THURSDAY
BASKETBALL • BOYS
BETHANY LUTHERAN TOURNAMENT
Quarterfinals
• Fairmont 61, Lake Crystal-WM 57
• Mankato Loyola 74, Minn. Valley Luth. 62
• St. Clair 75, Maple River 55
• St. Croix Lutheran 88, N. Richland-H-E-G 65
CROSBY-IRONTON INVITATIONAL
First round
• Crosby-Ironton 79, Nova Classical 47
• Moose Lake-WR 103, Fond du Lac Ojibwe 94
GRAND RAPIDS INVITATIONAL
First round
• Grand Rapids 48, Duluth Denfeld 40
HIBBING TOURNAMENT
Quarterfinals
• Chisholm 63, Walker-H-Akeley 51
• Eveleth-Gilbert 62, Lakeview Christian 55
• Hibbing 53, Bigfork 50
• Mora 91, Mesabi East 52
MOUNTAIN LAKE TOURNAMENT
Semifinals
• Ellsworth 67, Legacy Christian 59
• Mountain Lake 84, Truman/ML 42
NORTH WOODS TOURNAMENT
Quarterfinals
• Floodwood 71, Cherry 47
• Mtn. Iron-B 104, Lord Selkirk (Manitoba) 70
• North Woods 76, Nashwauk-Keewatin 35
• Northeast Range 71, Mesabi Academy 41
PILLAGER TOURNAMENT
Semifinals
• Pillager 73, Royalton 37
• Staples-Motley 59, Isle 43
RICHFIELD TOURNAMENT
Semifinals
• Breck 61, Richfield 46
• Wayzata 82, Prairie Seeds 52
ROCHESTER ROTARY CLASSIC
Quarterfinals
• Lakeville So. 76, Roch. John Marshall 60
• Minnetonka 86, Roch. Mayo 60
• Osseo 55, Roch. Lourdes 32
• Woodbury 77, Roch. Century 57
ST. CLOUD CATHEDRAL TOURNAMENT
Quarterfinals
• Braham 67, Mandan (N.D.) 44
• Concordia Academy 90, Pierz 65
• Northfield 53, Litchfield 51
• St. Cloud Cathedral 67, Melrose 64
THIEF RIVER FALLS TOURNAMENT
First round
• Crookston 72, Sacred Heart 39
• Northern Freeze 81, Red Lake 77
• Thief River Falls 59, Kittson Co. Central 29
WILLMAR TOURNAMENT
Semifinals
• New London-Spicer 79, New Century 8
• Willmar 76, Benson 45
BASKETBALL • GIRLS
DICK'S SPORTING GOODS CLASSIC
Quarterfinals
• Anoka 63, Forest Lake 47
• Bl. Kennedy 68, Park of CG 59
• Hopkins 76, Prior Lake 29
• Minnetonka 67, Osseo 57
HIBBING TOURNAMENT
Quarterfinals
• Hibbing 58, Floodwood 36
• International Falls 70, Eveleth-Gilbert 40
• Nashwauk-Keewatin 50, Bigfork 44
• Virginia 49, Chisholm 35
HILL-MURRAY TOURNAMENT
Quarterfinals
• Benilde-St. Margaret's 53, Wayzata 48
• Cooper 84, Mounds View 78
• Cretin-Derham Hall 60, Totino-Grace 43
• Hill-Murray 57, Duluth East 43
MOUNTAIN LAKE TOURNAMENT
Semifinals
• Ellsworth 72, Westbrook-Walnut Grove 62
• Janesville-W-P 61, Mountain Lake 55
RICHFIELD TOURNAMENT
Semifinals
• Bloomington Jefferson84, Trinity 24
• Thief River Falls 77, Richfield 57
ROCHESTER ROTARY CLASSIC
Quarterfinals
• Apple Valley 52, Roch. Mayo 51
• Goodhue 61, Roch. Century 55
• Roch. Lourdes 63, Red Wing 51
• White Bear Lake 63, Roch. John Marshall 51
WINONA STATE TOURNAMENT
First round
• Hope Lutheran 48, Lewiston-Altura 42
• Winona Cotter 60, Mabel-Canton 32
HOCKEY • BOYs
BENILDE-ST. MARGARET'S TOURNAMENT
Quarterfinals
• Blaine 8, Maple Grove 2
• Bl. Jefferson 4, Benilde-SM 3 (OT)
• Lakeville North 7, Eden Prairie 0
• Wayzata 3, Moorhead 2
DULUTH DENFELD TOURNAMENT
Quarterfinals
• Bemidji 2, Buffalo 1 (OT)
• Cloquet-E-Carlton 10, St. Louis Park 2
• Duluth Denfeld 7, Owatonna 4
• Rosemount 6, Apple Valley 2
DULUTH MARSHALL TOURNAMENT
Quarterfinals
• Appleton (Wis.) East 3, Duluth Marshall 2
• East Grand Forks 2, Superior (Wis.) 1
• Mank. West 6, Madison (Wis.) Edgewood 4
• Notre Dame (Wis.) 5, Delano 1
EVELETH-GILBERT INVITATIONAL
First round
• Detroit Lakes 5, Kittson Co. Central 2
• Eveleth-Gilbert 6, Mankato East/Loyola 2
FERGUS FALLS INVITATIONAL
First round
• New Ulm 2, Fergus Falls 1
• West Fargo (N.D.) 4, Park Rapids 2
GRAND FORKS (N.D.) TOURNAMENT
First round
• Fargo (N.D.) Davies 5, Proctor 3
GRANITE CITY SHOWCASE
First round
• Monticello/A/ML 4, Sartell-SS 3
• River Lakes 4, Providence Acad. 3 (OT)
• St. Cloud Tech 6, St. Cloud Apollo 3
• Sauk Rapids-R. 2, St. Cloud Cathedral 1
HIBBING SHOOTOUT
First round
• Grand Rapids 5, Mahtomedi 4
• Hibbing/Chisholm 5, Brainerd/Pillager 1
• Virginia/Mtn. Iron-Buhl 7, St. Francis 4
MINNEHAHA ACADEMY TOURNAMENT
Semifinals
• Minnehaha Academy 10, Morris/Benson 3
• Prairie Centre 5, Fairmont 0
NORTH SHORE TOURNAMENT
Quarterfinals
• Cooper 10, Moose Lake-Willow River 4
• Legacy Christian 7, Bagley/Fosston 2
• Ely vs. Mora/Hinckley-Finlayson
• Red Lake Falls vs. North Shore
ROCHESTER KIWANIS
Gold Division • Quarterfinals
• Hudson (Wis.) 5, Park of Cottage Grove 0
• Roch. Century 2, Ashwaubenon (Wis.) 1
• Roch. Mayo 5, New Richmond (Wis.) 3
• Northland Pines (Wis.) vs. Roch. JM
ROSEAU TOURNAMENT
Quarterfinals
• Alexandria 2, Coon Rapids 1
• Minot (N.D.) 5, Lake of the Woods 0
• Roseau 4, St. Paul Academy 2
• Mandan (N.D.) vs. Princeton
SCHWAN CUP
Gold Division • Quarterfinals
• Burnsville 3, St. Thomas Academy 2
• Edina 4, Breck 1
• Hill-Murray 6, Duluth East 3
• Minnetonka 6, Prior Lake 3
Silver Division • Quarterfinals
• Centennial 2, Hopkins 1
• Eastview 4, Andover 1
• Roseville 6, Mounds View 3
• Stillwater 5, Lakeville South 2
Bronze Division • Quarterfinals
• Anoka 4, Holy Angels 3 (OT)
• Blake 8, Austin 0
• Champlin Park 4, Chanhassen 1
• Rogers 5, Orono 3
Open Division • Quarterfinals
• Bloomington Kennedy 5, Irondale 1
• St. Michael-Albertville 1, Luverne 1 (OT)
• Spring Lake Park 4, Minneapolis 1
• Winona 3, Marshall 2
SIMLEY INVITATIONAL
First round
• Albert Lea 5, Cambridge-Isanti 0
• Farmington 6, Simley 3
SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT
Quarterfinals
• Eagan 2, New Prague 1
• Hermantown 12, Red Wing 4
• South St. Paul 6, North St. Paul 5
• Woodbury 6, Hastings 4
THIEF RIVER FALLS INVITATIONAL
First round
• Achiever Acad. 4, Fargo (N.D.) North 2
• Crookston 3, Fort Frances (Ontario) 1
• Thief River Falls 11, WSFLG (Wis.) 3
WARROAD INVITATIONAL
First Round
• Osseo 7, International Falls 2
• Warroad 9, Grafton-Park River (N.D.) 0
WASECA TOURNAMENT
First round
• SP Highland Park 4, Waseca 3 (OT)
• Henry Sibley vs. Oregon
HOCKEY • GIRLs
ARMSTRONG/COOPER TOURNAMENT
Quarterfinals
• Anoka 3, Rogers 2
• Armstrong/Cooper 7, Mahtomedi 2
• Champlin Park 4, Simley 1
• Red Wing vs. Willmar
AUSTIN TOURNAMENT
First Round
• Mankato West 8, Austin/Pacelli 2
• Winona 2, Hutchinson 1
• Minneapolis vs. New Prague
BLAINE TOURNAMENT
Quarterfinals
• Blaine 4, Spring Lake Park 0
• Forest Lake 6, Hayward/Spooner (Wis.) 1
• Onalaska (Wis.) 7, Mankato East/Loyola 4
• Orono 1, Central Wisconsin 0
BURNSVILLE TOURNAMENT
First Round
• Achiever Academy 2, Burnsville 2 (OT)
• Proctor/Hermantown 2, Tartan 0
CENTENNIAL TOURNAMENT
Quarterfinals
• Buffalo 4, Moorhead 2
• Elk River/Zimmerman 3, Centennial 1
• White Bear Lake 3, North Wright County 1
• Wayzata vs. Dodge County
COON RAPIDS TOURNAMENT
Quarterfinals
• Eastview 4, Duluth 2
• North St. Paul 3, Cloquet-E-Carlton 0
• Totino-Grace 3, Cambridge-Isanti 1
• Owatonna vs. Coon Rapids
CROOKSTON TOURNAMENT
First Round
• Crookston 8, Mandan (N.D.) 2
• East Grand Forks 11, Fargo (N.D.) South 0
• West Fargo (N.D.) 7, Park Rapids 0
EDEN PRAIRIE TOURNAMENT
Quarterfinals
• Benilde-St. Margaert's 3, Andover 2
• Chaska/Chanhasen 3, Cretin-DH 2 (OT)
• Eden Prairie 5, Eagan 1
• Minnetonka 2, Roseau 1
EDINA TOURNAMENT
Quarterfinals
• Hopkins 4, Grand Rapids/Greenway 1
• Irondale 5, Edina 3
• Stillwater 4, Lakeville South 3 (OT)
• Warroad 3, Apple Valley 1
FARMINGTON TOURNAMENT
Quarterfinals
• Rochester Century 5, Hastings 3
• Rosemount 4, Rochester Mayo 1
• Shakopee 1, Park of CG 0 (OT)
• Litchfield/D-C vs. Farmington
SARTELL-SS TOURNAMENT
First Round
• St. Cloud 4, New Ulm 1
• Sartell-SS/SR-R 7, Fargo (N.D.) North 0
WASECA TOURNAMENT
First round
• Minnehaha Academy 3, Waseca 1
• St. Louis Park 5, Faribault 3
WINDOM TOURNAMENT
First round
• Long Prairie-GE/DC 6, Windom 0
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Breck 61, Richfield 46
Breck 25 36 - 61
Richfield13 33 - 46
Breck : Culliton 19, Cousineau 13, Lawal 11, Kulick 9, Opperman 4, Chiaokhiao-Bowman 3, Bodom 2. Richfield: Peterson 15, Fallon 11, Luke 9, Mouhamed 4, Biesanz-Wagner 3, Robinson 2, Lewis 2.
St. Croix Lutheran 88, New Richland-H-E-G 65
St. Croix Lutheran45 43 - 88
New Richland-H-E-Geneva33 32 - 65
St. Croix Lutheran: Rovney 22, Krueger 20, Rupprecht 10, Zoellner 10, Santiago 10, Arndt 8, Ponath 4, Altman 2, Gostchock 2. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva: Tracy 18, Tollefson 15, Baker 14, Agrimson 9, Krell 4, Patraw 2, Benekn 2, Cole 1.
Wayzata 82, Prairie Seeds 52
Prairie Seeds31 21 - 52
Wayzata53 29 - 82
Prairie Seeds: Williams 18, Kirkwood 11, Einfeldt 8, Shepherd 7, Robinson 6, Williams 2. Wayzata: J. Beeninga 16, W. Beeninga 11, Gelinske 10, Louwagie 8, Long 8, Strom 7, Sowada 6, Kinley 4, Broady 4, Mjaanes 4, Baumgartner 2, Schrader 2.
BASKETBALL • GIRLS
Anoka 63, Forest Lake 47
Forest Lake23 24 - 47
Anoka24 39 - 63
Forest Lake: Norby 16, Peters 13, Eckert 11, Vidlund 5, Rice 2. Anoka: Fredenburg 19, Lundberg 12, Brannen 10, Bray 8, Sarazine 6, Slater 4, Torgerson 2, Buggs 2.
Benilde-St. Margaret's 53, Wayzata 48
Benilde-St. Margaret's24 29 - 53
Wayzata27 21 - 48
Benilde-St. Margaret's: G. Coughlin 16, Jackson-Sherrow 12, Sattler 10, Nicholson 6, Liebl 5, Wilgers 2, A. Coughlin 2. Wayzata: Robertson 13, Johnson 12, Houts 9, Evans 6, Heiring 4, Larson 2, Carver 2.
Bloomington Kennedy 68, Park of CG 59
Park of Cottage Grove31 28 - 59
Bloomington Kennedy39 29 - 68
Park of Cottage Grove: Lamberty 30, Ogunrinde 7, Williams 6, Fabeck 6, Rein 4, Swanson 3, Gorres 3. Bloomington Kennedy: Wade 27, Bell 19, Wright-Ponder 10, Odor 6, Alipate 6.
Cooper 84, Mounds View 78
Mounds View30 48 - 78
Cooper41 43 - 84
Mounds View: Volkert 27, Saemrow 16, Wright 14, Ault 13, Volkert 5, Van Sickle 3. Cooper: Bohler 22, Longs 16, Green 12, Kelly 11, Johnson 7, Broadway 6, Harvey 4, Sutton 4, Jalloh 2.
Cretin-Derham Hall 60, Totino-Grace 43
Totino-Grace22 21 - 43
Cretin-Derham Hall35 25 - 60
Totino-Grace: Borys 15, Eisfelder 8, Hoestra 7, Weierke 6, Sullwold 5, Reak 2. Cretin-Derham Hall: Alt 18, Muetzel 13, Berthoumieux 8, Cullen 7, Johnson 6, Johnson 3, Radford 2, Vosbeek 2, Salmen 1.
Hill-Murray 57, Duluth East 43
Duluth East15 28 - 43
Hill-Murray33 24 - 57
Duluth East: Johnson 26, Libbon 6, Weyenberg 5, Rudolph 4, Williams 2. Hill-Murray: Graskewitz 19, Malecha 17, Schwartz 10, Langer 5, Thompson 4, Lindahl 2.
Hopkins 76, Prior Lake 29
Prior Lake20 9 - 29
Hopkins52 24 - 76
Prior Lake: McElwain 11, Barton 6, Sickman 4, Wheatcraft 4, Collins 3, Zupan 1. Hopkins: O'Toole 18, Livingston 10, Hollie 9, Martin 8, Wubben 7, Bulver 6, Williams 5, Starks 4, Bates 3, Winston 2, Bagstad 2, Knox 2.
Minnetonka 67, Osseo 57
Minnetonka36 31 - 67
Osseo28 29 - 57
Minnetonka: Shelquist 18, Fredrickson 17, Dahl 10, Hamilton 9, Hedstrom 7, Molencamp 3, Allen 2, Martinson 1. Osseo: Reed 14, Russell 13, Malone 12, Porte 10, Jones 3, Calkins 3, Etheridge 2.
White Bear Lake 63, Roch. John Marshall 51
Rochester John Marshall30 21 - 51
White Bear Lake28 35 - 63
Rochester John Marshall: Ruden 26, Fautsch 11, Haider 8, Boldt 2, Barnaba 2, Agoth 2. White Bear Lake: Daul 17, Foley 10, Lastovich 7, Karg 7, Lauer 6, Anderson 5, Degardner 4, Hinck 4, Brabenec 3.
HOCKEY • BOYS
Alexandria 2, Coon Rapids 1
Coon Rapids0 1 0 - 1
Alexandria0 1 1 - 2
Second: A-Wosepka (Resch), 2:18. C-Grunzke (Dey, Johnson), 16:22. Third: A-Steffl (Helgeson, Leary), 11:45. Saves: Coon Rapids: St. John 11-0-18-29; Alexandria: Goetsch 6-10-7-23.
Anoka 4, Holy Angels 3 (OT)
Anoka0 3 0 1 - 4
Holy Angels1 2 0 0 - 3
First: HA-Larson (Barnes), 13:32, pp. Second: A-Talbot (Peterson), 2:22; HA-Cover (Larson), 6:14; HA-Barnes (Sullivan), 8:21, sh; A-Mashuga (Steetar), 8:58; A-Mashuga (Smith, Steetar), 12:22, pp. Overtime: A-Seeger (O'Neill), 6:04. Saves: Anoka: Goor 12-10-3-6-31; Holy Angels: Mains 12-11-3-5-31.
Bemidji 2, Buffalo 1 (OT)
Bemidji0 1 0 1 - 2
Buffalo0 0 1 0 - 1
Second: Be-NA 6:35. Third: Bu-Anderle (Schuetzle, Ramsey), 8:31. Overtime: Be-Leitner, 3:00. Saves: Bemidji: Atteberry 7-5-6-0-18; Buffalo: Otten 7-12-10-0-29.
Blake 8, Austin 0
Blake6 0 2 - 8
Austin0 0 0 - 0
First: B-Lyman (Dressen, Cunningham), 6:55; B-Hartfiel (Lyman), 8:45; B-Gleekel (Ferguson), 10:40; B-Stolt (Lyman, Dressen), 11:23; B-Ferguson (Gleekel), 13:01; B-Hughes (Lagerstrom, Hartwell), 14:13. Third: B-Dressen (Lyman, Stolt), 7:16; B-Ferguson (Gleekel, Chute), 15:45. Saves: Blake: Norris 3-3-4-10; Austin: Poczos 11-11-10-32.
Bloomington Kennedy 5, Irondale 1
Bloomington Kennedy1 3 1 - 5
Irondale1 0 0 - 1
First: BK-McWilliams (Jensen), 8:26; I-Meysembourg, 11:53. Second: BK-Roers (Jensen, Soretire), 2:49; BK-Jost(McWilliams, Jensen), 11:42; BK-Prady (Jensen, Hartley), 16:04. Third: BK-Mendel (Wells), 15:57. Saves: Bloomington Kennedy: Johnson 6-5-4-15; Irondale: Steiner 15-15-13-43.
Burnsville 3, St. Thomas Academy 2
Burnsville0 1 2 - 3
St. Thomas Academy0 2 0 - 2
Second: STA-Tufto (Hallum, Broetzman), 2:03, sh; B-Boeser (Borchardt), 9:08; STA-Novak (Donohue, Versich), 10:59. Third: B-Boeser (Borchardt), 3:34; B-Borchardt (Boeser, Ahcan), 4:14. Saves: Burnsville: Lubbesmeyer 7-8-10-25; St. Thomas Academy: Hallett 10-11-10-31.
Centennial 2, Hopkins 1
Hopkins0 1 0 - 1
Centennial0 1 1 - 2
Second: H-Bragg (Hines, Kimbrel), :43; C-Close (Hughes, Berg), 14:32. Third: C-Anderson (Lovick, Gorowsky), 13:26. Saves: Hopkins: Kuehmichel 14-14-13-41; Centennial: Miller 8-7-7-22.
Champlin Park 4, Chanhassen 1
Champlin Park0 2 2 - 4
Chanhassen0 1 0 - 1
Second: CP-Plunkett, :43; CP-Dalman (Bateman, Plunkett), 16:00; C-Bjerken (Robertson, Gmiterko), 16:52. Third: CP-Plunkett (VanTuyl), 2:28; CP-Aberwald (VanTuyl), 12:08. Saves: Champlin Park: Brey 7-7-5-19; Chanhassen: Anderson 8-5-6-19.
Cooper 10, Moose Lake-Willow River 4
Cooper2 6 2 - 10
Moose Lake-Willow River2 0 2 - 4
First: C-Nightingale (Rooney), 1:00; MLWR-Butkiewicz (Whited), 2:05; C-Stager (Rooney, Linderholm), 5:25; MLWR-Murphy (Spicer, Lake), 13:59. Second: C-Nightingale (Rooney, Regnier), 3:25; C-Huber (Rooney), 5:57; C-Rooney, 7:10; C-Rooney (Cass, Jacobs), 12:20; C-Nightingale (Rooney), 12:39; C-Rooney (Stager, Syzmanski), 16:08. Third: MLWR-Butkiewicz (Spicer), 1:37: C-Stager (Huber, Regnier), 6:53; MLWR-Butkiewicz (Lampel), 9:55; C-Crawford (Syzmanski), 15:25. Saves: Cooper Husom 4-x-x-4, Kirby x-22-3-25; Moose Lake-Willow River: Mohelsky 20-22-15-57.
Eagan 2, New Prague 1
Eagan0 0 2 - 2
New Prague0 1 0 - 1
Second: NP-Gregor (Busch, Kriha), 15:31. Third: E-Wolff (Alfonso, Jenson), 5:18; E-Muck (Wolff), 16:05. Saves: Eagan: Lindgren 6-8-4-18; New Prague: Wagner 11-1-13-25.
Eastview 4, Andover 1
Eastview2 1 1 - 4
Andover0 0 1 - 1
First: E-Snodgrass (Cerrato), 2:43; E-Muehlbauer (Hutsell, Erickson), 14:59. Second: E-Snodgrass (Cerrato, Kukowski), 15:49. Third: A-Sitarz (Vold, Chorzempa), 4:26; E-Snodgrass (Cerrato, Kukowski), 13:51. Saves: Eastview: Driscoll 6-6-7-19. Andover: Olson 8-9-4-21.
Edina 4, Breck 1
Edina1 1 2 - 4
Breck0 0 1 - 1
First: E-Bellows (Malmquist, Nanne), 9:31. Second: E-Malmquist (Wait, Foley), 14:47. Third: E-Malmquist (Meyer), :32; B-Sharp (Weigel, Scott), 4:55, sh; E-Bellows (Wait, Meyer), 15:25. Saves: Edina: Rohkohl 8-4-8-20; Breck: Johnson 8-12-6-26.
Hill-Murray 6, Duluth East 3
Duluth East1 1 1 - 3
Hill-Murray1 3 2 - 6
First: HM-Reifenberger (Reilly), 2:08; DE-Altmann (Little), 9:09, sh. Second: HM-French (Staum, Krueger), 2:16, sh; HM-Mills (Funk, Anderson), 4:00; HM-Krueger (French, Slattery), 6:47, sh; DE-Beaulieu (Peterson), 9:43. Third: HM-Slattery (French, Olson), 3:45, sh; DE-Altmann (Spencer), 4:06; HM-Slattery (Krueger), 14:39. Saves: Duluth East: Hedin 5-1-x-6, Howg x-x-2-2; Hill-Murray: Ilgen 6-14-9-29.
Lakeville North 7, Eden Prairie 0
Lakeville North4 2 1-7
Eden Prairie0 0 0-0
First: LN-J. Poehling (Altavilla), 6:09; LN-Hyden (Hazlett, McNeely), 9:44; LN-J. Poehling (R. Poehling, N. Poehling), 14:06; LN-Sadek (R. Poehling, J. Poehling), 14:30. Second: LN-Altavilla (McNeely, Johnson), 13:04; LN-Hazlett (Altavilla, Johnson), 14:10. Third: LN-J. Poehling (N. Poehling, Kappes), 10:02. Saves: Lakeville North: Oettinger 14-7-4-25; Eden Prairie: Gerdes 7-10-x-17, Evers x-x-3-3.
Minnehaha Academy 10, Morris/Benson 3
Morris/Benson 2 1 0 - 3
Minnehaha Academy3 3 4 - 10
First: MB-Gimberlin, 2:52; MA-LaRenzie, 7:01; MA-Pearson (Erickson, Jordan), 7:24; MB-Meixel (Lampert, Staples), 13:15; MA-Erickson (Jordan, Pearson), 13:26. Second: MB-Goff (Staples), :50; MA-Wolpert (LaRenzie), 12:56; MA-LaRenzie (Galkowski, Erickson), 15:31, sh; MA-Radtke (LaRenzie, Galkowski), 16:07, sh. Third: MA-Terlizzi (Hobrough, Newton), 1:12; MA-Radtke (Erickson), 1:32, sh; MA-Terlizzi (Hobrough), 6:20; MA-Radtke (LaRenzie), 14:40, sh. Saves: Morris/Benson: Kennedy 12-13-15-40; Minnehaha Academy: Butterfield 7-6-3-16.
Minnetonka 6, Prior Lake 3
Prior Lake3 0 0 - 3
Minnetonka2 2 2 - 6
First: PL-Hansen (Clemons, Bump), 5:59; PL-Fellows (Hansen, Moran), 6:28; PL-Clemons (Fellows), 7:51; M-Schuldt, 10:39; M-A.J. Klein (J. Klein, Cavanaugh), 16:36. Second: M-Greene (Terrell, VonSteinbergs), 9:37; M-Payne (Greene), 11:44. Third: M-Payne (Ryan), 12:06; M-Payne (A.J. Klein), 16:09. Saves: Prior Lake: Vidmar 5-5-6-16; Minnetonka: Berger 5-5-4-14.
Osseo 7, International Falls 2
Osseo3 1 3 - 7
International Falls1 1 0 -2
First: IF-Walls (Ettestad, Eide), 1:21; O-Fetzek (Hoben), 1:37; O-Christofferson (Younkers), 2:52; O-Christofferson (Alexander), 7:39. Second: IF-Vollom (Spilde, Tilander), 5:54; O-Christofferson (Alexander, Hautala), 10:46. Third: O-Hautala (Lyons), :47; O-Hoben (Funfar, Fetzek), 4:52; O-Alexander (Hautala, Christofferson), 10:02. Saves: Osseo: Dahlberg 5-9-4-18; International Falls: Ulrich 21-12-14-47.
River Lakes 4, Providence Academy 3 (OT)
Providence Academy2 0 1 0 - 3
River Lakes1 1 1 1 - 4
First: RL-Beltz (Thompson, Zimmer), 2:37; PA-Tarczon (Sellman, Murphy), 11:55; PA-Tarczon (McGeehan), 14:19. Second: RL-Beltz (Thompson, Zimmer), 9:58. Third: RL-Jenson (Sjoberg), 2:37; PA-Tarczon (Tessman, Tapani), 8:54. Overtime: RL-Thompson (Zimmer, Beltz), :24. Saves: Providence Academy: Hahnfeldt 11-14-6-0-31; River Lakes: Skluzacek 8-7-11-0-26.
Rogers 5, Orono 3
Rogers1 3 1 - 5
Orono2 1 0 - 3
First: R-Roberge (Weber, Walker), 6:56; O-Kinsel (Challgren), 9:38; O-Kinsel (Luedtke, Challgren), 15:44. Second: O-Renard (Knutsen), 5:22; R-Cecil (Weber, Roberge), 6:23; R-Cecil (Roberge), 13:37, sh; R-Walker (Weber), 15:54. Third: R-Marchand, 16:32, sh. Saves: Rogers: Nelson 6-8-6-20; Orono: Flakne 7-12-7-26.
Rosemount 6, Apple Valley 2
Apple Valley0 1 1 - 2
Rosemount4 1 1 - 6
First: R-Monn (Glad, Foley), 5:28; R-Gillett (Foley, Crowell), 8:49; R-Gillett (Foley, Crowell), 9:53; R-Longhenry (Hinkle, Peterson), 16:54. Second: AV-Smith (Casperson, Kohorst), 1:48; R-Crowell (Bichler, Glad), 14:27. Third: AV-Trankel (Reynolds, Leong), 4:42; R-Gillett (Bichler), 11:12. Saves: Apple Valley: Hill 9-9-7-25; Rosemount: Hart 14-6-9-29.
Roseville 6, Mounds View 3
Mounds View2 0 1 - 3
Roseville4 0 2 - 6
First: R-Irwin (Larson, Colvard), 5:26; MV-Mattson (Anderson, Hunt), 8:09; R-Martinez (Anderson, Arnold), 10:59, sh; R-Anderson (Larson, Colvard), 11:37; R-Irwin (Larson), 15:47; MV-Rimell (Reisdorfer), 16:03. Third: R-Martinez, 2:13; R-Larson (Irwin, Colvard), 3:52; MV-Hunt (Anderson), 16:08. Saves: Mounds View: Smith 10-10-10-30; Roseville: Huff 8-17-17-42.
St. Michael-Albertville 1, Luverne 1 (OT)
St. Michael-Albertville1 0 0 0 - 1
Luverne1 0 0 0 - 1
First: L-Olson (Norman, Hoffman), 7:47. STMA-Greenwood, 14:26. Saves: St. Michael-Albertville: Hayden 6-6-6-2-20; Luverne: Meyer 13-13-12-2-40.
St. Paul Highland Park 4, Waseca 3 (OT)
St. Paul Highland Park1 1 1 1 - 4
Waseca2 0 1 0 - 3
First: SPHP-Zavoral, 14:13; W-Volkmer (Johnson, Eykyn), 15:07; W-Priebe (Ulfers), 16:30. Second: SPHP-Zavoral, 5:52. Third: SPHP-Sutmar (Zavoral), 5:36, sh; W-Ulfers (Priebe, Eykyn), 6:30. Overtime: SPHP-Boje, 1:04, sh. Saves: St. Paul Highland Park: Sands 29; Waseca: Wiechert 16.
South St. Paul 6, North St. Paul 5
North St. Paul1 1 3 - 5
South St. Paul1 3 2 - 6
First: NSP-Anderson (Oliver, Oliver), :36; SSP-Wisneski (Reichstadt), 4:30. Second: SSP-Brandecker, :48, sh; NSP-Moore (Oliver, Rubbelke), 4:03, sh; SSP-Reichstadt (Jerhoff), 5:24; SSP-Lawson (Buhl, Pietruszewski), 7:12. Third: NSP-Oliver (Hildebrandt, Meister), 1:20; SSP-Shanley (Jerhoff, Buhl), 6:31, sh; NSP-Oliver (Oliver), 11:26, sh; NSP-Murnane (Hildebrandt), 12:39; SSP-Buhl (Lawson, Marlow), 13:29. Saves: North St. Paul: Orme 11-9-8-28; South St. Paul: Johnson 11-10-10-31.
Spring Lake Park 4, Minneapolis 1
Spring Lake Park0 2 2 - 4
Minneapolis1 0 0 - 1
First: M-Peterson, 13:19. Second: SLP-Benson (Turnquist, Nystrom), 8:15; SLP-Nystrom (Richards, Taylor), 11:59. Third: SLP-Luoma (Bentfield), 3:39, sh; SLP-Turnquist (Richards, Taylor), 11:59. Saves: Spring Lake Park: Hirschi 8-4-6-18; Minneapolis: Arp 8-9-11-28.
Stillwater 5, Lakeville South 2
Stillwater1 3 1 - 5
Lakeville South0 1 1 - 2
First: S-Stotts (Eder-Zdechlik), 10:21. Second: S-Cates (Hoy), 1:27; S-Manning (Benson), 3:02; LS-Dahlberg, 15:29; S-Cates (Reinke, Cates), 16:08. Third: LS-Jamison (Geary), 6:30; S-Jungmann (Peterson, Reinke), 14:02. Saves: Stillwater: Benson 7-6-6-19; Lakeville South: Swail 9-8-9-26.
Virginia/Mtn. Iron-Buhl 7, St. Francis 4
St. Francis1 2 1 - 4
Virginia/Mountain Iron-Buhl2 2 3 - 7
First: SF-Carrigan (Karas, Carroll), 5:59; VMIB-Kemp (Anderson), 7:37; VMIB-Ostergaard (Robillard), 16:09. Second: VMIB-Ostergaard (Kemp, Robillard), 3:42; VMIB-Anderson (Marconett), 8:30; SF-Carroll (Aldrich, Bromen), 9:28; SF-Wagner (Schmid, Falk), 13:20. Third: VMIB-Robillard (Anderson, Kemp), 5:31; VMIB-Kemp (Chaffee), 8:35; VMIB-Ostergaard (Anderson, Kemp), 9:34; SF-Falk (Schmid, Wagner), 16:48. Saves: St. Francis: Bruner 11-9-7-27, Garaghty x-x-7-7; Virginia/Mountain Iron-Buhl: Sederlund 10-6-13-29.
Wayzata 3, Moorhead 2
Moorhead1 0 1 - 2
Wayzata1 1 1 - 3
First: W-Sorensen (Zimmer), 3:28; M-Weiss (Herdt), 13:04. Second: W-Freytag (Zimmer), 8:20. Third: W-Senden (Duma, Paterson), 4:59; M-Herdt (Borgen), 14:05. Saves: Moorhead: Dittmer 6-14-12-32; Wayzata: Schilling 11-5-7-23.
HOCKEY • GIRLS
Achiever Academy 2, Burnsville 2 (OT)
Achiever Academy0 1 1 0 - 2
Burnsville1 1 0 0 - 2
First: B-Coleman (Nelson, Skaja), 15:39. Second: B-Coleman (Nelson, Jackson), 5:22; AA-Sweet (Berg, Sprague), 10:04. Third: AA-Antony (Lynch, Tremblay), 2:15. Saves: Achiever Academy: Berg 6-7-10-5-28; Burnsvile: Bench 4-5-7-2-18.
Anoka 3, Rogers 2
Rogers1 0 1 - 2
Anoka1 1 1 - 3
First: R-Braiedy, 10:58; A-Parent (Sarell), 12:14. Second: A-Miller (Kimmerle), 0:29. Third: A-Manthey (Burkey, Bell), 2:44, sh; R-Lehn (Feilen), 7:43. Saves: Rogers: Klimstra 14-0-11-25; Anoka: Scarborough 5-5-9-19.
Blaine 4, Spring Lake Park 0
Spring Lake Park0 0 0 - 0
Blaine3 1 0 - 4
First: B-Ganley (Moser), 2:02; B-Mahoney (Brown, Falck), 9:34; B-Swanstrom (Swanstrom), 12:52. Second: B-Schlagel (Brown, Swanstrom), 6:34. Saves: Spring Lake Park: Kelly 4-14-12-30; Blaine: Tilton 5-3-3-11.
Buffalo 4, Moorhead 2
Moorhead1 1 0 - 2
Buffalo1 0 3 - 4
First: M-Hakk (Herdt, Aanenson), 9:23; B-Olson (Kivisto, Lambrecht), 9:48, sh. Second: M-Davis, 16:07. Third: B-Roethke (Roethke, Jewell), 4:58; B-Roethke (Halluska, Effertz), 5:36, sh; B-Halluska, 13:28. Saves: Moorhead: Storms 10-15-13-38; Buffalo: Carlson 6-6-4-16.
Champlin Park 4, Simley 1
Champlin Park1 2 1 - 4
Simley0 1 0 - 1
First: CP-McNamara (Martinson, Johnson), 15:59. Second: S-Berger (Bergum), 2:45; CP-Paulsrud (Cragg, Peluf), 4:58; CP-Peluf (Cragg), 14:11. Third: CP-McNamara (Cragg), 8:22, sh. Saves: Champlin Park: Foss 7-4-0-11; Simley: Tschida 9-13-14-36.
Chaska/Chanhassen 3, Cretin-DH 2 (OT)
Chaska/Chanhassen0 1 1 1 - 3
Cretin-Derham Hall1 1 0 0 - 2
First: CDH-Molnar (Seibel, Boeckers), 5:04. Second: CC-Wise (Buelow), 11:08; CDH-Voight (Hansen, Koemptgen), 14:45. Third: CC-Bock (Anderson), 1:24. Overtime: CC-Holman (Hinze, Wise), 4:24. Saves: Chaska/Chanhassen: Jackson 5-13-6-0-24; Cretin-Derham Hall: May 10-8-8-0-26.
Eastview 4, Duluth 2
Eastview0 2 2 - 4
Duluth0 0 2 - 2
Second: E-Geary (DeBoom, Palmi), 3:38; E-Palmi (Suhsen), 12:48. Third: D-Viitala, 2:00; E-Ford (Pellicci, McGahn), 4:56; E-Cardinal (Mayer), 5:03; D-Laflamme (Stafne, Enright), 13:11. Saves: Eastview: Pellicci 4-8-5-17; Duluth: Kleive 6-8-11-25.
Eden Prairie 5, Eagan 1
Eagan0 0 1 - 1
Eden Prairie3 1 1 - 5
First: EP-Hengler (Rydland), 3:00; EP-Dahlquist, 7:25; EP-Rogge (Johnson), 8:56. Second: EP-Boyle (Koloski), 13:59. Third: E-Wilson (Madsen, Anderson), 12:05; EP-Heppelmann (Oberle), 14:51, sh. Saves: Eagan: NA; Eden Prairie: NA.
Hopkins 4, Grand Rapids/Greenway 1
Hopkins0 1 3 - 4
Grand Rapids/Greenway0 1 0 - 1
Second: H-Haberman (Clemens), 3:13; GG-Schmoll (McLaughlin), 13:16, sh. Third: H-Boyd (Hanley), 1:44; H-Boyd (Clemens), 11:55; H-St. Clair (Boyd), 15:56. Saves: Hopkins: Dionne 1-3-4-8.; Grand Rapids/Greenway: Hart 12-12-4-28.
Irondale 5, Edina 3
Irondale4 0 1 - 5
Edina0 1 2 - 3
First: I-Donovan (Toupal, Rog), :10; I-Toupal (Rog, Donovan), 7:51; I-Hentges (Nundahl), 14:56; I-Donovan (Toupal), 16:36. Second: E-Oden (Pieper, Bowlby), 5:22. Third: E-Oden (Pieper, Bowlby), 8:56; I-Toupal (Donovan, Hanson), 11:32; E-Oden, 12:42. Saves: Irondale: Pate 3-4-8-15; Edina: Sonnek 8-x-x-8, Goldstein x-7-6-13.
Minnehaha Academy 3, Waseca 1
Minnehaha Academy0 2 1 - 3
Waseca0 1 0 - 1
Second: MA-Oberle (Wohletz), 5:24; MA-Mullinix, 5:32; W-Miller (Knoll, Hoehn), 16:42. Third: MA-Lynn, 16:51. Saves: Minnehaha Academy: Carle 4-11-8-23; Waseca: Dahms 11-11-8-30.
Proctor/Hermantown 2, Tartan 0
Proctor/Hermantown0 2 0 - 2
Tartan0 0 0 - 0
Second: PH-Fawcett, 4:28; PH-Fawcett (Gilbert, Johnson), 15:20. Saves: Proctor/Hermantown: Lemenager 2-12-10-24; Tartan: Straka 8-4-10-22.
Rochester Century 5, Hastings 3
Hastings1 2 0 - 3
Rochester Century1 2 2 - 5
First: R-CAney (Aney, Becker), 11:07; H-Radke (Foster), 16:02. Second: RC-Aney, :51; RC-Aney (Aney), 8:59; H-Cooper (Kilmek), 14:18; H-Radke (Cooper), 15:46. Third: RC-O'Grady (Grinde, Aney), 12:54; RC-O'Grady (Aney, Grinde), 15:29. Saves: Hastings: Weber 8-9-6-23; Rochester Century: Cunningham 7-8-8-23.
Rosemount 4, Rochester Mayo 1
Rochester Mayo0 0 1 -1
Rosemount3 1 0 -4
First: R-Enright (Malecha, Reuter), 1:06; R-Reuter (Humble, Malecha), 6:55, sh; R-Reuter, 10:37. Second: R-Malecha (Reuter), 7:26. Third: RM-Smolders (Reinhart), 12:47. Saves: Rochester Mayo: Schmitz 4-4-11-19; Rosemount: Carlson 7-5-6-18.
Shakopee 1, Park of Cottage Grove 0 (OT)
Park of Cottage Grove0 0 0 0 - 0
Shakopee0 0 0 1 - 1
Overtime: S-Wollin (Gutterman, Truax), 7:32. Saves: Park of Cottage Grove: Press 3-4-4-0-11; Shakopee: Engen 5-8-10-0-23.
Stillwater 4, Lakeville South 3 (OT)
Lakeville South2 0 1 0 - 3
Stillwater0 3 0 1 - 4
First: LS-Ravndalen (Haeg), 1:15; LS-Haeg (Ravndalen), 14:00. Second: S-Gulenchyn (Wiegand), 4:40; S-Biagini (Dochniak), 4:51; S-Smith (Scheid, Hart), 9:07. Third: LS-Ravndalen, 8:09. Overtime: S-Eger (Vezina, Smith), 1:48. Saves: Lakeville South: NA; Stilwater: NA.
Totino-Grace 3, Cambridge-Isanti 1
Totino-Grace1 2 0 - 3
Cambridge-Isanti0 0 1 - 1
First: TG-Hegedus (Bertolas, Minkoff), 8:51. Second: TG-Parnell (Minkoff, Archer), 15:09; TG-Johnson (Hegedus), 15:55. Third: CI-Phillips, 15:08. Saves: Totino-Grace: Knip 8-8-6-22; Cambridge-Isanti: Haug 8-10-7-25.
Warroad 3, Apple Valley 1
Warroad0 1 2 - 3
Apple Valley0 1 0 - 1
Second: AV-Leong, 12:28; W-Huerd (Johnston), 14:15. Third: W-Astrup (Gardner), 3:45; W-Gardner (Jacques), 16:45. Saves: Warroad: Knott 11-17-6-34; Apple Valley: Deforrest 4-8-12-24.
White Bear Lake 3, No. Wright County 1
North Wright County0 0 1 - 1
White Bear Lake0 2 1 - 3
Second: WBL-Lanigan (Bealke, Cooper), 1:51; WBL-Englund, 14:49. Third: NWC-King, 12:13, sh; WBL-King (Cooper, Lanigan), 12:37. Saves: North Wright County: Bogenholm 5-7-6-18; White Bear Lake: Hall 10-6-5-21.