525

Megan Swanson, Big Lake 9.525

Hannah Tuomela, Anoka 9.525

SWIMMING • BOYS

50 FREESTYLE

Andrew Trepanier, Lakevl North 20.50

Peter Larson, Edina 20.91

Jack Dahlgren, Chaska/Chan 21.28

Joshua Withers, Eden Prairie 21.36

John Shelstad, Minnetonka 21.46

Alex Kraft, Shakopee 21.58

Jared Baetzold, North St. Paul 21.66

Ben Chatwin, Forest Lake 21.67

Sean Dwyer, Prior Lake 22.01

Gavin Wicklander, Shakopee 22.02

100 FREESTYLE

Andrew Trepanier, Lakevl North 45.55

Peter Larson, Edina 46.00

Jack Dahlgren, Chaska/Chan 46.20

Ben Chatwin, Forest Lake 46.89

John Shelstad, Minnetonka 46.95

Joshua Withers, Eden Prairie 47.05

Alex Kraft, Shakopee 47.09

Jared Baetzold, North St. Paul 47.65

Soren Dunn, Eden Prairie 47.91

Robert Niemann, Stillwater 47.93

200 FREESTYLE

Peter Larson, Edina 1:39.95

Jack Dahlgren, Chaska/Chan 1:40.16

Dolan Craine, Chaska/Chan 1:44.17

Andrew Gray, Edina 1:44.17

Robert Niemann, Stillwater 1:44.21

Will Whittington, Stillwater 1:44.49

Jon Busse, Stillwater 1:45.24

Gavin Wicklander, Shakopee 1:45.52

Ben Chatwin, Forest Lake 1:46.00

Kelby Modene, Maple Grove 1:46.20

500 FREESTYLE

Peter Larson, Edina 4:33.79

Jack Dahlgren, Chaska/Chan 4:40.35

Robert Niemann, Stillwater 4:42.84

Andrew Gray, Edina 4:42.98

Dolan Craine, Chaska/Chan 4:43.42

Will Whittington, Stillwater 4:43.52

Sean Dwyer, Prior Lake 4:44.04

Timothy Rizzo, Woodbury 4:44.75

Charles Webb, Edina 4:47.53

Jon Busse, Stillwater 4:48.72

100 BACKSTROKE

Peter Larson, Edina 50.38

Jack Dahlgren, Chaska/Chan 50.39

Erik Gessner, Minnetonka 51.42

Mitchell Whyte, North St. Paul 52.12

Liam Bergerson, Shakopee 52.20

Casey Stowe, Wayzata 52.93

Jon Busse, Stillwater 52.98

Sam Kennedy, Wayzata 53.34

John Shelstad, Minnetonka 53.48

Josiah Dunker, Chaska/Chan 53.82

100 BREASTSTROKE

John Shelstad, Minnetonka 57.56

Hayden Zheng, St. Louis Park 58.18

Dolan Craine, Chaska/Chan 58.79

Nicholas Tullemans, Eden Prairie 59.52

Alex Deng, Eden Prairie 59.52

Kelby Modene, Maple Grove 1:00.10

James Pan, Breck/Blake 1:00.29

Quenton Steffen, Eagan 1:00.39

Zach Auleciems, Stillwater 1:00.51

Nicholas Kale, Wayzata 1:00.73

100 BUTTERFLY

Jack Dahlgren, Chaska/Chan 50.12

Joshua Withers, Eden Prairie 50.86

Erik Gessner, Minnetonka 51.16

John Shelstad, Minnetonka 51.27

Mitchell Whyte, North St. Paul 51.64

Alex Deng, Eden Prairie 52.08

Dolan Craine, Chaska/Chan 52.24

Andrew Gray, Edina 52.41

Nicholas Tullemans, Eden Prairie 52.62

Oliver Pruett, Breck/Blake 52.89

200 INDIVIDUAL MEDLEY

John Shelstad, Minnetonka 1:52.92

Dolan Craine, Chaska/Chan 1:54.24

Peter Larson, Edina 1:54.56

Hayden Zheng, St. Louis Park 1:54.72

Nicholas Tullemans, Eden Pra 1:56.72

Jon Busse, Stillwater 1:58.07

Aidan Bloomquist, Stillwater 1:58.97

Alex Deng, Eden Prairie 1:59.08

James Pan, Breck/Blake 1:59.18

Josiah Dunker, Chaska/Chan 1:59.34

ONE-METER DIVING

6 dives

Ryan Phillip, Edina 323.95

Jordan Nguyen, Eagan 271.50

Paul Lenz, Prior Lake 259.40

Maxwell Deters, Edina 255.60

Stephen Ayim, Andover 240.25

Josiah Fick, Stillwater 228.90

Erik Thompson, Prior Lake 227.35

Oliver Poitevent, Minnetonka 224.05

Connal Kullman, Minnetonka 220.30

Riley McNamara, Centennial 207.60

11 dives

Ryan Phillip, Edina 494.40

Andy Pfau, Bl. Jefferson 483.20

Sam Wallace, Bl. Jefferson 411.55

Paul Lenz, Prior Lake 404.95

Maxwell Deters, Edina 388.20

Riley McNamara, Centennial 372.65

Erik Thompson, Prior Lake 362.95

Andrew Jensen, Forest Lake 360.85

Tayler Kassa, Cambridge-Isanti 357.60

Logan Stiles, Blaine 333.15

200 FREE RELAY

Shakopee 1:27.16

Chaska/Chanhassen 1:28.44

Minnetonka 1:28.52

Eden Prairie 1:29.89

Stillwater 1:30.31

Lakeville North 1:30.55

Orono 1:30.60

Edina 1:30.82

Breck/Blake 1:31.10

Forest Lake 1:31.35

200 MEDLEY RELAY

Minnetonka 1:36.03

Chaska/Chanhassen 1:36.98

Eden Prairie 1:37.48

Wayzata 1:37.62

Breck/Blake 1:37.78

Shakopee 1:39.33

Stillwater 1:39.55

Lakeville South 1:40.58

North St. Paul 1:41.32

Prior Lake 1:41.51

400 FREE RELAY

Shakopee 3:10.33

Chaska/Chanhassen 3:11.17

Stillwater 3:12.81

Eden Prairie 3:14.34

Minnetonka 3:15.44

Edina 3:17.48

Breck/Blake 3:18.43

Wayzata 3:18.69

Prior Lake 3:22.09

Forest Lake 3:22.61

WRESTLING

Listed are metropolitan area wrestlers with 17 or more reported victories.

106 POUNDS

Cael Swensen, Wayzata 26-3

Alex Kowalchyk, Coon Rapids 25-4

Paxton Creese, Shakopee 23-1

Nick Novak, New Prague 22-1

Charlie Dojan, Irondale 21-4

Cole Decker, Forest Lake 21-6

Zyan Hall, Benilde-St. Margaret’s 19-5

Brendan Howes, Anoka 19-9

Corey St. Martin, Prior Lake 19-10

Austin Gabbert, Watertown-Mayer 18-2

113 POUNDS

Jacob Mujwid, Cambridge-Isanti 29-5

Derrick Cardinal, Forest Lake 25-1

Brandon Psyk, St. Michael-Alb. 23-6

Joey Thompson, Maple Grove 22-0

Colby Dunkel, New Prague 22-2

J.J. Andress, White Bear Lake 22-4

Ryder Rogotzke, East Ridge 21-4

Parker Dobrocky, Anoka 21-9

Jake Novack, Chisago Lakes 21-11

Javon Taschuk, Stillwater 19-6

Logan Rotzien, Coon Rapids 19-8

Sam Essendrup, Rogers 19-9

120 POUNDS

Jake Svihel, Totino-Grace 28-1

Reid Ballantyne, Stillwater 23-1

Jake FitzPatrick, Mahtomedi 23-2

Max Crowe, Shakopee 22-4

Noah Lietzau, Mound Westonka 21-7

Hunter Lyden, East Ridge 20-4

Nathan Nygaard, St. Michael-Alb. 20-5

Justin Stauffacher, Scott West 20-9

Cael Berg, Simley 20-11

Nolan Hentges, Cambridge-Isanti 20-12

Jon Svobodny, Coon Rapids 18-6

Roland Cosey, Irondale 17-6

126 POUNDS

Patrick McKee, St. Michael-Alb. 30-0

Gabe Degris, Coon Rapids 24-8

Jackson Stauffacher, Scott West 24-8

Tanner Kunshier, St. Francis 22-5

Connor Swetala, Richfield 21-3

Triston Zuniga, Totino-Grace 21-7

Trayton Anderson, Farmington 20-4

Ryan Cripe, Lakeville South 20-7

Kaden Gage, Eagan 19-6

Mitch Engebretson, Mounds View 18-5

132 POUNDS

Dylan Droegemueller, Anoka 28-2

Sebas Swiggum, Apple Valley 27-6

Ryan Droubie, Cambridge-Isanti 23-9

Lorenzo Diaz, South St. Paul 22-3

Bret Wilson, Rogers 22-3

Jake Gliva, Simley 22-5

Trey Kruse, Stillwater 22-7

Theo Smith, Prior Lake 21-6

Bryce FitzPatrick, Mahtomedi 19-6

Roman Rogotzke, East Ridge 19-6

Joe Robin, Coon Rapids 19-10

Josh Clark, Totino-Grace 18-9

Tyler Schackle, Scott West 18-9

Joe McKinney, Champlin Park 17-8

138 POUNDS

Colby Njos, Anoka 27-4

Mitchell Hogue, Wayzata 27-5

Gavin Peterson, Maple Grove 27-6

Brady Gross, Apple Valley 26-6

Tanner Kroells, Delano 21-1

Jack Fogarty, Scott West 21-7

Nick Dunagan, Mounds View 20-5

Nick Strasser, Irondale 19-6

Tate Torgerson, Cambridge-Isanti 18-2

Quinn Christofferson, South St. Paul 17-4

Carter Bornholdt, New Prague 17-11

145 POUNDS

Nate Larson, Apple Valley 26-3

Alex Lloyd, Shakopee 24-0

Curtis LeMair, Prior Lake 23-2

Antonio Cortez, South St. Paul 23-3

Jacob Rathke, Lakeville South 20-6

Dalen Jones, Coon Rapids 20-7

Scott Springer, Anoka 20-8

Brandon Kidd Jr., Elk River 18-4

Michael Murphy, Eagan 17-7

152 POUNDS

Tyler Eischens, Anoka 30-0

Jimmy Brown, Cambridge-Isanti 29-4

Moses Madimba, Coon Rapids 27-6

Sam Webster, Shakopee 22-3

Carl Leuer, St. Michael-Alb. 21-8

T.J. Turinske, White Bear Lake 20-2

Jake Born, Rogers 20-4

Quayin Short, Simley 20-9

Willie Bastyr, Lakeville South 19-4

Gavin Christofferson, South St. Paul 18-4

Connor Dehn, Totino-Grace 17-6

Aacoda Aitkin, Maple Grove 17-7

Jace Demmers, Scott West 17-9

160 POUNDS

Marty Puttbrese, Cambridge-Isanti 27-5

Ben Schmalz, Mound Westonka 24-2

Gaige Giles, New Prague 23-6

Luke Lupinski, St. Francis 18-6

Tyson Davids, Forest Lake 18-7

Brennan Rutt, New Prague 18-10

Chase Dressel, Mounds View 17-6

Connor Raines, Shakopee 18-4

Devin Roberts, Apple Valley 18-9

170 POUNDS

Cole Kirpach, St. Francis 26-3

Travis Drews, Cambridge-Isanti 26-7

Tony Watts, Apple Valley 25-8

Josh Piechowski, Stillwater 22-7

Garrett Whitehead, Park of CG 20-0

Peter Swanson, Eastview 18-6

Wyatt Lidberg, St. Michael-Alb. 18-8

Adam Lanners, Osseo 17-4

Brendon Bischof, Lakeville South 17-8

182 POUNDS

Tyler Buesgens, Scott West 25-1

Grant Parrish, Forest Lake 23-5

Rowan Morgan, Mounds View 22-5

Danny Striggow, Orono 21-2

Gabe Anderson, St. Michael-Alb. 21-8

Erik Snook, St. Croix Lutheran 19-3

Alex Wick, Eagan 19-8

Jose Rodgers-Valdez, South St. Paul 18-3

Evan Hull, Maple Grove 18-4

T.J. Pottinger, Hastings 18-4

Kris Kurtz, Mound Westonka 17-10

195 POUNDS

Nolan Schmitz, St. Michael-Alb. 28-4

Richie Hammonds, Anoka 24-1

Bobby Striggow, Orono 23-0

Trey Rogers, Hastings 22-0

Jake Born, Rogers 20-4

Daniel Van Oort, Mounds View 22-7

Elijah Lewis, St. Croix Lutheran 21-3

Isaac Boehmer, Maple Grove 19-11

Abraham Kamara, Osseo 18-4

Thomas Litecky, St. Thomas Acad 18-1

Brennan Rutt, New Prague 18-10

Nick Berg, Coon Rapids 17-11

220 POUNDS

Will Kruse, Cambridge-Isanti 24-9

Adam Skogman, Maple Grove 23-7

Daniel Kerkvliet, Simley 22-0

Nate Schutz, Totino-Grace 22-7

Luke Parzyck, White Bear Lake 20-4

Jared Stewart, Lakeville South 20-6

Dylan Mills, Forest Lake 19-7

Jagger Schack, Osseo 17-7

HEAVYWEIGHT

Brandon Frankfurth, Anoka 30-1

Will Flemister, Cambridge-Isanti 23-7

Gable Steveson, Apple Valley 21-0

Luke Zaiser, Simley 19-8

Calvin Menke, Scott West 19-9

Ty Cobb, Irondale 17-2