Baked Products
Yeast breads, plain dough
White: Ashley Young, Eden Prairie
Herb: Mary Johnson, Apple Valley
Whole wheat: Heather Zarrett, Champlin
Raisin: Elaine Janas, Columbia Heights
Dinner rolls, whole grain: Elaine Janas, Columbia Heights
Bread, whole grain: Heather Zarrett, Champlin
Rye: James Lind, Minnetonka
Not otherwise specified: Elaine Janas, Columbia Heights
Dinner rolls: Lydia-Ann Ford, Minneapolis
Sweepstakes, yeast breads, plain dough: Heather Zarrett, Champlin
Red Star Yeast Gift: Ashley Young, Eden Prairie
Red Star Yeast Gift: Heather Zarrett, Champlin
Yeast breads, sweet dough
Coffee cake: Elaine Janas, Columbia Heights
Sweet rolls, plain: Judy Olson, Braham, Minn.
Sweet rolls, with fruit or nuts, unfrosted: Elaine Janas, Columbia Heights
Coffee ring: Mary Londborg, Minneapolis
Sweet bread, not otherwise specified: Nena Johansen, Shoreview
Sweepstakes, yeast breads, sweet dough: Elaine Janas, Columbia Heights
Red Star Yeast Gift: Elaine Janas, Columbia Heights
Quick breads
Banana bread, may use nuts: Pat Santavy, New Brighton
Other fruit bread, may use nuts: Sarah Deppe, Prior Lake
Low fat banana bread: Brenda Herbst, New Brighton
Nut bread, no fruit or chips: Lois Thielen, Grey Eagle, Minn.
Coffee cake: Jeanne Estrem, Nerstrand, Minn.
Vegetable Bread: Renee Havelka, Isanti, Minn.
Muffins, with fruit: Roxanne Goodwin, Minnetrista
Muffins, poppy seed: Kathy Mechtel, Brooklyn Park
Muffins, oatmeal: Linda Plant, Hastings
Muffins, with vegetable: Candace Freeman, Melrose, Minn.
Bundt type coffee cake: Melissa Findlay-Lampkin, Thief River Falls, Minn.
Scones: Karen Hettinger, Minneapolis
Sweepstakes, quick breads: Melissa Findlay-Lampkin, Thief River Falls, Minn.
Egg cakes
Cake, angel food, white: Paula Winfield, Fridley
Cake, chiffon: Nancy Dosen, Minneapolis
Cake, chocolate chiffon: Sharon Su, Rochester
Cake, sponge: Nancy Dosen, Minneapolis
Sweepstakes, egg cakes: Nancy Dosen, Minneapolis
Cakes with fat or cooking oil
Cake, white (with egg whites): Renee Janas-Johnson, Brooklyn Park
Cake, spice: Renee Janas- Johnson, Brooklyn Park
Cake, chocolate: Roxanne Goodwin, Minnetrista
Cake, German chocolate: Dawn Lance, Burnsville
Cake, pound: Candace Freeman, Melrose, Minn.
Cake, light bundt: Roy Berrum, Crystal
Cake, dark bundt: Melissa Martinez-Sones, St. Paul
Cake, vegetable or fruit: Roy Berrum, Crystal
Cake, not otherwise specified: Diane Combites, New Brighton
Grand Cake Sweepstakes (Best Cake of Fair): Candace Freeman, Melrose, Minn.
Les Dames d'Escoffier Int'l: Candace Freeman, Melrose, Minn.
Cookies
Chocolate chips, no fruits or nuts: Paula Winfield, Fridley
Chocolate chips, with nuts, no fruit: Sue Ann Fuller, Shoreview
Chocolate chips, with oatmeal: Jennifer Schwieger, Roseville
Thumbprint: Dawn Lance, Burnsville
Bar cookie, layered: Karen Cope, Minneapolis
Bar cookie with nuts, fruit and/or chips: Patrice Barry, St. Paul
Brownies, plain, no frosting: Krista Kay Hunt, St. Paul
Chocolate brownies with nuts and/or frosting: Sue Ravitz, Brooklyn Center
Cookies, light, rolled flat, no frosting: Karen Hettinger, Minneapolis
Cookies, dark, rolled flat, no frosting: Deborah Johnson, Minnetonka
Cookies, ice box: Deanna Vilendrer, Inver Grove Heights
Cookies, ball, not flattened before baking: Roxanne Goodwin, Minnetrista
Cookies, light, drop: Kris Tracy, Lake Elmo
Cookies, chocolate drop: Kris Tracy, Lake Elmo
Cookies, peanut butter: Kathryn Schuster, Eden Prairie
Cookies, filled: Vicki Riemann, Plymouth
Cookies, light ball type, flattened before baking: Kris Tracy, Lake Elmo
Cookies, dark ball type, flattened before baking: Patricia Roberts, Rosemount
Cookies, oatmeal, not fruit, nuts chips or icing: Kathy Mechtel, Brooklyn Park
Sweepstakes, cookies and bars: Patrice Barry, St. Paul
Linda J Amendt Award (sweepstakes winner): Patrice Barry, St. Paul
Pies
Pies, apple: Laurie Aswegan, Coon Rapids
Pies, raspberry: Carol Marsh, Duluth
Pies, creative apple: Carrie Sharpe, Zimmerman, Minn.
Sweepstakes, pies: Carol Marsh, Duluth
American Pie Council (sweepstakes winner): Carol Marsh, Duluth
Peterson Memorial: Laurie Aswegan, Coon Rapids; Carol Marsh, Duluth; Carrie Sharpe, Zimmerman, Minn.
Braham Pie Day (sweepstakes): Carol Marsh, Duluth
Ethnic Baking
Cookies: Karen Cope, Minneapolis
Bread: Stephen Slaikeu, St. Paul
Crisp bread or crackers: Karen Cope, Minneapolis
Cake: Elsie Olsen, Eagan
Not otherwise specified: Phyllis Westlund, Arden Hills
Sweepstakes: Phyllis Westlund, Arden Hills
American Swedish Institute, judges' choice: Phyllis Westlund, Arden Hills
Catherine Hanley Ethnic Baking Sweepstakes Award: Phyllis Westlund, Arden Hills
Gluten Free Baking
Quick bread, loaf/muffins: Barb Mihalchick, Edina
Pie: Allison Holbrook, Woodbury
Cookies or bars: Eileen Donegan, Bloomington
Cake: Allison Holbrook, Woodbury
Yeast bread: Shannon Drury, Minneapolis
Sweepstakes: Barb Mihalchick, Edina
Special Contests
Northland Celiac Support Group: Barb Mihalchick, Edina; Allison Holbrook, Woodbury; Eileen Donegan, Bloomington; Shannon Drury, Minneapolis; Allison Holbrook, Woodbury
C & H Sugar Special Award: Kris Tracy, Lake Elmo
C & H Sugar Cupcake Decorating Contest: Cindy Fischer, Maple Grove
Vegan Main Dish Competition: Erika Nelson, Minneapolis
Greater Midwest Foodways Family Heirloom Recipes: April Weinreich, Wahkon, Minn.
Gold Medal Flour Cookie Challenge: Loretta Ratajczyk, Circle Pines, Minn.
Bisquick Family Favorites Recipe Contest: Lisa Silmser, Champlin
Ghirardelli Chocolate Championship: Lynda Decker, South St. Paul,
Pillsbury Refrigerated Pie Crust/ Dessert: Lisa Silmser, Champlin
Pillsbury Refrigerated Pie Crust/ Savory: Susan Gran, Minnetonka
Fleischmann's Yeast Baking Contest /Baked Goods: Kaitlyn Wiener, Minneapolis
Fleischmann's Yeast Baking Contest/ Dessert Pizza: Lynda Decker, South St. Paul
Fleischmann's Yeast Baking Contest/ New Entrant: Jessica Harm, Rochester
Canning
Special Contests
Linda J. Amendt Award: Gary Johnson, Columbia Heights
Ball "Bring Out Your Best" Adult Food Preservation: Barb Schaller, Burnsville
Ball "Bring Out Your Best" Youth Food Preservation: Puggy Knudson, Golden Valley
Fruits
Apple sauce: Thomas Kjellberg, Blaine
Fruit, unsweetened: Kathryn Earnest, Lindstrom, Minn.
Not otherwise specified: Rhonda Olson, Mora, Minn.
C&H Sugar Special Award: Thomas Kjellberg, Blaine; Rhonda Olson, Mora, Minn.
Apple jelly: Rhonda Olson, Mora, Minn.
Blackberry jelly: Rhonda Olson, Mora, Minn.
Cherry jelly: Roy Berrum, Crystal
Choke cherry jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.
Crab apple jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.
Currant jelly: Laima Dingley, Richfield
Grape jelly: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Herb jelly, other than mint: Lisa Kassow, Minneapolis
Mint jelly: DeAnn Kautzmann, Minneapolis
Pepper jelly: DeAnn Kautzmann, Minneapolis
Plum jelly: Keith Carlson, Eagan
Red raspberry jelly: Kimberly Narveson, Minnetonka
Strawberry jelly: Carol Buhl, St. Paul
Wild fruit jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.
Wine jelly: Alice Pickering, Cedar, Minn.
Fresh fruit combination jelly: Jill Adams, St. Louis Park
Not otherwise specified: Maria Buhl, Inver Grove Heights
Youth entry, age 14-17: Erin Born, Byron, Minn.
JAMS
Apricot jam: Michelle Colton, Edina
Black raspberry jam: Mary Gorham, Minnetonka
Blackberry jam: Rachel Yahnke, Bloomington
Blueberry jam: Gary Johnson, Columbia Heights
Cherry jam: Gary Johnson, Columbia Heights
Orange marmalade: Gary Johnson, Columbia Heights
Citrus marmalade, no orange: Gary Johnson, Columbia Heights
Nectarine jam: Barb Schaller, Burnsville
Peach jam: Alice Pickering, Cedar, Minn.
Pear jam: Kimberly Narveson, Minnetonka
Plum jam: Gary Johnson, Columbia Heights
Red raspberry jam: Roger Brown, St. Paul
Rhubarb jam: Ann Postera, Minneapolis
Strawberry jam: Brian Bade, Wayzata
Wild fruits jam: Gary Johnson, Columbia Heights
Fruit, with additional flavors and or spice jam: Adam Sery, Minneapolis
Rhubarb jam, with other fruit: Mary Gorham, Minnetonka
Not otherwise specified: Tara Smith, Savage
Youth entry, ages 14-17: Puggy Knudson, Golden Valley
Butters
Butter, apple: Natalie Tangen, New Brighton
Butter, not otherwise specified: Mona Connoy, Minneapolis
Special contests
Mrs. Wages, Best in Show: Jam and Jelly: Leon Doherty, Hinckley
Mrs. Wages, Best in Show: Pickles: Barbara Dunn, Woodbury
Mrs. Wages, Best in Show: Relishes: Leon Doherty, Hinckley, Minn.
Mrs. Wages, Pectin Competition: Gary Johnson, Columbia Heights
Relishes
Picante or salsa, mild: Rodney Muehlbauer, Cedar, Minn.
Picante or salsa, hot: Rodney Muehlbauer, Cedar, Minn.
Chutney, fruit: Kimberly Narveson, Minnetonka
Chili sauce: Leon Doherty Hinckley, Minn.
Barbecue sauce (no spaghetti): Mona Connoy, Minneapolis
Corn relish: Therese Weierke, Champlin
Pepper relish: Mark Newton, Lino Lakes,
Cucumber relish: Beth Peck, New Brighton
Zucchini relish: Mark Newton, Lino Lakes
PICKLES
Pickles, beet: Wayne and Robin Estenson, Maple Grove
Pickles, bean (can include dill): Meg Nordlie, Bloomington
Pickles, bread and butter, sweet: Barbara Dunn, Woodbury
Pickles, cucumber, sweet: Denise Specht, Shoreview
Pickles, dill, no garlic, vegetable, or spice: Joe Berens, Minneapolis
Pickles, dill, garlic but no other vegetable: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Pickles, dill, with other vegetable: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Pickles, dill, hot: Meg Nordlie, Bloomington
Pickles, peppers, sweet: Jill Adams, St. Louis Park
Peppers, hot: Alicia Swenson, Hastings
Sauerkraut: Pat Michurski, Minneapolis
Watermelon rind, sweet: DeAnn Kautzmann, Minneapolis
Pickles, not otherwise specified: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Pickles, youth entry, ages 14-17: Scott Dykhoff, Ham Lake
Display of non-herb flavored vinegars: Deborah Otten, Edina
Display of herbed vinegars: John Petroff, Bloomington
Special contests
Gedney Best Dill Cucumber Pickle, unique dill: Pete Church, Minneapolis
Gedney Best Hot and Savory Dill Cucumber Pickle: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Gedney Best Dill Cucumber Pickle, worldly flavors: Meg Nordlie, Bloomington
Low Acid Vegetables
Beans, green string: Adam Sery, Minneapolis
Sweet corn: Daniel Kurtz, Elk River
Tomatoes
Tomatoes: Sandra Geretschlaeger, Ham Lake
Tomatoes with onions, green peppers and celery: Barb Schaller, Burnsville
Tomato juice: Barb Schaller, Burnsville
Dried Fruit & Vegetables
Dried fruit: Mark Newton, Lino Lakes
Dried vegetable: Theresa Newcomb-Evans, Ham Lake
Maple Syrup
Light amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie
Medium amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie
Dark amber maple syrup: Riley Sugarbush, Eden Prairie
MN Maple Syrup Producers Award: Riley Sugarbush, Eden Prairie