Day 12: Kids and Last Chance Day

  • Updated: August 30, 2013 - 5:18 PM

Monday, Sept. 2

–12) admitted for $7. All-day discounts are offered on Mighty Midway and Kidway rides, games and concessions. Many merchandise and food vendors offer Last Chance bargains all day. Pick up a Last Chance flyer with a listing of deals available at all information booths.

MUSIC

GRANDSTAND: Tim McGraw: With Brantley Gilbert: 7:30 p.m., $56-$71.

4-H BUILDING: 4-H State Arts-In Musical Performances: 11:30 a.m.

DNR PARK: SRO Dance Band: 10 a.m., noon, 2, 4, 7 & 8 p.m.

HERITAGE SQUARE: Crankshaft & the Gear Grinders: 2, 3 & 4 p.m.; Blue Wolf Bluegrass: 10:30, 11:30 a.m. & 12:30 p.m.; Chastity Brown: 7 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Breck Marimba Ensemble: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; The Barley Jacks: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; GB Leighton: 7:30 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Eric Paslay: 10:30 & 11:45 a.m.; The Quebec Sisters Band: 1 & 2:30 p.m.; Michael Salgado: 3:30 & 4:45 p.m. Songblast: 6 p.m.; Larry Gatlin & the Gatlin Brothers: 8:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: The Fairlanes: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m. The Irish Brigade: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

FAMILY FARE

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Live: 11 a.m. & 1 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Studio: Here: A practicing Minnesota artist will create artwork and interact with fair guests. 9 a.m.-9 p.m.

DAIRY BUILDING: Princess Kay and her court will have their likenesses carved into blocks of butter. 9:30 a.m.-5 p.m.

DNR PARK: Fish Pond Talks: Quarter to the hour. 9:45 a.m.-3:45 p.m.; Last Chance Forever: The Bird of Prey Conservancy: 11 a.m., 2 & 4 p.m.; Meet Smokey Bear: 11 a.m. & 1 p.m.; Emerald Ash Borer: Shake hands with a costumed character, noon & 2 p.m.

EDUCATION BUILDING: Zumba Dance: 9 a.m. & 1 p.m. Soo Bahk Do: 11 a.m. & 4 p.m. Square Dance ABC: noon & 5 p.m.; West Coast Swing Dancers: 3 & 6 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Alphabet Forest: Create alphabet Ferris wheels, add words to the Fair Dictionary and more. Meet a different author each day in the Alphabet Forest at the Minnesota’s Homegrown Author Showcase. 9 a.m.; Great Big Sandbox: Dig, scoop and burrow your way through this sandbox for kids. 9 a.m.-9 p.m.; Pianos on Parade: “Artistically transformed” pianos that encourage visitors to play; Jared Sherlock: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.; Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.; Break-Shop Bump’n: 1:30, 4, 5:30 & 7 p.m.; Lasertainment’s Laser Hits Show: High-powered aerial laser beams dance and colorful images light up a gigantic screen — all to music. Outdoors at the intersection of Cosgrove St. and Randall Ave. 9:15 p.m.

HERITAGE SQUARE: ShenaniGuns Comedy Wild West Show: Located east of Heritage Square and north of the Skyride, noon, 3 & 6 p.m.; Mary Mack: 5:30 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Lebanese Belly Dancers: Festival of Nations Stage, noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.

LITTLE FARM HANDS: A hands-on agricultural experience for children. 8 a.m.-7 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Thank a Farmer Magic Show: 10 a.m., noon & 3 p.m.; Dairy Goodness with Princess Kay Finalists: 3 p.m.

NORTHWOODS: Ron Schara’s Minnesota Bound: 10 a.m. & 3 p.m. Timberworks Lumberjack Show: 11 a.m., 1:30, 5 & 7 p.m.

PARADE: A 14-block route through the fairgrounds, featuring a high school marching band competition, visiting royalty, floats and more. 2 p.m.

PET CENTER: Giant Sing Along: A public art installation that invites guests to belt out tunes. On Murphy Av. across from the Pet Center. 9 a.m.-9 p.m.; Luminarium Exxopolis: A walk-through sculpture. Located at Cooper St. and Murphy Av. 9 a.m.-7:30 p.m. $4; under 5 free.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Farm-to-School Films: 7 p.m.

VISITOR’S PLAZA: Fairchild & Fairborn Mascots: Free photo opportunities and autograph sessions. 11 a.m. & 4 p.m.

WARNER COLISEUM: Western Horse Show, Performance Class: 8:30 a.m. & 12:30 p.m.

THE X-ZONE: 3rd Lair Skatepark at the X-Zone: Athletes demonstrate their skills on skateboards, in-line skates and BMX bikes, noon, 1:30, 3, 4:30 & 6 p.m.; Flippenout Extreme Trampoline Show: 11 a.m., 1, 4 & 5:30 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Looking in the Beehive: 10:30 a.m., 12:30, 2:30, 4:30 & 6:30 p.m.; Cooking With Honey: 11, 11:30 a.m. & noon; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Milking Demonstrations: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: New Nordic Cuisine: 10:30 a.m., noon, 2 & 3:30 p.m.

DNR PARK: Fire Tower: 9 a.m.-5 p.m.; The Raptor Center: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

HERITAGE SQUARE: Blacksmith Demonstrations: 9 a.m., noon, 3 & 6 p.m.; Woodturner Demonstrations: 9 a.m., 1, 4 & 8 p.m.

PET CENTER: Doberman Drill Team: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; Rio Gran Training School: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.

JUDGING

AGSTAR ARENA: FFA Supreme Champions and Awards Program: 10 a.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Make It Better With Butter Contest: 10 a.m.

EDUCATION BUILDING: High School Robotics Competition: 10 a.m., noon & 3 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Rooster Crowing Contest: 11 a.m.; Dairy Goat Open Class Awards Ceremony: 10 a.m.

ANIMALS

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: 8 a.m.-3 p.m.; Hand Milking Demonstrations: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Learn about animal agriculture production, veterinary science and the birthing process. 9 a.m.-3 p.m.; Nursery of Knowledge Presentations and Displays: 9 a.m.-3 p.m.

PET CENTER: Pet Surgery: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; St. Paul Police K-9 Demonstrations: 7 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 8 a.m.-3 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Minnesota Craft Brewers Guild Exhibit: Sample flights of Minnesota craft beers. 9 a.m.-9 p.m. Also educational stations and interactive programs at 3 and 6 p.m. Minnesota Wine Country: Presentations and tastings of Minnesota vineyards and wineries. Daily scheduled programs from area winemakers, chefs and experts. 9 a.m.-9 p.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.; Ask the Grape Grower: 11 a.m.; Growing Apples in Minnesota: 10 a.m.; Learn to Grow a Straw Bale Garden: 4 p.m.; Night Gardens for Reflection and to Improve Pollination: 1 p.m.; How to Make Garlands and Wreaths for the Holidays: 11 a.m.; Growing Dazzling Dahlias: 3 p.m.; Displaying Garlands and Wreaths for the Holidays: 5 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES: An exhibition of needlework, crafts, baking and canning by Minnesota residents. 9 a.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: H2O for Life: 10 a.m.; Healthy Local Food Cooking: 11 a.m., 1 & 3 p.m.; Sewerman!: noon; Incorporating Vegetables, Bees & Chickens Into Your Garden Design: noon; Low-Waste Meals: 2 p.m. Learn to Ferment Your Health and the Earth’s: 4 p.m.; Community Solar Gardens: 5 p.m.; Food, Nature and Culture: Building an Urban Oasis: 6 p.m.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: What's your favorite movie with Dwayne "The Rock" Johnson?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close