MONDAY

BASKETBALL • BOYS

METRO EAST

• Tartan at Henry Sibley

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 82, Irondale 70

METROPOLITAN AREA

• Chanhassen 67, Waconia 53

• Concordia Academy 78, Heritage 60

• East Ridge 60, Owatonna 44

• Mahtomedi 79, North Branch 43

• Minnetonka 98, Totino-Grace 44

• Mounds View 69, St. Francis 51

• Rockford 82, Minneapolis Edison 58

• Rogers 70, Brainerd 62

• St. Anthony 62, St. Paul Washington 51

• Wayzata 61, St. Michael-Albertville 52

• Holy Angels at Breck

• Mpls. Southwest at St. Louis Park

• New London-Spicer at Melrose

• Spectrum at Community of Peace

• Tri-City United at Bethlehem Academy

BASKETBALL • GIRLS

METRO EAST

• Tartan at Henry Sibley

METROPOLITAN AREA

• Blaine 77, Cambridge-Isanti 52

• Burnsville 69, Chanhassen 60

• Centennial 63, Eden Prairie 54

• Columbia Heights 75, Spectrum/PACT 41

• Glencoe-Silver Lake 56, Jordan 46

• Maple Grove 66, Wayzata 40

• Mound Westonka 49, Breck 29

• Rogers 75, Brainerd 61

• Hope Lutheran at Grand Meadow

gymnastics

northwest suburban

• Blaine/Andover 127.025, Centennial 124.925. All-around: Andrea Gesner, Centennial, 33.675.

HOCKEY • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Litchfield/D-C 9, Redwood Valley 1

• Rosemount 2 Cretin-Derham Hall 5

HOCKEY • GIRLS

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial at Irondale

METRO STANDINGS

Hockey • BOYS

IMAC Conf All

St. Paul Academy 0-0-0 6-1-0

Breck 0-0-0 5-3-0

Minnehaha Academy 0-0-0 4-2-0

Providence Academy 0-0-0 3-4-1

Blake 0-0-0 2-3-0

LAKE Conf All

Edina 1-0-0 8-1-1

Hopkins 0-0-0 8-1-0

Wayzata 0-0-0 5-1-2

Minnetonka 0-0-0 4-4-0

Eden Prairie 0-1-0 7-2-0

METRO EAST Conf All

St. Thomas Academy 3-0-0 6-0-0

Hill-Murray 2-0-0 6-1-0

Hastings 2-1-0 3-6-0

Tartan 2-2-0 3-3-1

Mahtomedi 1-1-0 6-1-0

South St. Paul 1-2-0 6-2-0

North St. Paul 1-2-0 3-5-0

Simley 1-2-0 3-5-2

Henry Sibley 0-3-0 3-5-0

METRO WEST Conf All

Chaska 0-0-0 8-3-0

Benilde-St. Margaret's 0-0-0 3-3-2

Bloomington Jefferson 0-0-0 3-5-0

Bloomington Kennedy 0-0-0 3-5-0

St. Louis Park 0-0-0 2-3-2

Chanhassen 0-0-0 2-6-2

Richfield 0-0-0 1-7-0

MISSISSIPPI 8 Conf All

Buffalo 3-0-0 5-4-0

St. Michael-Albertville 2-1-0 5-2-0

Rogers 2-2-0 5-5-0

Monticello/A/ML 2-2-0 4-6-0

Chisago Lakes 1-0-1 1-6-1

Princeton 1-1-1 4-2-1

Cambridge-Isanti 1-1-0 4-4-0

North Branch 0-2-0 3-5-0

St. Francis 0-3-0 0-7-0

NORTHWEST SUBURBAN Conf All

Elk River 5-0-0 8-3-0

Spring Lake Park 3-0-0 5-3-0

Maple Grove 3-1-0 4-4-0

Osseo 3-1-0 4-4-0

Totino-Grace 3-1-0 3-5-0

Anoka 2-2-0 4-3-0

Centennial 2-2-0 4-3-0

Blaine 2-3-0 5-4-0

Andover 1-3-0 3-4-1

Armstrong/Cooper 0-2-1 3-4-1

Irondale 0-2-1 1-5-1

Coon Rapids 0-3-0 1-7-0

Champlin Park 0-4-0 2-6-0

SOUTH SUBURBAN Conf All

Lakeville North 5-0-0 7-0-0

Prior Lake 4-0-1 6-1-1

Eastview 3-1-0 4-3-0

Farmington 3-2-0 6-3-0

Burnsville 2-2-0 3-4-1

Lakeville South 2-2-1 2-3-1

Rosemount 1-4-0 2-6-0

Shakopee 1-4-0 2-6-0

Apple Valley 1-4-0 1-5-1

Eagan 1-4-0 1-6-0

SUBURBAN EAST Conf All

White Bear Lake 5-0-0 8-0-0

East Ridge 3-1-1 3-5-1

Roseville 3-2-0 5-4-0

Cretin-Derham Hall 2-1-2 4-4-2

Stillwater 2-2-0 6-3-0

Mounds View 2-2-1 4-3-1

Woodbury 2-4-0 4-5-0

Forest Lake 1-2-2 3-4-2

Park 0-6-0 0-7-1

WRIGHT COUNTY Conf All

Delano 2-0-0 7-1-0

New Prague 2-1-0 7-2-0

Orono 1-0-0 3-4-0

Holy Family 1-1-0 5-3-2

Hutchinson 0-1-0 5-1-1

Litchfield/D-C 0-1-0 4-3-0

Mound Westonka 0-1-1 4-4-1

Waconia 0-1-1 2-5-3

METROPOLITAN AREA All

St. Paul Como Park 9-0-0

Holy Angels 6-4-0

Minneapolis 5-2-1

St. Paul Johnson 5-3-1

Hockey • GIRLS

IMAC Conf All

Blake 2-0-0 11-1-0

Breck 1-1-0 9-3-0

St. Paul United 0-1-0 9-3-0

Minnehaha United 0-1-0 2-6-0

LAKE Conf All

Hopkins 2-0-1 9-4-1

Eden Prairie 1-0-1 11-0-2

Minnetonka 1-1-0 10-3-0

Wayzata 1-2-0 7-3-2

Edina 0-2-0 8-3-1

METRO EAST Conf All

Tartan 4-1-0 10-3-0

Hill-Murray 3-0-0 6-3-0

South St. Paul 3-2-0 7-5-1

Hastings 1-1-1 8-3-1

Simley 1-2-0 6-7-0

Mahtomedi 1-2-1 3-8-1

North St. Paul 0-2-1 0-11-1

Henry Sibley 0-3-1 3-8-1

METRO WEST Conf All

Chaska/Chanhassen 0-0-0 7-4-0

Benilde-St. Margaret's 0-0-0 6-4-2

Bloomington Jefferson 0-0-0 6-6-0

St. Louis Park 0-0-0 6-6-0

MISSISSIPPI 8 Conf All

Buffalo 5-0-0 8-5-0

Princeton 4-0-0 10-2-1

North Wright County 2-1-1 5-6-3

Chisago Lakes 1-2-3 3-6-3

Rogers 1-2-2 1-6-3

St. Francis/North Branch 1-4-1 5-8-1

Cambridge-Isanti 0-5-1 0-11-1

NORTHWEST SUBURBAN Conf All

Maple Grove 11-0-0 11-0-1

Elk River/Zimmerman 9-1-0 11-2-0

Blaine 6-3-0 8-4-0

Centennial 6-3-0 7-5-0

Irondale 6-3-2 7-5-2

Champlin Park 5-4-0 6-5-1

Coon Rapids 5-5-0 7-7-0

Spring Lake Park 5-5-0 6-8-0

Andover 4-6-0 6-8-0

Armstrong/Cooper 2-6-1 4-8-1

Anoka 2-6-2 3-7-3

North Metro 1-10-0 3-12-0

Totino-Grace 0-10-1 1-11-1

SOUTH SUBURBAN Conf All

Lakeville South 9-0-0 10-1-0

Lakeville North 6-1-1 8-3-1

Eagan 6-2-1 8-4-1

Shakopee 5-4-0 6-6-0

Eastview 4-3-1 6-4-1

Prior Lake 4-5-0 5-8-2

Farmington 3-5-1 4-6-1

Apple Valley 2-6-1 2-9-1

Burnsville 2-6-1 2-9-1

Rosemount 0-9-0 0-12-0

SUBURBAN EAST Conf All

Cretin-Derham Hall 8-0-1 10-1-2

Mounds View 5-1-1 6-3-1

Stillwater 5-2-1 7-4-1

White Bear Lake 4-4-0 6-5-1

Forest Lake 4-4-0 6-6-0

Roseville 3-2-3 6-2-4

Park 2-5-1 3-8-1

East Ridge 1-6-1 4-7-2

Woodbury 0-8-0 3-12-0

WRIGHT COUNTY Conf All

Holy Family/Waconia 1-0-2 5-5-3

Orono 1-0-1 4-4-3

Hutchinson 1-1-0 8-3-0

New Prague 1-1-1 8-3-2

Mound Westonka 1-1-0 8-7-1

Litchfield/Dassel-Cokato 0-2-0 7-6-0

METROPOLITAN AREA All

Holy Angels 7-5-1

Minneapolis 4-9-0

St. Paul Blades 1-10-0

summaries

basketball • boys

Chanhassen 67, Waconia 53

Waconia 22 31-53

Chanhassen 38 29-67

Waconia: Kortuem 16, Smith 7, Whittaker 6, Marker 5, Rands 5, Kruchten 4, Stevenson 4, Peters 4, Crowder 2. Chanhassen: Khwice 17, Mapes 12, Hutton 10, Kent-Schneider 8, Row 5, Witthus 4, Prince 4, Mattern 4, Weisman 2, Smith 1.

Concordia Acad. 78, Heritage Christian 60

Heritage Christian 23 37-60

Concordia Academy 32 46-78

Heritage Christian: Woda 18, Allen 12, Scott 8, Erlien 6, Coats 5, Suits 4, Hlavacek 3, Thurston 2, McKevitt 2. Concordia Academy: Maddox 16, Moore Jr. 15, Falk 12, Root 12, Stage 11, Vallin 4, Leistikow 4, Harbo 2, Schuessler 2.

East Ridge 60, Owatonna 44

Owatonna 22 22-44

East Ridge 29 31-60

Owatonna: Thein 10, Leer 10, Emanuelson 7, Butler 5, Havelka 5, Boubin 3, Kingland 2, Sullivan 2. East Ridge: Tomes 27, Green 14, Masgai 9, Remke 4, Junker 4, Kelzenberg 2.

Minnetonka 98, Totino-Grace 44

Minnetonka 54 44-98

Totino-Grace 25 19-44

Minnetonka: Miller 27, Moes 18, Coatta 13, Weiss 13, Altenburg 8, Boone 6, Hedstrom 4, Liebl 3, Haas 3, Amin 2, Carver-Bagley 1. Totino-Grace: Kavolak 10, Lutz 7, Streeter 6, Walker 4, Jacob 4, Chomilo 3, Kittelson 3, Paal 2, Kreuser 2, Kidd 2, Jacob 1.

Mounds View 69, St. Francis 51

Mounds View 33 36-69

St. Francis 22 29-51

Mounds View: Kaczynski 24, Albers 16, Sorensen 10, Van de werken 10, Sletten 7, Deiters 2, Swenson 2. St. Francis: Moreno 18, Svihel 6, Scheuring 6, Whitney 6, Scardigli 5, Carlson 5, Trautman 4, Goltz 1.

Rockford 82, Minneapolis Edison 58

Rockford 56 26-82

Minneapolis Edison 33 25-58

Rockford: Olsen 22, Schultz 17, Zilmer 13, Bingham 13, Monssen 9, Traen 6, Larson 2. Minneapolis Edison: Moore 22, Triplett 8, Abrams 8, Lapoint 5, Britton 5, Brown 5, Palmore 3, Marsoelis 2.

Rogers 70, Brainerd 62

Brainerd 26 36-62

Rogers 28 42-70

Brainerd: Ahonen 30, Pedersen 11, Madsen 9, Russell 8, Gereats 4. Rogers: Murray 22, Musoke 11, Heyer 9, Bloom 8, Alexander 8, Lendl 5, Bohnsack 3, Wilson 2, Liebert 2.

St. Anthony 62, St. Paul Washington 51

St. Paul Washington 18 33-51

St. Anthony 25 37-62

St. Paul Washington: Sanders 19, Saleh 16, Suttles 5, Bell 4, Boua-Taylor 3, Magee 2, Storay 2. St. Anthony : DeMars 18, Peterson 16, Langums 10, Knutson 9, Peterson 5, Omodt 4.

Wayzata 61, St. Michael-Albertville 52

Wayzata 30 31-61

St. Michael-Albertville 28 24-52

Wayzata: Beeninga 14, Sowada 13, Baumgartner 10, Slater 8, Lindberg 6, Louwagie 5, Gelinske 3, Jensen 2. St. Michael-Albertville: Greenwaldt 35, Hakes 6, Tracy 4, Rothstein 4, Bridell 2, Bloomstrand 1.

basketball • girls

Anoka 76, St. Francis 68

St. Francis 31 37-68

Anoka 34 42-76

St. Francis: Ogbemudia 15, Kungel 15, Zgutowicz 14, Koep 10, Cullen 7, Hewitt 7. Anoka: Phipps 22, Torgerson 22, Bongartz 14, Josephson 8, Zimmer 5, Schoknecht 3, Lueck 2.

Blaine 77, Cambridge-Isanti 52

Blaine 34 43-77

Cambridge-Isanti 27 25-52

Blaine: Miller 22, Weigand 14, Fleek 13, Sauve 11, Mbanefo 6, Wilaby 5, Pearson 2, Lindsey 2, Nebo 2. Cambridge-Isanti: Olson 18, Vavra 16, Porta 12, King 4, Porta 2.

Burnsville 69, Chanhassen 60

Chanhassen 30 30-60

Burnsville 29 40-69

Chanhassen: Kuderer 19, O'Brien 15, Santjer 12, Hagen 8, Kinsella 5, Oskooi 1. Burnsville: Mitby 35, Fee 13, Donchetz 8, Cox 6, Fredericks 5, Langeness 2.

Centennial 63, Eden Prairie 54

Eden Prairie 25 29-54

Centennial 29 34-63

Eden Prairie: Boehm 19, Splittgerber 7, Hughes 6, Carr 6, Blanshan 5, Platt 4, Schinas 3, Jirele 2, Levine 2. Centennial: Grow 16, Gerding 14, Comer 11, Clark 6, Stapleton 5, Watson 5, Orth 4.

Columbia Heights 75, Spectrum/Pact 41

Columbia Heights 51 24-75

Spectrum/Pact 20 21-41

Columbia Heights: Thomas 23, Humphries 17, Sheets 12, Born 8, Tula 8, Dixon 5, Scott 2. Spectrum/Pact: Bozich 8, Bozich 7, Goldsmith 6, Diekman 6, Betchel 6, Burns 5, Gleason 3.

Glencoe-Silver Lake 56, Jordan 46

Jordan 20 26-46

Glencoe-Silver Lake 31 25-56

Jordan: Freund 13, Sievers 12, Hennen 8, Johnson 6, Johnson 5, Pitlick 2. Glencoe-Silver Lake: Monahan 22, Popp 11, Monahan 9, Cacka 4, Kalenberg 4, Christensen 4, Prafke 2.

Mound Westonka 49, Breck 29

Breck 11 18-29

Mound Westonka 20 29-49

Breck : O'Bryan 8, Conroy 6, DuBois 6, Bilcik 4, Robinson 3, Hibbs 2. Mound Westonka: White 22, Martin 13, Anderson 9, Clarke 2, Schaible 2, Mackell 1.

hockey • boys

Cretin-Derham Hall 5, Rosemount 2

Rosemount 1 0 1-2

Cretin-Derham Hall 1 2 2-5

First: R-Jagoe (Hinkle), 3:27. C-Gnetz (Jackson, Wackman), 9:25. Second: C-Peterson (Reis, Huebner), 1:14. C-Jaunich (McClellan, Rice), 10:03. Third: C-Smith (Gnetz, Wolff), 7:34. C-Jackson (Reis, Huebner), 9:32. R-Dollimer, 16:03. Saves: R: Lovich 2-10-7-19. C: Jancze 5-6-9-20.