MONDAY

ADAPTED FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• Mounds View 6, North St. Paul/Tartan 5

BASKETBALL • BOYs

CLASS 4A

Section 5 • Semifinals

• Mounds View 61, Champlin Park 58

• Osseo 60, Park Center 52

 

CLASS 2A

Section 2 • Semifinals

• Belle Plaine 56, Norwood YA 52

• Maple River 51, Waterville-E-M 46

Section 8 • Semifinals

• Dilworth-G-Felton 51, Barnesville 49

• Perham 60, Breckenridge 48

 

CLASS 1A

Section 2 • Semifinals

• Cleveland 76, New Ulm Cathedral 63

• St. Clair 61, Mankato Loyola 55

Section 5 • Semifinals

• Browerville/Eagle Valley 75, Swanville 59

• Verndale 76, Pine River-Backus 60

Section 6 • Semifinals

• Battle Lake 74, Belgrade-B-Elrosa 54

• Lake Park-Audubon 80, Hillcrest Luth. 63

Section 8 • Semifinals

• Northern Freeze 46, Kittson CC 40

• Red Lake 73, Fosston 57

BASKETBALL • girls

CLASS 2A

Section 1 • Quarterfinals

• Plainview-Elgin-Millville 59, Chatfield 39

• Rochester Lourdes 48, Cannon Falls 33

Section 3 • Quarterfinals

• Montevideo 74, Minnewaska Area 56

• New London-S. 62, Morris Area/C-A 47

• Pipestone Area 51, Minneota 39

• Tracy-M-Balaton 62, Martin Co. West 53

Section 6 • First round

• Paynesville 72, St. John’s Prep 44

 

CLASS 1A

Section 1 • Quarterfinals

• Goodhue 64, Grand Meadow 32

• Lyle-Pacelli 52, Blooming Prairie 27

Section 3 • Quarterfinals

• Canby 61, Russell-Tyler-Ruthton 60

• Red Rock Central 66, Heron Lake-O. 42

• Southwest Minn. Christian 71, Edgerton 61

• Wabasso 60, Lac qui Parle Valley 43

Section 4 • First round

• Liberty Classical at Learning for Leadership

Section 5 • First round

• McGregor 49, Bertha-Hewitt 40

• Pine River-Backus 64, Laporte 51

• Swanville 67, Ogilvie 43

• Upsala 50, Onamia 35

Section 6 • First round

• Hancock 49, Clinton-G-Beardsley 43

• Parkers Prairie 64, Ashby 48

• Rothsay 44, Lake Park-Audubon 27

Section 7 • First round

• Chisholm 53, Northeast Range 36

• Ely 62, North Woods 53 (OT)

• Silver Bay 54, Hill City 53

STATE TOURNAMENTS

HOCKEY • BOYs

At Xcel Center unless noted

CLASS 2A

Thursday • Quarterfinals

• Farmington (18-8-1) vs. Stillwater (27-1-1), 11 am

• Burnsville (16-10-2) vs. Wayzata (19-8-1), 1 pm

• Anoka (18-9) vs. Eden Prairie (19-7-2), 6 pm

• Bemidji (23-2-2) vs. Grand Rapids (21-6-1), 8 pm

Friday • Semifinals

• Quarterfinal winners, 6 pm

• Quarterfinal winners, 8 pm

Consolation semifinals

At Mariucci Arena

• Quarterfinal losers, 10 am

• Quarterfinal losers, noon

Saturday • Championship

• Semifinal winners, 7 pm

Third place

• Semifinal losers, 11 am

Fifth place

At Mariucci Arena

• Consolation semifinal winners, 11 am

 

CLASS 1A

Wednesday • Quarterfinals

• Breck (24-3-1) vs. Mankato West (15-11-2) , 11 am

• Princeton (21-7) vs. Thief River Falls (22-6), 1 pm

• Hermantown (24-2-1) vs. Litchfield/Dassel-Cokato (20-8)1, 6 pm

• St. Cloud Cathedral (20-7-1) vs. St. Paul Academy (23-5), 8 pm

Thursday • Consolation semifinals

At Mariucci Arena

• Quarterfinal losers, 10 am

• Quarterfinal losers, noon

Friday • Semifinals

• Quarterfinal winners, 11 am

• Quarterfinal winners, 1 pm

Saturday • Championship

• Semifinal winners, noon

Third place

• Semifinal losers, 9 am

Fifth place

At Mariucci Arena

• Consolation semifinal winners, 9 am

SWIMMING • BOYs

At University of Minnesota Aquatic Center

CLASS 2A

Thursday

• Diving preliminaries, 6 pm

Friday

• Swimming preliminaries, 6 pm

Saturday

• Swimming & diving finals, 6 pm

 

CLASS 1A

Thursday

• Diving preliminaries, noon

Friday

• Swimming preliminaries, noon

Saturday

• Swimming & diving finals, noon

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Mounds View 61, Champlin Park 58

Mounds View 36 25 - 61

Champlin Park 32 26 - 58

Mounds View: Albers 24, Z. Thompson 20, Swenson 7, McMillan 4, R. Thompson 4, Skwarek 2. Champlin Park: Wright 19, John 16, Kloeppner 7, Strong 7, Smith 5, Hill 2, Hunter 2.

 

Osseo 60, Park Center 52

Park Center 28 24 - 52

Osseo 27 33 - 60

Park Center: Kamara 11, Ogechi 8, Bonner 7, Broadway 7, Racine 6, Washington 6, Ahmed 5, Lawson 2. Osseo: Bettie 19, Jones 10, Hughes 8, Anderson 7, Williams 6, Armstrong 5, Bezdicek 5.