Food competition results from state fair

  • Updated: August 28, 2013 - 4:29 PM
hide

No matter how hot it is, bakers head to the kitchen to prepare their entries for the Minnesota State Fair food competition.

Photo: Photos by COURTNEY PERRY/ Special to Star Tribune,

CameraStar Tribune photo galleries

Cameraview larger

Baked Products

Yeast breads, plain dough

White: Ashley Young, Eden Prairie

Herb: Mary Johnson, Apple Valley

Whole wheat: Heather Zarrett, Champlin

Raisin: Elaine Janas, Columbia Heights

Dinner rolls, whole grain: Elaine Janas, Columbia Heights

Bread, whole grain: Heather Zarrett, Champlin

Rye: James Lind, Minnetonka

Not otherwise specified: Elaine Janas, Columbia Heights

Dinner rolls: Lydia-Ann Ford, Minneapolis

Sweepstakes, yeast breads, plain dough: Heather Zarrett, Champlin

Red Star Yeast Gift: Ashley Young, Eden Prairie

Red Star Yeast Gift: Heather Zarrett, Champlin

Yeast breads, sweet dough

Coffee cake: Elaine Janas, Columbia Heights

Sweet rolls, plain: Judy Olson, Braham, Minn.

Sweet rolls, with fruit or nuts, unfrosted: Elaine Janas, Columbia Heights

Coffee ring: Mary Londborg, Minneapolis

Sweet bread, not otherwise specified: Nena Johansen, Shore­view

Sweepstakes, yeast breads, sweet dough: Elaine Janas, Columbia Heights

Red Star Yeast Gift: Elaine Janas, Columbia Heights

Quick breads

Banana bread, may use nuts: Pat Santavy, New Brighton

Other fruit bread, may use nuts: Sarah Deppe, Prior Lake

Low fat banana bread: Brenda Herbst, New Brighton

Nut bread, no fruit or chips: Lois Thielen, Grey Eagle, Minn.

Coffee cake: Jeanne Estrem, Nerstrand, Minn.

Vegetable Bread: Renee Havelka, Isanti, Minn.

Muffins, with fruit: Roxanne Goodwin, Minnetrista

Muffins, poppy seed: Kathy Mechtel, Brooklyn Park

Muffins, oatmeal: Linda Plant, Hastings

Muffins, with vegetable: Candace Freeman, Melrose, Minn.

Bundt type coffee cake: Melissa Findlay-Lampkin, Thief River Falls, Minn.

Scones: Karen Hettinger, Minneapolis

Sweepstakes, quick breads: Melissa Findlay-Lampkin, Thief River Falls, Minn.

Egg cakes

Cake, angel food, white: Paula Winfield, Fridley

Cake, chiffon: Nancy Dosen, Minneapolis

Cake, chocolate chiffon: Sharon Su, Rochester

Cake, sponge: Nancy Dosen, Minneapolis

Sweepstakes, egg cakes: Nancy Dosen, Minneapolis

Cakes with fat or cooking oil

Cake, white (with egg whites): Renee Janas-Johnson, Brooklyn Park

Cake, spice: Renee Janas- Johnson, Brooklyn Park

Cake, chocolate: Roxanne Goodwin, Minnetrista

Cake, German chocolate: Dawn Lance, Burnsville

Cake, pound: Candace Freeman, Melrose, Minn.

Cake, light bundt: Roy Berrum, Crystal

Cake, dark bundt: Melissa Martinez-Sones, St. Paul

Cake, vegetable or fruit: Roy Berrum, Crystal

Cake, not otherwise specified: Diane Combites, New Brighton

Grand Cake Sweepstakes (Best Cake of Fair): Candace Freeman, Melrose, Minn.

Les Dames d’Escoffier Int’l: Candace Freeman, Melrose, Minn.

Cookies

Chocolate chips, no fruits or nuts: Paula Winfield, Fridley

Chocolate chips, with nuts, no fruit: Sue Ann Fuller, Shoreview

Chocolate chips, with oatmeal: Jennifer Schwieger, Roseville

Thumbprint: Dawn Lance, Burnsville

Bar cookie, layered: Karen Cope, Minneapolis

Bar cookie with nuts, fruit and/or chips: Patrice Barry, St. Paul

Brownies, plain, no frosting: Krista Kay Hunt, St. Paul

Chocolate brownies with nuts and/or frosting: Sue Ravitz, Brooklyn Center

Cookies, light, rolled flat, no frosting: Karen Hettinger, Minneapolis

Cookies, dark, rolled flat, no frosting: Deborah Johnson, Minnetonka

Cookies, ice box: Deanna Vilendrer, Inver Grove Heights

Cookies, ball, not flattened before baking: Roxanne Goodwin, Minnetrista

Cookies, light, drop: Kris Tracy, Lake Elmo

Cookies, chocolate drop: Kris Tracy, Lake Elmo

Cookies, peanut butter: Kathryn Schuster, Eden Prairie

Cookies, filled: Vicki Riemann, Plymouth

Cookies, light ball type, flattened before baking: Kris Tracy, Lake Elmo

Cookies, dark ball type, flattened before baking: Patricia Roberts, Rosemount

Cookies, oatmeal, not fruit, nuts chips or icing: Kathy Mechtel, Brooklyn Park

Sweepstakes, cookies and bars: Patrice Barry, St. Paul

Linda J Amendt Award (sweepstakes winner): Patrice Barry, St. Paul

Pies

Pies, apple: Laurie Aswegan, Coon Rapids

Pies, raspberry: Carol Marsh, Duluth

Pies, creative apple: Carrie Sharpe, Zimmerman, Minn.

Sweepstakes, pies: Carol Marsh, Duluth

American Pie Council (sweepstakes winner): Carol Marsh, Duluth

Peterson Memorial: Laurie Aswegan, Coon Rapids; Carol Marsh, Duluth; Carrie Sharpe, Zimmerman, Minn.

Braham Pie Day (sweepstakes): Carol Marsh, Duluth

Ethnic Baking

Cookies: Karen Cope, Minneapolis

Bread: Stephen Slaikeu, St. Paul

Crisp bread or crackers: Karen Cope, Minneapolis

Cake: Elsie Olsen, Eagan

Not otherwise specified: Phyllis Westlund, Arden Hills

Sweepstakes: Phyllis Westlund, Arden Hills

American Swedish Institute, judges’ choice: Phyllis Westlund, Arden Hills

Catherine Hanley Ethnic Baking Sweepstakes Award: Phyllis Westlund, Arden Hills

Gluten Free Baking

Quick bread, loaf/muffins: Barb Mihalchick, Edina

Pie: Allison Holbrook, Woodbury

Cookies or bars: Eileen Donegan, Bloomington

Cake: Allison Holbrook, Woodbury

Yeast bread: Shannon Drury, Minneapolis

Sweepstakes: Barb Mihalchick, Edina

Special Contests

Northland Celiac Support Group: Barb Mihalchick, Edina; Allison Holbrook, Woodbury; Eileen Donegan, Bloomington; Shannon Drury, Minneapolis; Allison Holbrook, Woodbury

C & H Sugar Special Award: Kris Tracy, Lake Elmo

C & H Sugar Cupcake Decorating Contest: Cindy Fischer, Maple Grove

Vegan Main Dish Competition: Erika Nelson, Minneapolis

Greater Midwest Foodways Family Heirloom Recipes: April Weinreich, Wahkon, Minn.

Gold Medal Flour Cookie Challenge: Loretta Ratajczyk, Circle Pines, Minn.

Bisquick Family Favorites Recipe Contest: Lisa Silmser, Champlin

Ghirardelli Chocolate Championship: Lynda Decker, South St. Paul,

Pillsbury Refrigerated Pie Crust/ Dessert: Lisa Silmser, Champlin

Pillsbury Refrigerated Pie Crust/ Savory: Susan Gran, Minnetonka

Fleischmann’s Yeast Baking Contest /Baked Goods: Kaitlyn Wiener, Minneapolis

Fleischmann’s Yeast Baking Contest/ Dessert Pizza: Lynda Decker, South St. Paul

Fleischmann’s Yeast Baking Contest/ New Entrant: Jessica Harm, Rochester

Canning

Special Contests

Linda J. Amendt Award: Gary Johnson, Columbia Heights

Ball “Bring Out Your Best” Adult Food Preservation: Barb Schaller, Burnsville

Ball “Bring Out Your Best” Youth Food Preservation: Puggy Knudson, Golden Valley

Fruits

Apple sauce: Thomas Kjellberg, Blaine

Fruit, unsweetened: Kathryn Earnest, Lindstrom, Minn.

Not otherwise specified: Rhonda Olson, Mora, Minn.

C&H Sugar Special Award: Thomas Kjellberg, Blaine; Rhonda Olson, Mora, Minn.

Apple jelly: Rhonda Olson, Mora, Minn.

Blackberry jelly: Rhonda Olson, Mora, Minn.

Cherry jelly: Roy Berrum, Crystal

Choke cherry jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.

Crab apple jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.

Currant jelly: Laima Dingley, Richfield

Grape jelly: Mike and Kathy Lee, Mounds View

Herb jelly, other than mint: Lisa Kassow, Minneapolis

Mint jelly: DeAnn Kautzmann, Minneapolis

Pepper jelly: DeAnn Kautzmann, Minneapolis

Plum jelly: Keith Carlson, Eagan

Red raspberry jelly: Kimberly Narveson, Minnetonka

Strawberry jelly: Carol Buhl, St. Paul

Wild fruit jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.

Wine jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.

Fresh fruit combination jelly: Jill Adams, St. Louis Park

Not otherwise specified: Maria Buhl, Inver Grove Heights

Youth entry, age 14-17: Erin Born, Byron, Minn.

JAMS

Apricot jam: Michelle Colton, Edina

Black raspberry jam: Mary Gorham, Minnetonka

Blackberry jam: Rachel Yahnke, Bloomington

Blueberry jam: Gary Johnson, Columbia Heights

Cherry jam: Gary Johnson, Columbia Heights

Orange marmalade: Gary Johnson, Columbia Heights

Citrus marmalade, no orange: Gary Johnson, Columbia Heights

Nectarine jam: Barb Schaller, Burnsville

Peach jam: Alice Pickering, Cedar, Minn.

Pear jam: Kimberly Narveson, Minnetonka

Plum jam: Gary Johnson, Columbia Heights

Red raspberry jam: Roger Brown, St. Paul

Rhubarb jam: Ann Postera, Minneapolis

Strawberry jam: Brian Bade, Wayzata

Wild fruits jam: Gary Johnson, Columbia Heights

Fruit, with additional flavors and or spice jam: Adam Sery, Minneapolis

Rhubarb jam, with other fruit: Mary Gorham, Minnetonka

Not otherwise specified: Tara Smith, Savage

Youth entry, ages 14-17: Puggy Knudson, Golden Valley

Butters

Butter, apple: Natalie Tangen, New Brighton

Butter, not otherwise specified: Mona Connoy, Minneapolis

Special contests

Mrs. Wages, Best in Show: Jam and Jelly: Leon Doherty, Hinckley

Mrs. Wages, Best in Show: Pickles: Barbara Dunn, Woodbury

Mrs. Wages, Best in Show: Relishes: Leon Doherty, Hinckley, Minn.

Mrs. Wages, Pectin Competition: Gary Johnson, Columbia Heights

Relishes

Picante or salsa, mild: Rodney Muehlbauer, Cedar, Minn.

Picante or salsa, hot: Rodney Muehlbauer, Cedar, Minn.

Chutney, fruit: Kimberly Narveson, Minnetonka

Chili sauce: Leon Doherty Hinckley, Minn.

Barbecue sauce (no spaghetti): Mona Connoy, Minneapolis

Corn relish: Therese Weierke, Champlin

Pepper relish: Mark Newton, Lino Lakes,

Cucumber relish: Beth Peck, New Brighton

Zucchini relish: Mark Newton, Lino Lakes

PICKLES

Pickles, beet: Wayne and Robin Estenson, Maple Grove

Pickles, bean (can include dill): Meg Nordlie, Bloomington

Pickles, bread and butter, sweet: Barbara Dunn, Woodbury

Pickles, cucumber, sweet: Denise Specht, Shoreview

Pickles, dill, no garlic, vegetable, or spice: Joe Berens, Minneapolis

Pickles, dill, garlic but no other vegetable: Mike and Kathy Lee, Mounds View

Pickles, dill, with other vegetable: Mike and Kathy Lee, Mounds View

Pickles, dill, hot: Meg Nordlie, Bloomington

Pickles, peppers, sweet: Jill Adams, St. Louis Park

Peppers, hot: Alicia Swenson, Hastings

Sauerkraut: Pat Michurski, Minneapolis

Watermelon rind, sweet: DeAnn Kautzmann, Minneapolis

Pickles, not otherwise specified: Mike and Kathy Lee, Mounds View

Pickles, youth entry, ages 14-17: Scott Dykhoff, Ham Lake

Display of non-herb flavored vinegars: Deborah Otten, Edina

Display of herbed vinegars: John Petroff, Bloomington

Special contests

Gedney Best Dill Cucumber Pickle, unique dill: Pete Church, Minneapolis

Gedney Best Hot and Savory Dill Cucumber Pickle: Mike and Kathy Lee, Mounds View

Gedney Best Dill Cucumber Pickle, worldly flavors: Meg Nordlie, Bloomington

Low Acid Vegetables

Beans, green string: Adam Sery, Minneapolis

Sweet corn: Daniel Kurtz, Elk River

Tomatoes

Tomatoes: Sandra Geretschlaeger, Ham Lake

Tomatoes with onions, green peppers and celery: Barb Schaller, Burnsville

Tomato juice: Barb Schaller, Burnsville

Dried Fruit & Vegetables

Dried fruit: Mark Newton, Lino Lakes

Dried vegetable: Theresa Newcomb-Evans, Ham Lake

Maple Syrup

Light amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie

Medium amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie

Dark amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie

MN Maple Syrup Producers Award: Riley Sugarbush, Eden Prairie

  • related content

  • For more winners, go to www.mnstatefair.org/competition/results.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: What's your favorite part of Thanksgiving dinner?

Weekly Question
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close