MONDAY
adapted SOFTBALL
CI DIVISION
• Mounds View 14, Buffalo 7
• Osseo 15, Robbinsdale 3
BADMINTON
MINNEAPOLIS CITY
• South 5, Roosevelt 2
ST. PAUL CITY
• Harding 5, Washington 2
• Highland Park 5, Humboldt 2
• Johnson 5, Central 2
BASEBALL
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• St. Paul Academy 7, Mounds Park 6
METRO EAST
• Mahtomedi 10, Tartan 1
• North St. Paul 3, South St. Paul 0
• St. Thomas Academy 6, Simley 3
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 11, St. Louis Park 1
• Chaska 2, Chanhassen 0
• Cooper 7, Bloomington Kennedy 6
• Richfield 8, Bloomington Jefferson 4
MCAA
• PACT 11, Bethany Academy 1
MINNESOTA RIVER
• LeSueur-Henderson 8, Jordan 6
• Norwood Young America 4, Sibley East 1
• Tri-City United 11, Mayer Lutheran 10
MISSISSIPPI 8
• Monticello 8, Chisago Lakes 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Centennial 5, Blaine 0
• Elk River 9, Spring Lake Park 0
• Osseo 4, Park Center 1
• Totino-Grace 14, Irondale 10
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 3, Eagan 1
• Burnsville 7, Shakopee 1
• Eastview 14, Farmington 1
• Prior Lake 5, Lakeville North 3
• Rosemount 11, Lakeville South 1
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 16, Roseville 6
• Forest Lake 5, East Ridge 3
• Mounds View 10, Woodbury 7
• Stillwater 10, Park of Cottage Grove 6
TRI-METRO
• Fridley 10, Brooklyn Center 0
• St. Agnes 9, Columbia Heights 1
WRIGHT COUNTY
• Glencoe-Silver Lake 6, Holy Family 4
METROPOLITAN AREA
• Edina 6, Buffalo 2
• Howard Lake-W-W 2, Maple Lake 1
• Liberty Classical 6, West Lutheran 2
• Mankato East 6, Red Wing 2
• Mpls. Roosevelt 18, Cristo Rey Jesuit 0
• Minnehaha Academy 7, DeLaSalle 2
• Orono 4, St. Cloud Cathedral 3
• St. Anthony 11, Pine City 1
• St. Michael-Albertville 5, Hopkins 3
GOLF • boys
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Minikahda G.C.
• Mounds Park Academy 162, Breck 173. Medalist (par 36): Dylan Merchant, Mounds Park Academy, and Mac Turner, Breck, 39.
LAKE
At Wayzata C.C.
• Wayzata 304, Hopkins 333. Medalist (par 72:) Ben Frazzini, Wayzata, and Matt Wahl, Hopkins, 74.
METRO WEST
At Minneapolis G.C.
• Chaska 293, Chanhassen 315, Benilde-St. Margaret's 328, Bloomington Jefferson 341, St. Louis Park 344, Bloomington Kennedy 394, Richfield 472. Medalist (par 72): Clay Kucera, Chaska, 67.
NORTHWEST SUBURBAN
At Golden Valley C.C.
• Elk River 311, Maple Grove 314, Anoka 319, Totino-Grace 322, Blaine 324, Andover 328, Centennial 332, Champlin Park 337, Armstrong and Osseo 357, Spring Lake Park 362, Coon Rapids 367, Irondale 387. Medalist (par 73): Dylan Hanson, Maple Grove, 73.
SUBURBAN EAST
At North Oaks G.C.
• Mounds View 306, Stillwater 307, White Bear Lake 312, Forest Lake 314, East Ridge 318, Cretin-Derham Hall 323, Park of Cottage Grove 329, Woodbury 330, Roseville 354. Medalist (par 71): Jack Richardson, East Ridge, 72.
METROPOLITAN AREA
At Burl Oaks G.C.
• Minnetonka 293, Mound Westonka 320, Orono 329, Dassel-Cokato 351, Annandale 353, Watertown-Mayer 376, Rockford 384, Glencoe-Silver Lake 400. Medalist (par 72): Sawyer Bailey, Minnetonka, 72.
At Inver Wood G.C.
• Southwest Christian 171, Heritage Christian 181, Legacy Christian 183, New Life Academy 181, St. Croix Prep 195, Maranatha 201, Spectrum 218, Trinity 228. Medalist (par 36): Jack Bertsch, Legacy Christian, 39.
HILL-MURRAY INVITATIONAL
At Indian Hills C.C.
• Hill-Murray 317, Rosemount 326, St. Paul Academy 327, Eagan 330, St. Thomas Academy 331, Apple Valley 345, Holy Family 362, Hill-Murray II 370, DeLaSalle 392, St. Croix Lutheran 414. Medalist (par 72): Sam Carlson, Hill-Murray, 74.
GOLF • GIRLs
MCAA
At Eagle Valley G.C.
• Legacy Christian 176, Heritage Christian 198, Southwest Christian 237, New Life Academy 243. Medalist (par 35): Kayla Ruf, Legacy Christian, 37.
MINNESOTA RIVER
At Ridges at Sand Creek
• Jordan 186, Belle Plaine 217, LeSueur-Henderson/Cleveland 223, Mayer Lutheran 258, Tri-City United 295. Medalist (par 36): Nicole Schrader, Jordan, 42.
MISSISSIPPI EIGHT
At Purple Hawk C.C.
• Buffalo 339, St. Francis 343, Rogers 361, Big Lake 379, Cambridge-Isanti 380, St. Michael-Albertville 394, Monticello 397, Princeton 433, Chisago Lakes 448. Medalist (par 72): Kalley Wagner, St. Francis, 74.
NORTHWEST SUBURBAN
At Cedar Creek G.C.
• Maple Grove 163, Totino-Grace 201. Medalist (par 36): Jenn Galloway, Maple Grove, 38.
SOUTH SUBURBAN
At Stonebrook G.C.
• Shakopee 386, Prior Lake 401. Medalist (par 71): Ally Loiselle, Shakopee, 79.
SUBURBAN EAST
At Midland Hills C.C.
• Forest Lake 169, Woodbury 178, Mounds View 180, Stillwater 182, White Bear Lake 188, Park of Cottage Grove 201, Cretin-Derham Hall and Roseville 202, East Ridge 225. Medalist (par 36): Molly Ploetz, Cretin-Derham Hall, 38.
WRIGHT COUNTY
At Glencoe C.C.
• Annandale 188, Mound Westonka 194, Litchfield 199, New London-Spicer 223, Watertown-Mayer 225, Glencoe-Silver Lake 231, Dassel-Cokato 239, Rockford 260. Medalist (par 35): Clara Godoy-Henderson, Mound Westonka, and Nicole Nelson, Annandale, 41.
At Baker National G.C. • Front 9
• New Prague 179, Orono 181, Waconia 198, Hutchinson 206, Holy Family 221, Delano 227. Medalist (par 38): Camile Kuznik, Orono, 39.
Back 9
• New Prague 178, Orono 190, Hutchinson 202, Waconia 207, Holy Family 212, Delano 226. Medalist (par 36): Taylor Ledwein, New Prague, 40.
METROPOLITAN AREA
At Mississippi National G.C.
• Red Wing 305, Owatonna 387, Rochester Century 395. Medalist (par 71): Stephanie Herzog, Red Wing, 71.
At Pioneer Creek G.C.
• Fridley 182, Blake 200. Medalist (par 36): Christina Collins, Fridley, 42.
at Theodore Wirth G.C.
• St. Louis Park 224, Minneapolis Southwest 261. Medalist (par 36): Grace Feldman, St. Louis Park, 51.
CAMBRIDGE-ISANTI INVITATIONAL
At Purple Hawk C.C.
• Buffalo 339, St. Francis 343, Rogers 361, Big Lake 379, Cambridge-Isanti 380, Champlin Park and St. Michael-Albertville 394, Monticello 397, Andover 411, Park Center 429, Princeton 433, Chisago Lakes and Coon Rapids 448, Cambridge-Isanti II 506, Anoka 549. Medalist (par 72): Kalley Wagner, St. Francis, 74.
HILL-MURRAY INVITATIONAL
At Hillcrest C.C.
• Blaine 394, Visitation 399, Bloomington Jefferson 400, Hill-Murray 403, Simley 418, Benilde-St. Margaret's 425, South St. Paul 439, Henry Sibley 440, Mahtomedi 460, Hastings 469, Hill-Murray II 476, Richfield 478, Centennial 480. Medalist (par 72): Jaycee Rhodes, Richfield, 77.
LACROSSE • boys
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 14, Andover 8
• Armstrong 9, Totino-Grace 7
• Osseo/Park Center 16, Centennial 8
SUBURBAN EAST
• Park of CG 12, Cretin-Derham Hall 8
• White Bear Lake 16, Roseville 1
• Woodbury 18, Stillwater 3
METROPOLITAN AREA
• Mounds View 8, Duluth 7
• Rogers 8, St. Cloud 5
LACROSSE • GIRLs
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 10, Andover 8
• Armstrong 7, Totino-Grace 6
• Blaine 15, Spring Lake Park 10
• Champlin Park 15, Maple Grove 5
• Osseo/Park Center 13, Centennial 5
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 10, Park of CG 5
• East Ridge 21, Forest Lake 7
• Roseville 14, White Bear Lake 13
• Stillwater 20, Woodbury 1
METROPOLITAN AREA
• Chanhassen 14, St. Michael-Albertville 5
• Holy Family 19, Delano 4
• St. Croix Prep 8, North St. Paul 6
• Wayzata 18, St. Cloud 3
SOFTBALL
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Mounds Park 5, Blake 3
• St. Paul Academy 16, Minnehaha 4
METRO EAST
• Henry Sibley 9, South St. Paul 3
• Hill-Murray 4, Simley 1
• North St. Paul 5, Hastings 1
• Tartan 16, Mahtomedi 6
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 2, St. Louis Park 1
• Bloomington Jefferson 20, Richfield 1
• Bloomington Kennedy 5, Cooper 3
• Chanhassen 11, Chaska 6
MCAA
• PACT 11, Bethany Academy 8
• West Lutheran 11, Maranatha 0
MINNESOTA RIVER
• Sibley East 6, Mayer Lutheran 5
MISSISSIPPI 8
• Big Lake 4, Monticello 3
• Chisago Lakes 8, North Branch 0
• Rogers 11, Princeton 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 6, Spring Lake Park 0
• Centennial 6, Park Center 2
• Elk River 2, Champlin Park 1
• Totino-Grace 10, Coon Rapids 0
ST. PAUL CITY
• Johnson 14, Washington 10
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 4, Shakopee 2
• Eagan 8, Apple Valley 7
• Eastview 6, Farmington 1
• Lakeville North 16, Lakeville South 4
• Prior Lake 10, Lakeville North 0 • Rosemount 2, Lakeville South 1
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 3, White Bear Lake 0
• Park of Cottage Grove 7, Forest Lake 0
• Stillwater 10, East Ridge 1
TRI-METRO
• St. Agnes 6, Brooklyn Center 5
• Visitation 9, St. Anthony 7
WRIGHT COUNTY
• Dassel-Cokato 14, Watertown-Mayer 0
• Holy Family 4, Glencoe-Silver Lake 2
METROPOLITAN AREA
• Armstrong 9, Mpls. Washburn 3
• Belle Plaine 8, Jackson County Central 0
• Howard Lake-W-W 6, Maple Lake 2
• Jordan 4, Mankato Loyola 1
• Maple Grove 7, Hopkins 6
• Minnetonka 14, Orono 2
• Norwood YA 12, Lester Prairie/HT 2
• St. Michael-Albertville 4, Wayzata 0
• Zimmerman 10, Milaca 3
TENNIS • boys
METRO EAST
• Mahtomedi 4, St. Thomas Academy 3
MINNEAPOLIS CITY
• Washburn 6, Henry 1
MISSISSIPPI 8
• Monticello 7, St. Francis 0
• Princeton 4, Buffalo 3
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 4, Anoka 3
ST. PAUL CITY
• Como Park 4, Central 3
• Harding 7, Humboldt 0
• Highland Park 6, Washington 1
SUBURBAN EAST
• East Ridge 7, Roseville 0
• Stillwater 7, Woodbury 0
TRI-METRO
• Holy Angels 7, Brooklyn Center 0
WRIGHT COUNTY
• Orono 7, Mound Westonka 0
METROPOLITAN AREA
• Armstrong 6, St. Louis Park 1
• Blake 6, Eastview 1
• Bloomington Jefferson 6, Burnsville 1
• Delano 4, Providence Academy 3
• Foley 4, Becker 3
• Hudson (Wis.) 6, South St. Paul 1
• Lakeville South 5, Rochester Mayo 2
• Mpls. Washburn 7, St. Michael-Albertville 0
• Northfield 7, Farmington 0
• Rochester Century 4, Lakeville South 3
• Wayzata 5, Maple Grove 2
LITCHFIELD QUADRANGULAR
• Litchfield 6, Pine City 1
• Pine City 4, Montevideo 3
• Pine City 6, New London-Spicer 1
STATE RANKINGS
LACROSSE • boys
Ratings provided by the coaches association
• 1. Eden Prairie; 2. Mahtomedi; 3. Edina; 4. Lakeville North; 5. Rosemount; 6. Prior Lake; 7. Bloomington Jefferson; 8. Woodbury; 9. Chanhassen; 10. Eastview.
LACROSSE • GIRLs
Ratings provided by the coaches association
• 1. Eden Prairie; 2. Prior Lake; 3. Stillwater; 4. Blake; 5. Apple Valley; 6. Minnetonka; 7. Edina; 8. Breck; 9. Chanhassen; 10. Holy Family.
TENNIS • BOYS
Ratings provided by the coaches association
CLASS 2A
• 1. Shakopee; 2. East Ridge; 3. Minnetonka; 4. Rochester Century; 5. Rochester Mayo; 6. Wayzata; 7. Edina; 8. Mounds View; 9. Lakeville South; 10. Eden Prairie.
Individuals
• 1. Jackson Allen, Shakopee; 2. Charlie Adkins, Maple Grove; 3. Sebastian Vile, Rochester Mayo; 4. Nick Beaty, Wayzata; 5. Ben van der Sman, East Ridge; 6. Anthony Rosa, Eden Prairie; 7. Nikita Snezhko, Armstrong; 8. Jake Trondson, Mounds View; 9. Simon Guzan, Benilde-St. Margaret's; 10. Chase Roseth, Lakeville South.
CLASS 1A
• 1. Blake; 2. Breck; 3. St. Peter; 4. Foley; 5. Hibbing; 6. Crookston; 7. Cloquet; 8. St. Paul Academy; 9. Mound Westonka; 10. (tie) Litchfield and Rochester Lourdes.
Individuals
• 1. Ben Ingbar, Blake; 2. Jack Barker, Blake; 3. Zach Kantor, Foley; 4. Joe Mairs, Blake; 5. Ryan Ortega, Winona Cotter; 6. Austin Wong, Breck; 7. Zach Straw, East Grand Forks; 8. Zeke Haugen, St. Peter; 9. Scott Perunovich, Hibbing; 10. Lewis White, Breck.