THURSDAY
BASEBALL
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Academy 18-11, Breck 1-1
LAKE
• Minnetonka 8, Hopkins 0
METRO EAST
• Hill-Murray 3, Tartan 0
• South St. Paul 2, Simley 0
• North St. Paul at St. Thomas Academy
METRO WEST
• Benilde-St. Marg. 9, Bloom. Jefferson 4
• Benilde-St. Marg. 4, Bloom. Kennedy 2
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 22, North 1
• Washburn 12, Edison 0
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 9, Tri-City United 0
• Jordan 4, Norwood Young America 3
MISSISSIPPI 8
• Big Lake 2, Monticello 1
• Cambridge-Isanti 6, Princeton 3
• St. Francis 13, North Branch 3
• Buffalo at Rogers
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 3, Elk River 2
• Blaine 9, Totino-Grace 4
• Coon Rapids 5, Spring Lake Park 2
• Maple Grove 6, Centennial 1
• Osseo 5, Armstrong 1
• Champlin Park at Park Center
SOUTH SUBURBAN
• Farmington 2, Apple Valley 1
• Prior Lake 7, Eagan 1
• Shakopee 7, Rosemount 2
• Lakeville South at Eastview
ST. PAUL
• Harding 8, Como Park 2
• Highland Park 5, Central 4, 8 inn.
• Washington 6, Johnson 4
SUBURBAN EAST
• East Ridge 8, White Bear Lake 2
• Forest Lake 3, Mounds View 0
TRI-METRO
• Holy Angels 11, Columbia Heights 0
WRIGHT COUNTY
• Holy Family 4, Waconia 3
• Hutchinson 10, New Prague 0
• Litchfield 9, Watertown-Mayer 6
• Mound Westonka 9, Rockford 2
• Dassel-Cokato at Glencoe-Silver Lake
• Delano at Orono
• New London-Spicer at Annandale
METROPOLITAN AREA
• Becker 5, Little Falls 1
• Faribault 4-2, Northfield 0-1
• Red Wing 8-2, Rochester Mayo 2-4
• St. Agnes 1, West Lutheran 0
• Woodbury 6, Hudson (Wis.) 0
• Albany at Zimmerman
• Cristo Rey Jesuit at Minneapolis Henry
• Maranatha at Mayer Lutheran
• North St. Paul at Park of Cottage Grove
• Nova Classical at Bethany Academy
• Rochester Century at St. Louis Park
• Southwest Christian at Spectrum
• St. Croix Prep at Liberty Classical
• St. Paul Academy at St. Paul Como Park
MINNESOTA
• Jackson County Central 9, Adrian 8
• Maple Lake 4, Paynesville 3
• Paynesville 5, Maple Lake 4
GOLF • boys
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Baker National G.C.
• Blake 155, Providence Academy 166. Medalist (par 36): Paul Stankey, Providence Academy, 33.
METRO EAST
At Loggers Trail G.C.
• Mahtomedi 160, Hastings 172, North St. Paul 175. Medalist (par 36): Ben Warren, Mahtomedi, 38.
At Inver Wood G.C.
• Simley 159, South St. Paul 169, Tartan 199. Medalist (par 36): Pat Ravn, South St. Paul, 37.
At Southview C.C.
• St. Thomas Academy and Hill-Murray 154, Henry Sibley 163. Medalist (par 36): Sam Carlson, Hill-Murray, 35.
NORTHWEST SUBURBAN
At Victory Links G.C.
• Maple Grove 302, Blaine 305, Anoka 306, Andover 307, Totino-Grace 309, Elk River 314, Irondale 317, Centennial 321, Spring Lake Park 329, Armstrong 332, Osseo 333, Champlin Park 339, Coon Rapids 350. Medalist (par 71): Jake Chouanard, Maple Grove, 70.
ST. PAUL
At Como Park G.C.
• Como Park 189, Johnson 198. Medalist (par 35): Eliot Berven, Como Park, 41.
At Thompson Oaks G.C.
• Harding 183, Humboldt 197. Medalist (par 29): Brian Ly, Harding 35.
At Highland National G.C.
• Highland Park 168, Central 196. Medalist (par 36): Lee Froelich, Highland Park, 39.
WRIGHT COUNTY
At Litchfield G.C.
• Annandale 156, Litchfield 162, Mound Westonka 163, Dassel-Cokato 171, Watertown-Mayer 178, Rcckford 180, New London-Spicer 181, Glencoe-Silver Lake 190. Medalist (par 35): Anson Kuznik, Mound Westonka, and James Sherwood, Annandale, 35.
GOLF • GIRLs
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Woodhill C.C.
• Providence Academy 198, Blake 216. Medalist (par 36): Raelyn Spears, Providence Academy, 45.
LAKE
At Wayzata C.C.
• Hopkins 190, Wayzata 196. Medalist (par 36): Julia Hall, Hopkins, 40.
METRO EAST
At Hillcrest G.C.
• Hill-Murray 208, Mahtomedi 230. Medalist (par 36): Olivia Johnson, Hill-Murray, 43.
TRI-METRO
At Majestic Oaks G.C.
• Fridley 189, St. Croix Lutheran 248. Medalist (par 36): Christina Collins, Fridley, 43.
LACROSSE • boys
LAKE
• Eden Prairie 10, Hopkins 6
• Minnetonka 12, Wayzata 6
METRO EAST
• Mahtomedi 15, Hill-Murray 3
• St. Thomas Acad. 23, North St. Paul 0
• Tartan 12, Simley 5
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 8, Chaska 3
• Bloom. Jefferson 16, Chanhassen 10
• Bloomington Kennedy at Cooper
MISSISSIPPI 8
• Rogers 16, Monticello 3
SOUTH SUBURBAN
• Eagan 11, Lakeville South 5
• Eastview 8, Lakeville North 4
• Farmington 12, Shakopee 11, OT
• Prior Lake 19, Burnsville 4
• Rosemount 15, Apple Valley 6
METROPOLITAN AREA
• Edina 12, Blake 5
• Northfield 15, Owatonna 6
• Sartell/Sauk Rapids 8, Delano 7
• St. Michael-Albertville 19, St. Cloud 5
MINNESOTA
• Mankato 4, Rochester Mayo 3, OT
LACROSSE • GIRLs
GREATER WEST METRO
• Monticello 15, Becker 11
• Buffalo at Orono
LAKE
• Eden Prairie 20, Hopkins 6
• Minnetonka 16, Wayzata 8
METRO EAST
• Hill-Murray 17, Hastings 0
• Tartan 12, North St. Paul 4
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover at Irondale
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 20, Rosemount 9
• Farmington 13, Shakopee 4
• Lakeville North 11, Eastview 8
• Prior Lake 16, Burnsville 3
• Eagan at Lakeville South
WRIGHT COUNTY
• Hutchinson at Mound Westonka
METROPOLITAN AREA
• Bloomington Jefferson 8, Holy Angels 4
• Bloom. Kennedy 21, Minneapolis 10
• Breck 14, Blaine 9
• Owatonna 10, Northfield 6
• St. Croix Prep 13, Columbia Heights 9
• St. Michael-Albert. 9, St. Cloud Area 5
• Woodbury 17, St. Paul 2
• Blake at Armstrong
MINNESOTA
• Mankato 9, Rochester Mayo 8
• Roch. John Marshall 6, Roch. Century 5
SOFTBALL
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 10, Minnehaha Academy 6
• Mounds Park Academy 9, Breck 7
LAKE
• Eden Prairie 10, Wayzata 3
METRO WEST
• Bloom. Jefferson 6, Benilde-St. Marg. 0
• Bloomington Kennedy 24, Richfield 7
• Chaska 10-10, St. Louis Park 1-4
MINNESOTA RIVER
• Jordan 6, Norwood Young America 5
• Le Sueur-Henderson 10, Sibley East 0
• Tri-City United 6, Belle Plaine 4
MISSISSIPPI 8
• Cambridge-Isanti 9, Princeton 0
• Rogers 1, Buffalo 0
• St. Francis 12, North Branch 6
• Big Lake at Monticello
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 3, Elk River 1
• Anoka 9, Irondale 1
• Blaine 10, Totino-Grace 4
• Champlin Park 13, Park Center 3
• Osseo 6, Armstrong 4
• Spring Lake Park 2, Coon Rapids 0
• Centennial at Maple Grove
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 3, Lakeville South 2
• Farmington at Lakeville North
SUBURBAN EAST
• Park of Cottage Grove 5, Woodbury 4
TRI-METRO
• Brooklyn Center at Holy Angels
• St. Croix Lutheran at Concordia Academy
WRIGHT COUNTY
• Dassel-Cokato 2, Glencoe-Silver Lake 1
• Delano 9, Orono 4
• New Prague 10, Hutchinson 4
• Rockford 12-10, Mound Westonka 1-0
• Annandale at New London-Spicer
• Holy Family at Waconia
METROPOLITAN AREA
• Becker 11-16, Little Falls 0-0
• Columbia Heights 6, Maranatha 3
• Eastview 9, Tartan 0
• Edina 7, Minneapolis Southwest 3
• Forest Lake 5, Prior Lake 4
• Mayer Lutheran 14, Legacy Christian 2
• Minnetonka 7, Visitation 1
• Rochester Mayo 11, Red Wing 0
• Rosemount 3, Hill-Murray 2, 10 inn.
• Spectrum 15, PACT 5
• St. Cloud Tech 7, St. Michael-Albert. 2
TENNIS • boys
LAKE
• Minnetonka 6, Edina 1
• Wayzata 6, Hopkins 1
METRO WEST
• Bloomington Jefferson 6, Chaska 1
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville South 7, Burnsville 0
• Shakopee 4, Eastview 3
SUBURBAN EAST
• Mounds View 5, Cretin-Derham Hall 2
• Park of Cottage Grove 5, Woodbury 2
• Stillwater 7, Forest Lake 0
WRIGHT COUNTY
• Holy Family 4, Litchfield 3
• Mound Westonka 5, Delano 2
METROPOLITAN AREA
• Andover 5, Princeton 2
• Armstrong 7, St. Michael-Albertville 0
• Blake 5, Maple Grove 2
• Centennial 4, St. Paul Academy 3
• Columbia Heights 6, North Branch 1
• DeLaSalle 6, Minneapolis Edison 1
• Farmington 4, Minnehaha Academy 3
• Foley 5, Monticello 2
• Litchfield 7, Benson 0
• Park Center 6, Minneapolis Henry 1
• Providence Acad. 7, Heritage Christian 0
• South St. Paul 4, Rosemount 3
• St. Paul Como Park 6, North St. Paul 1
TRACK & FIELD • boys
CLASS 2A, SECTION 4 TRUE TEAM
• Totino-Grace 552, Fridley 468, Benilde-St. Margaret's 453, Holy Angels 422, Richfield 357, Blake 300, DeLaSalle 246, Providence 209, Breck 204, Columbia Heights 109
TRACK & FIELD • GIRLs
CLASS 2A, SECTION 4 TRUE TEAM
• Totino-Grace 521, Benilde-St. Margaret's 514, Blake 388.5, Breck 371, Providence Academy 345, Holy Angels 315, Fridley 303, Richfield 295, DeLaSalle 270, Columbia Heights 92.5
STATE RANKINGS
SOFTBALL
Provided by the MFCA
• Class 4A: 1. Park of Cottage Grove; 2. (tie) Anoka and Prior Lake; 4. Rogers; 5. Woodbury; 6. Chanhassen; 7. Bloomington Jefferson; 8. Eagan; 9. Eastview; 10. Elk River.
• Class 3A: 1. Mankato West; 2. Rocori; 3. Winona; 4. Visitation; 5. Hermantown; 6. Mankato East; 7. Becker; 8. Duluth Denfeld; 9. Detroit Lakes; 10. Chisago Lakes.
• Class 2A: 1. Zumbrota-Mazeppa; 2. Pipestone Area; 3. Pequot Lakes; 4. (tie) Dilworth-Glyndon-Felton and Le Sueur-Henderson; 6. Park Rapids Area; 7. Rockford; 8. Winona Cotter; 9. Rush City; 10. Maple Lake.
• Class 1A: 1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 2. New York Mills; 3. New Ulm Cathedral; 4. Kimball; 5. West Lutheran; 6. BOLD; 7. Mankato Loyola; 8. Badger/GB-MR; 9. Faribault Bethlehem Academy; 10. Mountain Lake Area.